• |
ide | kryesore

‘Sputnik V’ shkakton alarm në Argjentinë/ 45 mijë persona shfaqin komplikacione pas marrjes së vaksinës

-Instant, Arkiva, Planet

Mbi 45 mijë raste të qytetarëve të vaksinuar me Sputnik-V kanë paraqitur efekte anësore dhe komplikacione ku sipas raportit të ministrisë, 75 raste duhej të shtroheshin në spitale ,


Incidenca e shtrimeve në spital në Argjentinë për njerëzit e vaksinuar me vaksinën ruse Sputnik-V është 0.66 për 100,000 të vaksinuar. Këto të dhëna përmenden në raportin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë të vendit.


Konkretisht, raporti thekson se deri më 31 korrik, 11,368,961 doza të vaksinës Sputnik-V ishin administruar në Argjentinë (raporti nuk bën dallimin midis sa morën dozën e parë dhe sa morën të dytën).

Raporti i ministrisë thotë se shumica e raporteve të efekteve anësore u përfshinë në bazën e të dhënave në fillim të fushatës së vaksinimit, të cilat mund të lidhen me rritjen e interesit për vaksinimin. “Sputnik-V ishte vaksina e parë që u përdor në Argjentinë me fillimin e fushatës më 29 dhjetor dhe është deri më tani vaksina më e përdorur,” tha ministria në një deklaratë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.