• |
ide | kryesore

Suedia dhe Danimarka ndërpresin përdorimin e vaksinës COVID-19 të Modernës për grupmoshat më të reja

-Instant, Arkiva, Planet

Suedia dhe Danimarka kanë thënë se do të ndërpresin përdorimin e vaksinës COVID-19 të Modernës për grupmoshat më të reja pas raportimeve për efekte anësore të rralla, siç është miokarditi.


Agjencia Suedeze e Shëndetësisë tha se do të ndalonte përdorimin e terapisë për njerëzit e lindur në 1991 dhe pasi të dhënat treguan për një rritje të miokarditit dhe perikarditit tek të rinjtë dhe të rriturit e rinj që ishin vaksinuar. Ato përfshijnë një inflamacion të zemrës ose rreshtimit të saj.


“Lidhja është veçanërisht e qartë kur bëhet fjalë për vaksinën Moderna Spikevax, veçanërisht pas dozës së dytë,” tha agjencia shëndetësore në një deklaratë, duke shtuar se rreziku për t’u prekur ishte shumë i vogël.

Anders Tegnell, shefi epidemiolog i Suedisë, tha se agjencia shëndetësore do të vazhdojë të “ndjekë nga afër situatën dhe të veprojë shpejt për të siguruar që vaksinimet kundër COVID-19 të jenë gjithmonë sa më të sigurta dhe në të njëjtën kohë të ofrojnë mbrojtje efektive” kundër sëmundjes.

Në Danimarkë, personave nën moshën 18 vjeç nuk do t’u ofrohet vaksina Moderna me kujdes, tha të mërkurën Autoriteti Danez i Shëndetit.

Ai tha se të dhënat, të mbledhura nga katër vende nordike, tregojnë se ekziston dyshimi për një rrezik në rritje të inflamacionit të zemrës kur vaksinohen me injeksione të Modernas, megjithëse numri i rasteve të inflamacionit të zemrës mbetet shumë i ulët.

Të dhënat paraprake nga studimi nordik i janë dërguar Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) dhe tani do të vlerësohen.

Suedia dhe Danimarka thanë se tani rekomanduan vaksinën Comirnaty, nga Pfizer/BioNTech, në vend.

Norvegjia tashmë rekomandon vaksinën Cominarty për të miturit dhe tha se po e përsëriste këtë, duke nënvizuar se efektet anësore të rralla mund të jenë më të shpeshta për djemtë dhe të rinjtë, dhe kryesisht pas marrjes së një doze të dytë.

“Burrat nën moshën 30 vjeç gjithashtu duhet të marrin parasysh zgjedhjen e Cominarty kur vaksinohen,” tha Geir Bukholm, kreu i kontrollit të infeksionit në Institutin Norvegjez të Shëndetit Publik, në një deklaratë.

Një zyrtar finlandez i shëndetësisë tha se Finlanda priste të publikonte një vendim ditën e sotme.

EMA miratoi përdorimin e Comirnaty në maj, ndërsa Spikevax iu dha lëvdata për fëmijët mbi 12 vjeç në korrik.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *