• |
ide | kryesore

Fyerje raciste ndaj mbrojtësit gjerman: skuadra olimpike e Gjermanisë braktis fushën e lojës

-Instant, F1, Sport

Skuadra olimpike gjermane e futbollit u largua nga fusha gjatë ndeshjes përgatitore të Lojërave Tokio kundër Hondurasit, në përgjigje të ofendimeve raciste të pretenduara të një lojtari kundërshtar kundër mbrojtësit gjerman Jordan Torunarigha. Federata gjermane e futbollit pretendon se Torunarigha “ishte fyer në nivel racizmi” dhe se lojtarët u larguan nga fusha kur kishin mbetur edhe pesë minuta nga ndeshja.


Trajneri i Gjermanisë Stefan Kuntz tha se Torunarigha ishte “jashtëzakonisht i tronditur” dhe se ekipi i Hondurasit, më vonë, kërkoi falje. Ndeshja miqësore në Wakayama, në Japoni, ishte ndeshja e fundit përgatitore e Gjermanisë para ndeshjes kundër Brazilit në Yokohama, e planifikuar për të enjten e ardhshme.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.