• |
ide | kryesore

Rama lideri shqiptar që ka pasur marëdhëniet më të këqia me homologët e Kosovës (historia rast pas rasti)

-Instant, Arkiva, KryesoreEdi Rama bëri këtë të martë një nga deklaratat më të rënda kundër Kosovës duke fajësuar direkt liderët e Prishtinës për ngecjen e dialogut me Serbinë. Por në këtë qëndrim me kosto të palogaritshme dhe afatgjata ai, nuk dëmtoi vetëm qeverinë aktuale të Albin Kurtit, por nuk humbi rastin pa larë hesapet edhe me ish kryeministrin Ramush Haradinaj. Ai e akuzoi atë se e pati bërë lolo Kosovën në sy të Merkelit e Macronit dhe se i pengoi asaj liberalizimin e vizave.

Rama tallet keq me Ramush Haradinajn/I tha Merkelit e Macronit: “Nuk më ha…për ta”

Nisur nga ndezja e kësaj polemike gushti, Lapsi.al ka hapur arkivat për të parë edhe njëherë marëdhëniet që kryeministri shqiptar ka pasur me Haradinaj personalisht dhe me të gjithë liderët politikë të Kosovës përgjithësisht. Kokluzioni që del prej tyre është shqetësues. Rama është drejtuesi i këtij vendi, që ka pasur pa diskutim marëdhëniet më konfliktuale me politikanët e pjesës tjetër të kombit. Madje disa prej tyre i ka tallur edhe ofenduar edhe kur ka qenë në krah të Vuçiçit.

Analiza fjalë për fjalë/ Rama renditet hapur pro Vuçiçit dhe kundër Kosovës

Le ti shohim me radhë ato që gjetëm në arkivin e Lapsi.al

Edi Rama përfundoi në vendimin për ta hedhur në gjyq Ramush Haradinajn (ndonëse u tërhoq më pas) kur ky i fundit ishte kryeministër. Historia e konfliktit mes tyre pati një kronologji të gjatë. Fillimisht kryeministri i Shqipërisë e mbrojti homologun kosovar, kur ai vendosi të vërë taksën 100% ndaj prodhimesve serbe. Por, pas presionit ndërkombëtar, Rama e ktheu fletën po 100% dhe Haredinaj e akuzoi atë se gjatë samitit ndërkombëtar të Ballkanit Perendimor në Berlin, ai i kish bërë presion në sy të Merkelit dhe Makronit. Kaq mjaftoi që Ramushi të merrte epitetin “gënjeshtar” dhe të fshikullohej në një letër të gjatë publike se po nxirrte sekretet e takimeve ndërkombëtare. Pra Rama e akuzonte atëherë Haradinajn pikërisht për atë që e bëri vetë pa droje këtë të martë.

Rama i përgjigjet Haradinajt: Nuk tregohen ato që fliten në samite

tetor 2019, Rama do ta padiste në gjykatë Haredinajn për një deklaratë që ai kishte bërë në 360 gradë: “Unë ndalova grabitjen e 10 miliardë eurove të minierës së Trepçës, që do të  realizohej, nëpërmjet planit të ndarjes së Kosovës! Ky ishte pikësynimi i fshehtë ekonomik, në planin e shkëmbimit të territoreve  ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Thaçi, Vuçiç dhe Rama, ishin bashkëpunëtorë në realizimin e kësaj skeme”, pati deklaruar Ramush Haredinaj. Këto i ngjitën atij etiketat mashtrues dhe gënjeshtar që u pasuruan sëfundi me frazën “e bëri Kosovën Lolo”.

Ai do të prfshihej në një përplase të nfjashme edhe me kreun e LDK-së Isa Mustafa, partia e të cilit i pati bojkotuar më parë në bllok fjalën para parlamentit kosovar.

Këtë radhë sherri nuk do të qe për shkëmbimin e teritoreve, por për planin serb të Mini Shengenit. Gjatë një interviste në televizionin T7 Rama e akuzoi Mustafën se ndryshe kishte folur me të kur ishin të dy kryeministra, për planet për mini Shengenin dhe ndryshe fliste tani që nuk ishte në pushtet. Nisur nga kjo Rama e etiketoi me epitetin “tinzar” Mustafën.

Shefi i LDK-së ia ktheu aty për aty me një reagim në Facebook: “Unë nuk dëshiroj ta cilësoj, ashtu siç e meriton, sepse është Kryeministër i Shqipërisë. Por, në asnjë rast nuk kemi biseduar me të dhe me të tjerët për Minishengenin sa isha Kryeministër. Kemi biseduar për Unionin Doganor të Vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe për Tregun e Përbashkët të këtyre vendeve. Në emër të Kosovës i kam kundërshtuar në të gjitha takimet. I ka kundërshtuar edhe Mali i Zi. Jemi pajtuar në Procesin e Berlinit për Hapësirën e Përbashkët Ekonomike të Vendeve të Ballkanit Perëndimor”.

Por, sherret e Ramës as nuk kanë filluar, as nuk përfundojnë me dy ish kryeministra që i ka etiketuar njërin si “mashtrues” dhe tjetrin si “tinzar”.

Kryeministri i Shqipërisë arriti rekordin, kur në sy të Vuçiçit, gjatë një takimi me të në Durrës masakroi me radhë të gjithë liderët kosovarë.

Andi Bushati: Rama nuk është tradhëtari që duhet akuzuar, por sharlatani që duhet mëshiruar

Pas këtij spektakli të shëmtuar në shtypin e Prishtinës filloi një fushatë linçimi kundër kryeministrit të Shqipërisë që e masakruan me fjalët më të rënda: “Esad Pashë”, “tradhëtar”, “të shitur”, “bërllog”, “qen i keq” ose “djall”. Ai u detyrua ti përgjigjej vetë kësaj batareje me një tekst të gjatë.

Po çfarë kishte ndodhur në dhjetorin e 2019, kur samiti për minishengenin zhvillohej në Shqipëri? Liderët e Kosovës nuk pranuan të marrin pjesë në këtë nismë që shumkush prej tyre e etiketonte si themelimin e një Jugosllavie të dytë.

Në samitin e 21 dhjetorit Rama foli për të mirat e shengenit ballkanik. Ai tha se Kosova ishte futur në rrugë qorre, se ajo me mospjesmarrje po dëmtonte vetveten, duke e hedhur fajin krejtësisht mbi Prishtinën që ishte ftuar po kishte refuzuar.

Por ç’ndodhi, kur radha i erdhi Vuçiçit, ai u tregua i ashpër me kryeministrin tonë…

“U mërzita me mikun tim Edi që gjithmonë mbrohet. Pse duhet të mbrohet, nga çfarë duhet të mbrohet, që po përpiqemi për më të mirën për vendet tona? Që po mbrohemi nga ata që po përpiqen të na çojnë mbrapa në shekullin e 17-të?” tha ai.

Dhe menjëherë pas kësaj “vërejtjeje miqësore” të mikut seb Rama i ndryshoi tonet për liderët shqiptarë të Kosovës. Nga mbrojtja ai kaloi në sulm.

Mini Shengeni/ Rama godet Kosovën në sy liderëve ballkanikë

Nëse presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se nuk do të vinte në këtë samit pasi Serbia nuk e njeh genocidin e ushtruar ndaj shqiptarëve, Rama ironizoi atë duke përmendur “ata që deri para pak kohësh hanin e pinin në tryeza me liderët e Beogradit dhe tani bëjën sikur i shajnë”. Aq i madh ishte halli i kryeministrit shqiptar sa edhe Hashim Thaçin që kishte aleatin më të ngushtë e shiti këtë herë duke e akuzuar direkt si hipokrit që ha e pi me genocidistët.

Nëse kandidati për kryeministër Albin Kurti dhe Vetëvendosja organizuan protesta kundër Vuçiçit në Tiranë, Rama i talli si neo marksistë që kërkojnë vendosjen e masave proteksioniste duke huazuar grandomaninë e vendeve si Kina dhe ShBA.

Madje me Kurtin përplasjet e Ramës kanë qenë evidente edhe në raste të tjera. Që nga qëndrimi për grevën e studentëve në Tiranë, mini Shengenin ballkanik sipas njërit, apo makro shengenin shqiptar sipas tjetrit e deri tek vrajsa e fundit e Klodian Rashës.

Sulmeve nuk i ka shpëtuar as presidentja e Kosovës.

“Ka një qasje nacional- folklorike”. “Bën deklaratë në Shqipëri për të fituar vota në Kosovë”. Edi Rama jo vetëm e bojkotoi me një akt skandaloz, fjalën e saj para parlamentit shqiptar, por ai mezi që ajo të largohej nga Shqipëria për ta goditur Vjosa Osmanin.

Rama për deklaratat e Vjosa Osmanit në Tiranë: Propagandë për të fituar vota

Pra duket qartë se deklaratat e forta për fajësimin e Kosovës në ngecjen e dialogut prishtinë Beograd nuk ishin nnjë rrufe në qiell  të kaltër. Ato kanë një sfond të shtrirë në kohë dhe një background të qartë. Edi Rama ka pasur mardhënie konfiktuale si askush më parë pothuajse me të gjithë liderët e Kosovës njëëkohësisht, të cilëvë me sa duket nuk ua fal dot të ‘vjedhin’sadopak nga protagonizmi i marëdhënies së tij me Vuçiçin.

©Lapsi.al27 Comments

 1. Ky palaqo anti kombtare eshte 1000 her me tradhetar se Esat Pashai, ky plere do e paguaj me me te shtrenjtet, pasi i ka bere aq dem Kosoves dhe vendit tone sa zor se llogaritet me shifra.

   1. hahaha ca klluf kari je o patronazhist, truri jot sa i zogut vetem kete fjali di dhe ate e shkrun si surrati jot!:)

 2. Ne zgjedhjet e 2025 EDI merr 93 deputete .Albin atehere duhet te zgjidhet kreu I shqupit qe te perballet me ps.

  1. Hahah duket se sa fobi e keni Albinin qe fatmiresisht jua eklipson Ramazanin? Si Albini njehere ne 100 vjet mund te lind nena, ndersa “Ramazanin”e bejme cdo mjes n’hale.

 3. YMER GELBAZA FRROK CUPI DHE KOL SALLAKU SKYPE PO MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE-POLICIA ELI FUTI NE BIRUCE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA BABAI I EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN , DHE QKA BENE TANI YMERI JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES SHE KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC…

 4. Pa i hyre ne detaje planit te tij minishengenist qe cdo vit i nderrojne emer, vetem fakti qe ky eshte konfliktuar me te gjithe qeveritaret e Kosoves dhe e ka grur me Gëbelsin e rregjimit te Milloshevicit, tregon shume fatkeqesisht. E me e bukura eshte se ky zihet me gjithe lidershipin kosovar ne kete dekade duke pretenduar se ky e di me mire se ca duhet te beje Kosova.

  Sic e thote dhe Ramazani, kesaj i thone ” Hajde babë te tregoj arat”.

 5. YMER GELBAZA KELLIRA FRROK CUPI,KRESHNIK SPAHIU DHE BLEDI MANE ,PO MASTURBOJN NE AMBIENTE PUBLIKE-LIDHENI DHE KASTRONI ZAGARET thotë:

  ZOTI BUSHATI DHE ZOTI SHKULLAKU ,QFAR VLERSIMI KENI PER KOL
  SALLAKU SKYPE NJE RROT KARI QE MASTUBON LIVE BE SKYPE ,DHE PER YMER GELBAZA KELLIREN QE NJE KOHE E MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES DHE JA PUBLIKOJ DOSJEN SE SI KRISTAQ RAMA HA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

 6. Po kur nuk e degjojne ata ca te bej Rama????????. Ore e kuptoni qe faktor politik ne Shqiperi Rama ka mbet. Berisha non grata, basha kota biskota humor, likja hajdut me damk. Shqiperine memedheun e perfaqson Edvin Rama.

 7. Artikulli i lapsit tregon se Rama eshte politikani qe ka pasur marredhenjet me te keqia me lideret kosovare. Nuk eshte ndonke risi. Rama nuk ka mbajtur marredhenje te mira me askend. Ata qe kane qene te rinj ne vitin 1990, tregojne se Rama ne ate kohe shkonte e kapte nga jaka e xhaketes te jatin (Kristaqin) ne mes te rruges dhe thoshte se eshte komunist e duhet varur. Me grate qe ka patur, me te gjitha ka shkuar keq, ose i ka rrahur e torturuar (kompleks inferioriteti i theksuar) ose i ka bere te kene probleme nervore si e jema e djalit te madh. Bashkepuntoret e tij gjithmone i ka detyruar t’i behen ure dhe me pas ia ka futur. Do shihni se si do perfundoje bashkepuntori i tij me i afert dhe b*thelepiresi kryesor Veliaj, i cil ka bere cdo gje qe ka dashur Rama. Edhe Bracen po e con drejt asaj rruge. Me Ramen mund te shkojne mire vetem ata qe kane marredhenje parash (kur nuk i duhen me edhe ata i shet). A njeh njeri ndonje nga shoket apo miqte e Rames ne rini? Jo sepse nuk ka patur te tille dhe nese ka patur, i jane larguar sepse e kane pare se sa i neveritshem eshte. Rama i do te gjithe njerezit rrotull tij qe te jene si Veliaj, i shtrydh dhe pastaj i hedh. Ne te njejten menyre, Rama eshte skllav i Sorosit dhe ndjekesve te tij. Edhe gazetaret, kryesisht botuesit, Rama i ka blere dhe asnje prej tyre nuk eshte se e ka mik. Ai e bleu Ylli Rakipin me truallin qe i fali per godinen dhe lejen e ndertimit, me vone i prishi te gjitha me te. E njejta gje ka ndodhur edhe me shume gazetare te tjere dhe do ndodhe edhe me bazet dhe bollinot qe perfitojne nga kockat qe iu hedh deri diten qe do kete ndonje prishje pazaresh me ta. Vetem per te blere eshte i afte Rama. Blen te gjithe ata qe jane ne shitje si puna e Lulush bibilushit dhe kur i ngec sharra ne gozhde se takon ndonje si Haradinaj qe ka derdhur gjak per token amtare, fillon e turfullon perdore metodat me te ulta, genjen, shpif dhe i hedh ne gjyqe nga te cilat terhiqet vete se e di qe do dale i humbur. Rama nuk eshte Esad Pashe Toptani per te cilen historia eshte shume ambigue dhe ka shume variante. Rama eshte varianti me negativ i nje lideri qe mbahet ne pushtet vetem me blerje votash, njerezish dhe maskarenjesh. Ne fund, per ate mburrjen me shprehjen e thene ne Beograd per njohjen e Kosoves, duhet thene e verteta, por ata qe e dine nuk flasin. Rama nuk do kishte b*the ta thonte ate fraze sepse nuk ka qene kurre trim, thjesht ishte nje marreveshje me Vucic per t’i hedhur hi syve turmave nga te gjitha krahet. Po patet mundesi, rishikojeni videon dhe do kuptoni se Vucic ben nje “gabim”, heq kufjet para se Rama te shprehet per Kosoven dhe ne darken e po asaj mbremjeje, Tadic i kendonte Rames “O sole mio”. Ajo fraze ishte nje inskenim ne marreveshke me Vucic dhe ndoshta e shtyre nga njerezit e Soros.

   1. Ca llogjike! “Maloku” ka merdhif me kohe o Selenicist, por ti vazhdo te te shkerdheje Rama deri ne brez te shtate me parrullen “Fajin e ka Berisha” megjithese eshte ne vitin e 9 te qeverisjes Paulini dhe nuk te ka indeksuar as inflacionin jo me te te kete rritur pagen. Mjeran njeri!

 8. Nga liderat politik shqiptar Rama ka marrdhënie të mira vetëm me marionetat dhe kamikazët e tij.
  Nëse do gjente të tille në Kosovë do kishte marrdhënie të shkëlqyera dhe do i promovonte politikisht dhe mediatikisht siç bëri me partiçkat e “djathta” në zgjedhjet e kaluara.

 9. Pallate, vila, miliona e makina luksoze/ ‘Sikleti i madh’ që po kalojnë Berisha, Basha e Kryemadhi, pasuria ‘e çmendur’ që duhet të justifikojnë si kusht për të hyrë në Parlament,por ka bere me shume se te gjithe ne opinionin boteror o shpellkare e cecene te shurranjosit serb salih karaxhic berisha

  1. Veji njehere pike fjalise o te vensha Paulinin ne goje se duhet lexojme 3 here per te mare vesh se “cfare ka dashur te thote autori hajvan”.

 10. qelbesirat 3 ,miljon nuk u ngopen zhele,palla,bole,koqe,byth stalini,kristaqi,spiro koleke per 50 vite e te ngopen bole ,zhele,palla,koqe vuqiqi,bregoviqi e qelbesir rame per 25 vite.uu shqiperi,po me majko,milo,braqe,bello,dokle,ruqi kurac ne zor qenke,

 11. Po ashtu Berisha, siç kanë dalë faktet, ka arrestuar mjaft veprimtarë të rezistencës së armatosur të Kosovës, të tjerë janë arrestuar në Serbi, sapo kanë ikur nga Shqipëria. Kurse të tjerë si Remzi Hoxha u torturuan e u zhdukën pa lënë gjurmë, as sot e kësaj dite. Në 1995, Shqipëria e Sali Berishës furnizoi me naftë Jugosllavinë e Sllobodan Millosheviçit, që ishte nën embargo nga OKB.

  Berisha ka deklaruar se e ka bërë për të furnizuar kosovarët me naftë.

 12. Kije inat po jipi hakun. Te drejten ka thene ne lidhje me bisedimet me serbine. Albin mrrokllla ka vendosur te rishpike rroten e te anulloje ter bisedimet e qeverive te kaluara dhe te vendose kushte te reja. Tipike per mendesite e shteteve autoritare qe mendojne se ‘historia fillon me ne’. Ky albini qeka nje delirant dhe autocrat qe se ben nena. Gjynah kosovaret

  1. Albini delirant dhe autokrat kshu?:). E mire, ne nga ana jone ne Shqiperi jemi ok se kemi nje lider shume demokrat dhe modest si natyre dhe aq shume na e ka permiresuar jeten me politikat e tij saqe kane avullu 500,000 vete per 8 vitet e qeverisjes se nuk e perballonin dot kete ndryshim radikal.

   1. Sigurisht edhe edi rama tip autokrati ka, po ate e kam ditur me kohe. Thjesht po nenvizoja faktin qe atje spo lind dikush mendjehapur dhe liberal ne shpirt

 13. Po si mund te pranoje Albini kur Serbia nuk e njeh Kosoven si shtet. Cfare jane keto perralla. Rame hiq dore nga droga se u bere nje fare moshe dhe te ben dem, Shqiperise ja ke fut trapin ke kohe po me Kosoven cfare te Anetes kerkon.

 14. Ky palla i rilindjes kujton se kosovaret jane dele si ne shqiptaret knej kufinit.Kosovaret e kane kalu jeten me rezistenc dhe luftra dhe nuk i ha luli per ket palikarin tone.Ky wshte i semure nga deliri madheshtise aq sa tall trapin edhe Vucici kur i thote ti je lider boteror?.Sa per mburrjen se ka fol ne Beograd ,hero eshte Ballisti qe ngriti flamurin ne beograd,kurse palikari jone eshte aq trim sa i merresh fryma kur dogjen kuksianet kjoskat e salillarit por ne kete rast faji ishte i Lul ka….t qe shoi protesten.suksese ne jete o popull dele ka thene z. Lu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *