• |
ide | kryesore

OBSH thirrje sërish vendeve të pasura: Moratorium për dozat e treta të vaksinave deri në 2022

-Instant, Lajme, Planet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë edhe një herë thirrje për mos aplikimin e dozave të treta të koronavirusit deri për të paktën një vit.


Agjencia e OKB vuri edhe një herë në dukje se miliona qytetarë në të gjithë botën nuk kanë marrë ende as dozën e parë.


Drejtuesi i përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve: Nuk do të rri në heshtje ndërsa kompanitë dhe shtetet që kontrollojnë furnizimin global me vaksina mendojnë se bota e varfër duhet të kënaqet me ato që mbeten pas.”

Duke folur nga selia e OBSH-së në Gjenevëo, Tedros u bëri thirrje vendeve të pasura dhe prodhuesve të vaksinave që të prioritizojnë vaksinimin e punonjësve të shëndetësisë dhe popullatave të rrezikuara në vendet e varfra, në vend të dozave përforcuese.

“Nuk duam të shohim përhapje të përdorimit të dozave përforcuese për njerëz të shëndetshëm që janë të vaksinuar me dy doza.”

 

3 Comments

  1. KESHTU JAN SPROVAT JETE PER TE FITUAR OSE HUMBUR,,POR TE ZGJUARIT,E KUPTOJNE DHE NDRYSHOJN SHPEJT NUK GENJEHEN LEHTE,O NJEREZ,SHKAKU QE VUAJM ESHTE ,LARGIMI NGA E VERTETA,QE NA IMPONUAN KETU E 1 SHEKULL ME PAR ,NA SOLLEN DERI NE KETE PIKE SA ZHVILLIMI TE KEQES KA PUSHTUAR GENIN NJERZOR,,TANI QE JEMI NE FAZE PER NXITJE PERPLASJE SHKATRRIM , TE BUTE,DUKE DETYRUAR TE SHKATRROHET PERMES PROPOGANDES NXITJEVE FAKTEVE NGA ZHVILLIMET KUNDER AUTOREVE TE VET PRA SEJcILIN SHTET BRENDA VETES VET NGA POPULLI VET,,QOFTE DHE PERMES VAKSINES,SHKATRRUESE,DHE PASI TE TE NA SHKATERROJNE KETO PROJEKTUES ME LEHTESI TE MARRIN SUNDIMIN MBI TE GJITH,KJO ESHTE EGOJA NJERZORE,PARIMI DESHIRAVE BAZ FORcES LIRI PA KUFI INTERESI,KURSE ULLZIMI HYJNORE NA MESON SE SI NE TE GJITH TE SHPETOJME DHE ARRIM ZGJILLJET ,NE DETAJE NE GJITHA FUSHAT ,DHE SFIDOHEN ,KURTHET ,QE NA JAN NGRITUR,, PER TE NA HUMBUR NE DY BOTET,KA SHPETUAR ,THOT I MALLI ZOT ,AI QE ESHTE ESHTE ,PASTRUAR, ,AI QE KERKON ,ALLAHUN ,,ALLAHU DO,TI MJAFTOJNE ATIJE,,,,SHPETIMTARE TJETER VETEM TE MALLIT ZOT ULLZIMIT TIJE,NE TOK AS QELLE NUK KA,,KUSH DO SHPETIM NGA GJITHcKA E KEQE E KESAJE BOTE LE TI MBESHTETET ZOTIT VET DHE VEPROJNE SI THOT AI,I MALLI ZOT NE SHPALLJEN E TIJE JEP, ZGJILLJE PER GJITH PROBLEMET PLOT QARTESI GJALLLERI SIGURI SHPRES PAQE SHPETIM PER GJITH SEPSE KA TE DREJTEN HAKUN KRIJIMIN DHE ULLZIMI ESHTE SI FUNKSION I KRIJIMIT PER GJITH cFAR KEMI NEVOJ ,SEJcILI MUND TE SHPETOJNE VETEN FAMILJEN SHOQERIN VETEM NESE ANGAZHOHET NE MENDIMI FJAL VEPRA SI THOT I MALLI ZOT TJERA MUNDESI SHPETIMI NUK EKZISTOJNE SE JEMI KRIJESA JO KRIJUES KRIJUESI JONE ZOTI BOTNAVE SOLLI ULLZIM HYJNORE SI MESHIR PER NE,KOMENTI BEHET PER GJITH TE INTERESUARIT ,QE DUAN SHPETIMIN E TYRE DERI NE PERJETESI ,O NJEREZ LORGOHUNI NGA PADREJTESIJA ,RESPEKTONI LIRIT TE DREJTAT HAKUN ,SE NJE DIT PAcMANGESHEM DO JEPNI LLOGARI O NJEREZ LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA SEPSE ESHTE ZGJARRI QE JU DJEG DHE SMUND TE MBROHENI NGA HAKU I SAJ,O NJERZ MOS U PAJTONI ME TE PADREJTIT DHE PADREJTESIN E TYRE REFLEKTONI ME REFLEKTIM HYJNOR ,JEPJAUNI HAKUN NGA KESHILLIMI NDALIMI I TE KEQES DERI TEK PERBALLIMI ME HAKUN QE ZOTI MALLERISHEM KA cAKTUAR PER TO,,O NJEREZ DIJENI SE KALIMI NGA ZOTI DREJT ZOTIT NUK ESHTE PA PERGJEGJSI NESE I JUSTIFIKOJME TE GJITH ,PROBLEMET ZVOGLOHEN NE MEZIN TON O NJEREZ MUNDOHUNI QE NE MENDIME FJALE VEPRA ME ANGAZHIMIN TUAJ KUDO QE NDOLLENI ,QE RENDIMENTI VEPRAVE TE KEN DOBIN ME TE MALL SE DEMIN NDAJ GJITHA KRIJESAVE ,DUKE RUAJTUR HAKUN ,RUJUNI HAKUT HAKUT HAKUT,SE HAKU KA PERGJEGJSI PERPARA ZOTIT TUAJ,UROJ TE KUPTONI RRUGEN QE JU NDALON NGA HUMBJA DHE TE MERRNI RRUGEN E SHPETIMIT TUAJ,NUK ESHTE PERGJEGJSIJA JON QE FLASIM PER ZHVILLIMET ME TE MEDHA SE AKTORET QE I KAN SJELLUR ATO PRANDAJ JU TE INTERNETIT MOS NA TREGONI ME RITMIN ,QE DO THOT HESHTENI POR TE GJITH VLERSONI,RALITETIN NDANI PROBLEMET DHE ORIENTONI ZGJILLJET ME DREJTESI HAK JO INTERES ASKUSH ME SE PRANON PADREJTESIN TU BEHET AS DHE JU QE TJEREVE JU BENI PO TU BEHET NJERZIT KUDO TASHME DO SHPREHIN NATYRALITETIN ,DUKE KESHILLU PER MIR DHE NDALUR NGA E KEQA ME cDO SAKRIFIc,SI DOBI DHE PERFUNDIM I MIR PER TE GJITH SEPSE GJITH VIM NGA I NJEJTI BURIM KRIJIMI ULLZIMI SISTEM FUNKSIPONI NATYRALITETI,DUHAM TE DREJTAT DHE SPRANOJM PADREJTESIN ,KUSH MENDOJ SE ISHTE ME I ZGJUARI ,DHE MASHTROJ TE GJITH DHUNOJ DHE MENDOJ SE ESHTE I AFTE TI SFIDOJNE SUNDOJNE SHKATRROJNE TE GJITH LE TE BINDET ME FAKTE SHKENcORE FETARE PRAKTIKE SE AI ME SE SHUMTI PO NGARKON VETEN E VET ME MEKATE,SHKATRRON DHE NDESHKON ,SEPSE TE VERTETEN SE SFIDON SE VULA FUNKSIONIT SAJ NDOLLET NE GJITH VEPRIMTARIN ORGANIZMIN QENIEN E TIJE ,DHE E FUNDIT AI PO ARRIN NDESHKIMIN E VET QE NDERGJEGJA TIJE SJA PRANON ,KJO FUQIJA E TE VERTETES SI DOBI PER TE GJITH SI MUNDESI KUPTIMI NDRYSHIM DHE SHPETIMI KU ESHTE GABIMI KETU QE KERENONI,ULE RITMIN THUAJENI VET SE ME VLEN ,PER TU PERMIRSUAR REFLEKTIMI IM DHE GJITH NJERZIMIT I PERKET JO NE PIKEN E TE DREJTES PER TA ZHDUKUR TE KEQIN HAKMARRJES POR NE HAKUN QE MERITON TI JEPET MUNDESI BINDJE QE TE SHPETOJNE VETEN ,PER DOBIN E TIJE,EDHE PSE NATYRALITETIN E KEMI TE ASHPER SE PO TU THUHEJ NA TREGONI JUVE SI DO VEPRONIT NESE DO TUA BENIM JUVE FEMIJVE TUAJ ATE cFAR NA BET PER NJE SHEKULL RRAGIMI DIHET,POR NE MENYRE TE DREJTE TE GJITH FTOHENI NE ANALIZ VLERSIM BINDJE ANGAZHIM KU NJE PAL TERHIQET NGA E KEQA DHE NJE PAL PERDOR MESHIREN ,TOLERANcEN MIRKUPTIMIN MARRVESHJET SE KESHTU DOBIJA VJEN ME I MALL SE DEMI NE BURIM,KJO ESHTE PIKA ME E LARTE NE ULLZIMIN HYJNORE QE REFLEKTON DOBI,PER GJITH NESE E QUANI GABIM BOTA ESHTE ME E MALLE SE DISA LE TA GJYKOJNE,NESE KOMENTI NUK LEJOHET TE KALOJN ,UN KAM QENDRIM PERSONAL LARGIMI ,NGA GJITH ZHVILLIMET E JETES SHOQERORE NE MENDIME FJAL DHE VEPRA TE MIRA ,PER SHOQERIN ,SI OBLIGIM HYJNORE DHE QENDRIMI NE JETEN TIME FAMILJEN TIME SHERBIMIN NDAJ SAJ POR BLLOKIMI FJALES SE LIRE NE KETE NIVEL TERM MUA DHE GJITH KET KATEGORI NJERZORE QE SHFAQET SI DOBI ,ESHTE NJE MUNGES QE NJERZIMI E KA NDJER PO E NDJEN DHE DO TA NDJEJNE GJITHNJE E ME SHUM URIME NE ENDRRAT TUAJA,ZOTI JU ULLZOFTE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.