• |
ide | kryesore

Maqedonia kërkon ekspertë nga NATO e BE për të hetuar shkaqet e zjarrit në spitalin e Tetovës

-Instant, Lajme, Të fundit

Maqedonia e Veriut do të kërkojë ekspertë nga NATO dhe BE, për të hetuar lidhur me tragjedinë e ndodhur në spitalin covid në Tetovë.


Ka qenë zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi deklaroi se në mbledhjen e sotme të Qeverisë është vendosur që të kërkohet ndihmë nga vendet anëtare të BE-së dhe NATO-s, për ekspert të cilët do të ndihmonin që të zbulohen sa më shpejtë shkaqet e zjarrit, që për pasoj la 14 viktima dhe 12 të lënduar.


“Si qeveri kemi pranuar shumë telefonata dhe oferta për ndihmë nga vendet fqinje por edhe nga NATO-ja dhe vendet tjera anëtare të BE-së. Vendosëm që të pranojmë ekspert nga këto vende që të zbulojmë sa më shpejtë shkaqet e zjarrit. Sot kemi dorëzuar kërkesë për ekspertët dhe është çështje e ditës se kur ata mund të vijnë dhe të shqyrtojnë provat të cilat i ka marrë forenzika dhe MPB-ja”, tha Artan Grubi, zëvendëskryeministër.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu