• |
ide | kryesore

OBSH paralajmëron se ndikimi i pandemisë në shëndetin mendor do të jetë afatgjatë

-Instant, Lajme, Planet

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi ndikimi i pandemisë në shëndetin mendor do të jetë afatgjatë. Ekspertët e OBSH bënë thirrje për forcim të shërbimeve për shëndetin mendor dhe përmirësim të qasjes në shërbime të kujdesit përmes teknologjisë.


Ata po ashtu kanë kërkuar mbështetje psikologjike më të mirë në shkolla, universitete, vendet e  punës dhe për personat në vijën e parë të frontit në luftën kundër COVID-19. Organizata tha se “ankthi i lidhur me shpërndarjen e virusit dhe ndikimi psikologjik i mbylljes dhe vetizolimit”, kanë kontribuar në një krizë të shëndetit mendor, bashkë me streset e lidhura me papunësinë, shqetësimet financiare dhe izolimin social.


2 Comments

  1. Nderkohe vdekshmeria eshte 0.5 % me shifrat e fryra te OBSH.O rracqira muti po e trashni shume zullumin tani keni filluar me modifikimin e klimes po beni permbytje ne fund do thoni qe na pushtuan alienet dhe te na mbyllni ne bodrume

  2. Po ne jemi trecereku budallenj.
    Korona te na haje karin, do ta cmendim edhe ate. Ruaj bythen e zeze o moterqir dhe lexo pa gabime, o xaxi. Ah te kishe dhe rrakacollin ne krah!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu