• |
ide | kryesore

Moti i nxehtë në vend/ Jo vetëm masa ajrore afrikane, por edhe rërë në ajër

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Bashkë me masat ajrore të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut, të cilat kanë sjellë temperatura të larta, në vendin tonë ka këto ditë edhe prezencë të grimcave të rërës në ajër.


Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, edhe ditën e merkurë vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e këtyre masave ajrore të thata që sjellin temperatyra shumë të larta.


Moti parashikohet kryesisht i kthjellët, ndersa vranësirat do te jene të pakta dhe kalimtare.

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/s, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2 ballë.

Temperaturat parashikohen pa ndryshime ne vlerat minimale dhe rritje në vlerat e mesditës.

Më konkretisht në zonat malore 18°C deri në 34°C, zonat e ulëta 24°C deri në 39°C dhe në zonat bregdetare 25°C deri në 36°C.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu