• |
ide | kryesore

Ndarja me Vlorën/ Pse u konfrontua Rama me vlonjatët në Lungomare

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

“Guximi” i pronarëve të lokaleve në Lungomaren e Vlorës që mbajtën hapur Youtube dhe përçuan tingujt e muzikës edhe pas orës 22:00 mbrëmjen e të dielës, e alarmoi policinë lokale dhe u shoqërua me gjoba dhe dhunë fizike ndaj disa prej tyre. Urdhri i qeverisë ishte i qartë: pas orës 22:00 s’ka më muzikë.


Me mbërritjen e shefit të ri në qytet, policët qenë të prerë, megjithëse ankesat e bizneseve janë bërë publike prej disa ditësh.


As hileja për t’u sintonizuar të gjithë lokalet bashkë nën tingujt e himnit kombëtar, nuk funksionoi. Si çdo natë, policët u shfaqnë me bllokun e gjobave në dorë dhe ia nisën nga puna me gjobat e kripura.

Rezistenca ndaj rregullave të pandemisë që ua ndalon muzikën në orën 22:00 u ka kushtuar shumë para pronarëve të lokaleve të Lungomares. Të dielën në mbrëmje pati edhe përplasje fizike.

Një grua u rrah në mes të rrugës, ndërsa dy policë ia mbanin kokën ulur për ta “neutralizuar”, siç tregon video më lart. Skena ndodhi në Lungomare, ndërsa mijëra turistë ishin në rrugë ku dëgjoheshin ulërimat e gruas që kërkonte ndihmë. Dy kamarierën që sipas policisë bënë rezistencë, u shoqëruan në komisariat, bashkë me gruan e dhunuar.

Dhjetëra pronarë të bizneseve dhe punonjës të restoranteve u mblodhën para komisariatit të Vlorës. Deri në orët e para të mëngjesit ata protestuan duke kërkuar lirimin e të shoqëruarve. Policia i la të lirë të hënën në mëngjes.

Të hënën, lokalet e Vlorës në Lungomare ishin të mbyllura. Sërish në proteste për moslejimin e muzikës. Pronarët e bizneseve thonë se do të vazhdojnë ta kërkojë zgjatjen e orarit deri në orën 1 pas mesnate, pasi kjo është një kërkesë e vetë pushuesve.

Muzika si përçues i Covid-19

Qeveria shqiptare fillimisht doli me një teori të çuditshme për transmetimin e virusit nëpërmjet valëve muzikore. Ministri i Turizmit, Blendi Klosi mbrojti për herë të parë idenë se valët e muzikës janë përçuese të mira të virusit Sars-Cov-2, ndaj kjo është arsyeja se përse tingujt ishin të rrezikshëm. Klosi e korrigjoi deklaratën, por kjo ishte një dëshmi se ndalimi i muzikës ishte një masë e kopjuar shabllon nga vendet e tjera të botës, në kohën kur të gjithë u kapën në panik nga virusi.

Lexo edhe: Lungomare, një protestë luksi?

Që nga koha kur muzika u ndalua me ligj, ka kaluar më shumë se një vit. Rregullat e pandemisë janë shkelur dhe keqpërdorur pa fund, përmes organizimeve masive në fushatë apo për kampionatin europian të organizuara edhe vetë nga socialistët. Për këtë arsye, zelli i policisë së Vlorës për t’u konfrontuar me bizneset në Lungomare duket i pavend.

Ndarja e Ramës me Vlorën

Kryeministri ishte për 8 vjet deputet i Vlorës. Për 8 vjet me radhë, Rama nuk e fshehu preferencën e tij për Vlorën duke mos i kursyer as investimet dhe as lavdet publike për votuesit e tij. Fakti që u përfshi në një konflikt të hapur me kryetarin e Bashkisë, Dritan Lelin, nuk duket të jetë i vetmi shkak për acarimin që ka shfaqur ndaj vlonjatëve ditët e fundit.

Në zgjedhjet e 25 Prillit, Rama kandidoi edhe në Durrës, edhe në Vlorë. Në qytetin ku kishte qenë deputet për 8 vite mori 11 mijë e 412 vota, ndërsa në Durrës mori 15 mijë e 47 vota.

Rama zgjodhi Durrësin, ndërsa po lë pas në Vlorë një situatë konfliktuale dhe përplasjesh me qytetarët. Në një reagim ku njoftoi zgjatjen me një orë të orarit të muzikës, Rama u duk të fliste me përçmim për muzikën që  zgjedhin lokalet e Vlorës, duke  shmangur krejtësisht kujdesin ndaj Covid si arsyeja kryesore e kësaj mase. “Lungomare s’ka muzikë po ndotje akustike të tmerrshme” shkruajti kryeiministri, duke përmendur më pas shijet dhe preferencat e tij për mënyrën se si duhet pushuar dhe që nuk kanë lidhje me pandeminë.

“E drejta e atyre që duan zhurmë muzikore tërë natën nuk fiton dot mbi tē drejtën e atyre që natën duan zhurmën e detit. Siç është lajmëruar, nga data 20 korrik muzika do të ndalet në 23.00 në çdo zonë turistike të banuar dhe kush do të kërcejë e të këndojë tërë natën po të dojë, le të organizohet në natyrë, në pika ku nuk shqetëson njeri – si në tërë botën e civilizuar turistike” shkruajti Rama.©Lapsi.al

26 Comments

 1. Ketu e ka sakte llafin i gjati. Jepi çezatit ate qe i takon. Ka mesdheu plazhe plot, por muzike te larte pas mesnates kane vetem diskotekat apo lokalet qe jane larg hoteleve apo shptepive. Ne jugun tone te gjithe lokalet duan te degjohet tallavaja e tyre. Kjo nuk ndodh askund tjeter. Ka vende te percaktuara per argetim ku nuk shtesohet ai qe nuk merr pjese ne feste.

  1. Po gjidhje do ishte edhe me e ul muziken jo me e fik fare psh…aq sa te degjohet neper tavolina
   Policia me mat decibelet lokal per lokal ne zona te banuara
   Bizneset tip bar do i fitonin nja dy ore me shume klientele se jo cdo dite do duash disko po ashtu pa muzike fare nuk shtyhet

 2. Zoteri KM, ata nuk mund te vendosin muzike funebre apo klasike, apo muziken qe te ve Rakacolli te mbash nen kontroll cmendurine tende! Biznesi eshte tatimpagues, ti je administrator dhe kurrsesi nje “pronar” i popullit apo uzurpator / ndalues i mundesise se tyre per te bere parate qe duhen per te paguar tatime dhe per te krijuar rezervat e nevojshme financiare per muajt kur nuk punojne! Problemi juaj KM eshte injoranca e tejskajshme dhe largimi nga njerezit! Jeni nje person i peshtire qe nuk ju kane perzgjedhur por keni mashtruar disa fakire qe te na merrni frymen bizneseve qe nuk varen nga tenderat e hajduteve si ty!

  1. Ne fakt piktori i bie qe eshte edhe krye administrator i prones dhe hapesires tone publike per fat te keq…po cfaredo te thote ne piktori ne facebook ate hapesire smund ta pushtojme as un e as ti me muzike ne kupe te qiellit.
   Jo poshte nje hoteli ose pallati ku flene pleq e femije
   Jo ne mes te nates te pakten
   Ashtu i bie qe jemi kafshe une e ti pastaj edhe humbim cdo lloj te drejte

 3. Jo ore, nuk u pelqejne me pensionistet qe luajne domino tek lungomare? Nuk ju pelqejne me mulitantet e ridhjerjes? Nuk ju pelqejne me betoni dhe pemet qe shkaterruan bregdetin? nuk ju pelqwjne me rruget qe jane bere rrugica? Tani doni buke per kalamajte? NUK KA! Lypni Shefit se e keni mbrojtur kaq vite..dhe kesaj rradhe e keni votuar llacifacin e ortodhoksise

 4. Leberit nese tall menderen me ta,mbase do reagojne !!!????
  Kjo varet nga Partia dhe kmeret e kuq,qe nen uniformen e policise i turren gruas se huaj,si te kishin kapur Eskobarin ?!?!
  Flas per ate te madhin fare se kete te Delvines e mori me taksine e tij,vete Veliu,monstra e semure e edi rames ,ne krye te policise se shtetit,narkos!
  Jepi edvin,Vlora do dhune !Si i pabese e i paburre,mire ua ben !
  Bjeri degjeneroji te tere….!

 5. Kshu eshte kur i jepni 8 mandate me sy mbyllur se tha “Zahi e do shume Vloren”:). Tani edhe muziken duhet t’ua diktoje ai se cfare duhet te vini qe mos ti ndoten akustikisht veshet Paulinit ne Tirane.

  1. Ne mund te jemi shpellar por te pakten kemi gjykimin tone. Ndersa ti je nje dele Rilindje qe per ty mendon dhe gjykon Komandanti.

   O klluf rilindje, ky Ramazani yt i dashur po i mbyll keto lokale ne kete ore me parrullen e Covidit qe shperndahet pas ores 10 te darkes dhe valet e muzikes e transmetojne ate ( e ka thene nje rilinds mendje ndritur si Blendi Klosi), ne nje kohe qe njerzit jane sardele tere diten neper autobusa, rruge, plazhe, lokale dhe imunieteti tufes eshte arritur.

   Nese do zhurma apo s’sdo zhumra pas nje ore te caktuar e vendos fare mire Bashkia e Vlores me nje vendim bashkiak se e ka kete autonomi si pushtet lokal. Por jo me idene e Covidid, tall kerin me njerezit.

   Me dele si puna jote, shume shpejt do vije dita kur do ta beje me orar dhe se kur do shkosh te dhjesesh or mut.

  2. Vazhdo bej sullaco ne trotuar e luaj domino, pastaj kerko ndonje pune ne shtet..tek ti komunizmi nuk eshte zhdukur..Kur te mendosh se nga taksat e kujt mbahesh atehere fillo te arsyetosh..Leqe cte arsyetosh ti, plehre mavi!

 6. ngrihuni o vloniare tjau qilme kurven njere e mire komunsave kur te hedhin gas mbi popullin tio futim ne grope te gjithe ti mbytim me gaz si hitleri i madh kundere cifuto komunsteve sllave

 7. “E çfarë i duhet Amerikës e Shqipërisë një Lul tjetër. Ai është shumë mirë aty ku është, sepse atë parti ka. Atë parti ka trashëguar, atë parti i ka formatuar Sali Berisha. Ai është qen roje i bizneseve të Sali Berishës dhe i krimeve të Sali Berishës.

 8. Ku je o te qivja udhet mo biri i kara kurves, mo qen e bire qeni.te te shash grat e tua kot gare pasi i ke mare te gjitha te shkerdhyera prandaja e kote te shash nga grate mo degjenerat e dhjere.

 9. mësohet se Ardian Isufi nuk është i vetmi persona që braktis Lulzim Bashën.

  Burime bëjnë të ditur se pas Ardian Isufit ka largime masive edhe në Korçë, në Berat, në Shkoder, tek njësia 1 dhe 2 në Tiranë. Po ashtu edhe në Fier është larguar pothuajse gjysma e kryesisë.

  Mesa duket shumë demokratë e kanë kuptuar se çfarë qëllimesh ka Lulzim Basha dhe ky i fundit nuk mund të fshihet më “pas gishtit”.Nuk po të shan njeri mamin kurve të pd o bythqiri i vogel i byrektores o Shano por po shaj ne kriminel in salih

 10. Basha ka larguar vertet se kan vajtur femrat e fisit tend e po bejne gojore te kriesia e partis
  Po ç lidhje ka Basha

 11. Basha i ka perjashtuar se erdhen femrat e fisit tend e po bejn gojore ke partia
  Ce lidhje ka Basha o te helmofshin sufllaqet

 12. Perse te djeg o fis shkerdhyeri i ores 18-02 kush jeni ju fis shkerdhyer qe i dilni zot ati Surrelsit tend qe te paska qire komplet fisin🙈megjithe se palloshit as qe i ngrihet per ato pune spse ka deklaruar vet se gruan ma ka qir babai, prandaja ti qe i ke te punesuara grat e fisit tend te PS ti kan shkerdhyer dit e nate neper zyra bythqiret, hajdutet e PS sate te shkerdhyer, prandaj o fis qire mos i merr te gjitha per vete se ta shkerdhejn fisin femer dhe ne bythe.

 13. Kam shëtitur nga Australia në Kinë, Singapor, Japoni, Korea, Amerikën a Veriut dhe të Jugut dhe gjithë Europën – nuk ka askund tallava nëpër zona të banuara. Pikë.

  Ka muzikë sa të duash nëpër vende jashtë qëndrave ku të rinjtë mblidhen dhe këndojnë, kërcejnë sa u do qejfi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu