• |
ide | kryesore

Intervista në Liberation/ Rama përgënjeshtron Macronin për pagesën e refugjatëve afganë

-Instant, Kryesore

“Një pjesë e 4 mijë refugjatëve afganë që do të vijnë në Shqipëri, do të mbetet përgjithmonë këtu”. Kështu ka thënë në një intervistë për të përditshmen franceze Liberation, kryeministri shqiptar Edi Rama i cili ka përgënjeshtruar edhe deklaratën e presidentit Macron se Shqipëria paguhet për akomodimin e tyre.


I pyetur drejtëpërdrejtë nga korrespondenti i kësaj gazete në Tiranë, Luis Seiller për deklaratën e shefit francez të shtetit, Rama është përgjigjur thatë: “Eshtë e pavërtetë”. Ai ka shpjeguar më pas se një pjesë e afganëve që kanë mbërritur kanë punuar në vendin e tyre për organizata jo qeveritare dhe kompani private dhe se janë ato që mbulojnë shpenzimet e tyre, por pa i dhënë asnjë cent shtetit shqiptar.


Kryeministri shqiptar ka pohuar në intervistën e lexuar nga Lapsi.al, se SHBA-të i kanë propozuar Tiranës zyrtare financim për ngritjen e kampeve të refugjatëve, por se kjo gjë nuk është pranuar nga qeveria shqiptare. “Sepse kampet janë dehumanizuese dhe krijojnë probleme me popullsinë”, ka thënë ai.

Edi Rama ka pranuar gjithashtu se Shqipëria po përpunon një plan për integrimin e tyre në shoqëri duke filluar që me fëmijët. Ai ka shtuar se jo të gjithëve do t’u jepet viza për të shkuar në SHBA dhe disa prej tyre do të mbeten gjithmonë në vend. “Disa prej tyre janë gazetarë dhe teknikë dhe po shikojmë mundësinë t’i integrojmë në sistemin tonë mediatik”, tha ai duke e shoqëruar si gjithmonë intervistën me kritikat për Europën që ka rënë peng i ksenofobisë e duke shtuar se etërit e saj themelues do kishin pasur turp po të na shihnin”.

©Lapsi.al

14 Comments

 1. po sikur justifikimi ishte se Shqipria kish qene ferr. Me keq se Afganistani.
  KMja kujtoi dhe falenderoi evropen kur pranoi refugjatet shqiptare te 90es.

  ojq dhe “kompani private” qe punesonin keta afgane financoheshin nga cia e deep state.

  andaj i kthehet BEse ky plehre agjent i cias i zhytur koke e kembe

  1. Mbi kete ceshtje Timonieri i madh i ka dhene xhevap gjiiiiith dynjase
   Edhe ne menyre te hollesishme
   Pervec shqiptareve… ne na begenisi vetem sa per te na quajtur kokepalare…

 2. Sali Berisha, besoj, është mjeku që ka më shumë fotografi me “bllokmenët”, me Hysni Kapon, me Simon Stefanin, me familjarë të E. Hoxhës dhe tani bërtet kundër tyre! Atëhere, përse e kriminalizoi Sali Berisha skenarin, kur ata që do të linin pushtetin, së pari, nuk ishin kundër ndryshimit të sistemit dhe, së dyti, ata vetë e vendosën në krye të asaj partie? Ja, përse dyshohet për Berishën! Ai përherë provokonte dyshimin. Ky njeri, mbartës i aq shumë veseve, i pabesë, pa ide e parime, shpifës etj., shkatërroi gjithçka: ekonominë, ushtrinë, arsimin, Akademinë e Shkencave, drejtësinë, territorin etj.

 3. Eh te keqen. Me ne fund SHBA e gjeti spiunin ideal ne Ballkan. Bap i fut ca goditje Berlinit dhe Merkelit, nderkohe qe ato kujtojne se e kane te tyre. Pastaj, ba pa bap i fut nje Makronit. Dhe te tere habiten meqe ky surrati yne ka qene qe i vogel kelysh frankofil. Te shkretet ne Paris jane duke pare dosjet tani, si e qysh e sa leke i kane dhene bandillit qe tani qe eshte qen i madh leh per te kafshuar cdo te zot. Harrojne qe ka kohe qe ka gjetur nje kryezot te ri : SHBA-te!!! Rruga mbare per Uashingron o njesh, per setin e fotove me Biden. Dy here e shite mire lekuren per humanitarizem dhe kape dy mandate. Nje me iranianet dhe tani me afganet. Papapapapa imagjino si ka shkuar historiku i ambasadoreve amerikane, nga gam gam gam per Berishen ne 1992, ne ham ham ham per ty ne 2022. Sidomos kjo e fundit, sakem se le njeri te hedhe ndonje fjale ndaj teje, te fshin fare.

 4. ja dhe “babai krijues” i eu: km yne. shyqyr qe ja shpetoi faqen eu. plan per te integru afganet??? po leket? po vendet e punes?? apo me morra

 5. E vendos ky moterqiri kush rri dhe kush iken ne Shqiperi.

  Puneoson jevgj afghane si teknik dhe tekniket Shqiptare ikin jashte.

 6. Atehere me mire afganet ta ndryshojne genin e poshter himarjot edhe me gjere. Hajt te trashegohet cifti, 2 te zeza 1 te bardhe aty maje rritmin.

 7. dita e keqe për Sali Berishën erdhi, duke ndarë Lulzim Bashën prej tij. Operacioni amerikan ishte shumë i thjeshtë. SHBA kuptoi se turbullirat në PD, refuzimet e PD për qëndrimet amerikane, djegia e mandateve dhe bojkotimi i zgjedhjeve, ishin pikërisht manovra të Sali Berishës për të mbajtur nën kontroll PD për interesa të tij, duke përdorur Lulzim Bashën si figurant. Atëherë ata ndërhynë pikërisht tek ky detaj, duke ndarë Sali Berishën nga Lulzim Basha, dhe duke e ndëshkuar atë familjarisht.

 8. Ky Pederasti Drogaxhi Edi Flams duhet te masakroher dhe tia copetosh trupin me sopate. Ky dhe gjithe ata qe e perkrahin te hyaj dhe vendas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu