• |
ide | kryesore

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

1, Arkiva, Ide
jo

Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më i ulët që mori Vetëvendosja, në krahasim me 14 shkurtin e këtij viti, kur Albin Kurti bëri përmbysjen e madhe. 


Partia qeverisëse nuk fitoi asnjë komunë pa balotazh ndërkohë që rivalët e saj kryesorë hipotekuan disa që në raundin e parë. Ajo pësoi një humbje dramatike në Mitrovicë dhe pati një rënie të ndjeshme të votuesve në disa qytete, sidomos në Prishtinë apo Prizëren, ku gjithësesi është në avantazh dhe do të vazhdojë garën.


Natyrisht që ky fenomen ka shpjegimet e veta. Ai lidhet sa me mpakjen normale që pëson çdo parti nga ushtrimi i pushtetit, po aq edhe me një sërë dukurish të tjera që janë specifike për skenën politike kosovare.

E para, qëndron në faktin se vota e tetë muajve më parë nuk ishte diçka e zakonshme, por një plebishit që i kapërcente caqet e një partie, duke synuar rrëzimin e një shteti të kapur dhe një kaste që ndryshonte postet pa lëshuar pushtetin. Kjo përmbysje u ndihmua edhe nga efekti emocional që shkaktoi hedhja në mënyrë antikushtetuese dhe të pamoralshme e qeverisë Kurti 1, nga politikanët kalkulatrorë të Kosovës, që ranë pre e lojrave diabolike të kaubojsit Rik Grennell. Në atë rezultat ndikoi shumë edhe lista “Guxo” e Vjosa Osmanit që duke u bërë politikanja më e votuar e vendit, transferoi shumë vota nga pleqtë e konsumuar të LDK-së tek Vetëvendosja. Po ti shtosh këtyre edhe entuziazmin e të qenit aktorë në një përmbysje, që bashkë me aktivizmin e emigrantëve, solli një pjesmarrje shumë më të lartë se kjo e kësaj të diele, nuk është e vështirë të gjesh argumentat për votat që i mungojnë këtë radhë kryeministrit Kurti.

Por, ndonëse kundërshtarëve të paepur dhe të përjetshëm të Albin Kurtit, ajo që ndodhi në turin e parë të kësaj të diele elektorale iu ka dhnë mbundësinë të klithin për një dështim, e vërteta është pak më ndryshe. Ndonëse për arsyet e mësipërme, VV zbriti shumë më poshtë sesa niveli i zgjedhjeve të përgjithshme, në një kuptim, rezultati ishte vazhdim i revolucionit që ajo prodhoi në 14 shkurt. Nëse atëhere nuk do të kishte ndodhur ajo përmbysje e madhe ne sot në skenën politike do të kishim ende Isa Mustafën, Agim Veliun, apo Avdullah Hotin. Trauma që i shkaktoi partisë së vjetër rrugoviste nga njëra anë Albini dhe në anën tjetër lista e Vjosës, e detyroi atë që të transformohej rrënjësisht. Në krye të saj erdhi Lumir Abdixhiku, që nuk ishte bërë pis për të votuar shkarkimin e qeverisë Kurti 1, që rrefuzoi portofolin e ministrit në kabinetin antikushtetues “Koti”, që më pas, si shefi i minorancës, nuk ra pre e sirenave për të shkaktuar krizë në rastin e zgjedhjes së presidentes dhe u mundua gjatë gjithë kohës të bëjë një opozitë, sa të ndershme, po aq edhe parimore.

Edhe kandidaturat e erës së Lumir Abdixhikut në këto zgjedhje, qoftë në Prishtinë me Përparim Ramën qoftë në Podujevë apo Ferrizaj, ishin simbole të një ndryshimi esencial që rezatuan në mbarë vendin.

Përmbysja që inspiroi Vetëvendosja, efekti i saj tek LDK-ja, nuk mund të linte pa prekur as partinë e dalë nga UÇK-ja, prijësit e së cilës gjenden sot në Hagë. Pas 13 vitesh pa ndërprerë në pushtet, “Ritmi i rrugës” së PDK-së ndryshoi fytyrë me ardhjen e Memli Krasniqit. Partia e komandantëve tani kishte si prijës një ish këngëtar rebel dhe ky kapërcim u pa edhe me kandidaturën që ai i ofroi Prishtinës duke propozuar si kandidat një figurë aspak militnteske si ajo e Uran Ismailit. 

Pra në këtë kuptim, vota e këtyre zgjedhjeve lokale, përpara se të etiketohet si një dështim, është thjeshtë zgjatim i erës së re që provokoi Vetëvendosja dhe Albin Kurti. Ajo është pasojë e një përmbysjeje të kadifenjtë, që spastroi me një të rënë të lapsit, krejt klasën e vjetër politike në Kosovë. Ajo është rrjedhim i një mendësie që ngriti në skenë figura që nuk mendojnë me logjikën e “klanit pronto” dhe nuk sillen si lolo të ambasadorëve. 

Por, nga ana tjetër, një nga ligjësitë fatlume të politikës është se ajo nuk të krahason me atë që ke mundur, por me atë që ke përballë. 

Prandaj, nëse Vetëvendosja dhe Albin Kurti përmbysën gjithçka me premtimin se do të ndryshonin shoqërinë, tani është ky ndryshim që kërkon transformimin e vazhdueshëm të tyre. Pikërisht për këtë, votuesit,madje edhe atë të vetët, nuk ia falën përsëritjen e një mandati të Agim Bahtrit në Mitrovicë. Me ëndrën që përkundi dhe me shpresat që ngjalli, qeveria e tanishme është e dënuar të jetë në revolucion permanent. Kjo është e mira dhe sfida e asaj që prodhoi tetë muaj më parë dita e Shën Valentinit e që e konfirmuan edhe këtë radhë zgjedhjet lokale. 

©Lapsi.al   


25 Comments

 1. “Në fakt atë që i bëra diktatorit, këta nuk ma falin dot kurrë”, poeti i shkruan Doktorit: “Atë pyll me lesh, bukur ja ke korrur, na thuaj ta dimë, ç’vegël ke përdorur?!”

  1. Analizat e Andit i lexoj gjithmone, sepse per mua i ben analizat me te thella dhe te sakta ne gjithe shqiptarine.Edhe ketu ne pergjithesi ka pasur te drejte. Pervec te tjerave,arsyet sipas meje te ketij rezultati jo te mire te VV jane: 1.Mosperfshirja direkte e Albinit dhe Vjoses ne fushate, pra edhe ketu vepruan si shtetare, pra kohen qe paguhet per ti sherby shtetit nuk e harxhoi per ti sherby interesave te partise se tij.Edhe kjo eshte pozitive, dhe populli do t’ia vleresoje ne zgjedhejt e pergjithshme. 2. Kandidatet mund te ishin pak me te mire, 3.Konkurenca ishte shume e madhe,mobilizimi i opozitareve ishte i jashtezakonshme(Psh ne Prishtine(qe prape se prape LDK do e humbi, sollen nje biznesmen te shkolluar jashte dhe ne mentalitetin e shqiptareve ne Kosove, kjo gje merr pike,sepse sipas njerezve, ky ka shkollim jashte,ka leke dhe ska nevoje te vjedhi. 4. Qeverisja e VV po baltosej prej dites se pare nga ajo lukunia e zagareve analiste analfabete ne Kosove te ndersyer nga Partite e tjera dhe sidomos oligarket.Kete lukuni, Albini e kishte opozite dekonstruktive qe vetem shpifte, 24/24, dhe sikur vetem 1% te mbetej nga ajo cfare shpifnin e baltonsnin ata mjafton per te bere dem. E njejta baltosje i erdhi edhe nga disa sahanlepires analiste ne Shqiperi,qe njesoj si ne Kosove,te urdheruar nga oligarket,dhe politika, e sulmuan Albinin per muaj te tere.5. Pervec gjithe ketyre analisteve, mediave perfshire median me te madhe ne shqiptari (tch),armiqte e Albinit ishin te shumte,pershire Rusine, Serbine, ndoshta edhe perfaqesues te shteteve qe se kane njohur Kosoven me ndikim te madh ne BE. gjithe partite e tjera ne Kosove, partia me e madhe ne Shqiperi(me instrumentet e saja mediatik dhe diplomatik,dhe meqe ra fjala Erjon Veliaj beri fushate per kandidatin e PDK,dhe askush nuk i tha qe u perzie ne pune te brendshme e aq me pak te sulmohej,sic u sulmua nga partia e tij Albini kur votoi ne Shqiperi)), 6.Albini gjeti nje Kosove te varferuar dhe te vjedhur per 20 vite nga te gjithe ata qe ishin bere bashke kudner tij,politikane dhe oligarke, dhe nuk mund te bente mrekulli ne veten 6 muaj. Dyfishoi buXhetin per ushtri, qe ne muajte e pare,kur as vete ish luftetari dhe ushtaraku R.Haradinaj skishte marre mundim ta bente, dhe fare mire po te ishte Albini fasade, mundej qe ato dhjetera milione euro t’i investonte ne ndonje lloj fasade qe sillte vota,por edhe njehere zgjiodhi interesin shteteror, para atij partiak. Albini dhe VV e nisen punen me nje grope ne buxhet(dhe ia arriti qe vetem per 6 muaj ta shnderroje Kosoven me rritje ekonomike me te madhe ne Europe), u perballe me nje situate alarmante Kovidi (dhe arriti ta conte ne vetem 1 infektim dje), u perballe me negociata te veshtira me Serbine ku kishte presione dhe nga miqte tane, edhe arriti qe ta zbehte sa me shume demin qe kishin shkaktuar negociata e gabuara te te tjereve ,qe nga tradhetari Thaci,titisti Mustafa, analfabeti dhe i korruptuari Haradinaj e deri tek Dulla Koti.
   Dhe ne fund, u them,atyre qe po gezohen dje dhe sot ne Kosove, apo edhe ne Shqiperi, dhe sidomos dashamiresve te VV, dje ishte vetem pjesa e pare e Lojes, pjesa e dyte,balotazhi,sadoqe te gjithe do behen bashke kudner VV,do sjelle fitore te padiskutueshme kudo ku kandidon VV. Dhe me e rendesishmja, askund me shume se ne Kosove(per aq sa do egzistoje VV), nuk do ndihet diferenca mes zgjedhjeve lokale, dhe zgjedhjeve te pergjithshme. Nqs ne zgjedhejt lokale, diaspora nuk u ftua dhe nuk erdhi,nqs dje shume anetare te VV nuk votuan, nqs disa te tjere priten ndonje mrekulli ne vetem 6 muaj,ne zgjedhjet e pergjithshme(sidomos pas nje qeverisje shume te mire qe do beje VV ne 3 vitet qe vijojne)do jete gjithcka ndryshe.Mobilizimi,motivimi dhe vleresimi(vota) ndaj VV dhe Albinit do jete e nje dimensioni tjeter qe do e kaloje dhe 50%. Me besoni qe do jete e vertete keshtu qe dashamires te VV mos u deshperoni.Dite te mira na presin para.

    1. O Iglo-Aldo (qe emrin e vertete se ke as Igl as Aldo-pra edhe emrin te bastardizuar e ke) ke fillu te merzitedh e te reagosh dhe nga justifikimet,qe pastaj t’i hysh ne qef babes? E kamm fjalen per baben politik, se biologjikun ja ku e ke perballe,bashke me mamicen tende te gjunjezuar dhe me gojen plot. more bastardi i babes. Keshtu eshte kjo pune, ty te hapet barku, mamices tate i hapet dicka tjeter. Mos u merzit ,ik bej ndonje orgjillek pederash andej tek kolibja e vjeter,se ia ke marre doren qe kur ke qene klysh i vogel bashke me ate klyshin tjeter.

 2. Bushat kuptoj që ju tërheq ideologjia majtiste e LVV por arsyeja që nuk e ruajti avantazhin e pak muajve është se zhgënjeu shpejt.
  Vet fakti që provokoi incidente duke sekuestruar çokollata dhe kokakola 2 ditë para zgjedhjeve tregoi se mund të luajë dhe ai si ish-komandantët.

  Mendoj se arsyeja kryesore se përse fitoi në Shkurt është se lidershipi i PDK e AAK shkoi në Hagë dhe LDK u ça në dysh me diversionin e Vjosës.

  Gjithsesi Albini ka në kontroll një mazhorancë solide dhe për 4 vitet që vinë nuk kërcënohet nga askush veç nga vetvetja e keqqeverisja…..

  1. Gabim e keni që të gjithë! Diferencën në numra e bëri MUNGESA E VOTËS SË DIASPORËS e cila në zgjedhjet qendrore gjithmonë VV-oton! Kurse në zhjedhje lokale zakonisht abstenon. Albini nuk na ftoi, andaj edhe nuk shkuam ta VVotojmë. Kaq e thjeshtë është kjo punë!

   1. Për çfarë ta ftonte Diasporën? Çfarë ndryshimi pati sjellë me qeverisjen e tij që ta meritonte ate votë?

    Diaspora nëse do vinte do e ndëshkonte qeverinë akutale, siç ndodh përgjithësi në çdo zgjedhje në çdo vend të Ballkanit dhe Europës Lindore.

    ps: Nuk ka nevojë për ftesë, nëse e ndjen që po ecën në rrugën e duhur shkon dhe e voton. Mos donit t’ua paguante biletat e autobuzit me paret e taksave??

   2. Drandolina,ti ke pak te drejte per mos ftesen e diaspores,sepse Albini nuk veproi si patiak, nuk u be egoist qe te shihte interesin e partise se tij, por veproi si shtetar,me moral dhe drejtesi, qe dmth,fati i zgjedhjeve lokale te vendoset nga banoret lokale qe jetojne ne Kosove,dhe jo nga diaspora qe s’jeton aty.edhe pse kjo dihej qe do e nxirrte VV me shume me pak vota. E rriskoi partine, per interes me te pergjithshem kombetar. Une kete nuk ia shoh si gabim.Ky gjest nuk u kuptua tani nga populli qe pastaj edhe te vleresohej ky veprim, por qe pa asnje dyshim ne zgjedhejt e pergjtihshme edhe ky veprim (si shume te tjera qe do beje deri ne 2024)do i vleresohet Albinit.
    Noriega mos ia fut kot kur si di gjerat skate.JO vetem dispora nuk pret qe t’u paguaje biletat, por meqe ke harru po t akujtoj une,kane ardhur duke paguar bileta stratosferike,ne nje dimer te acarte,dhe ne nje situate covidi, dhe kane votuar keshtu qe meritojne respekt, dhe jo ti cilesosh sic i cilesove.Ti mos u gezo, Albini dhe VV skane humbur dje do rikthehen me te forte sec ishin

    1. @Arber Kosova

     As nuk hidhërohem e as gëzohem për politikanët dhe partitë politike.

     Mendoj se ke nevojë të dalësh nga vorbulla e militantizmit ku je futur. Fajtor për rezultatin e dobët sipas teje është shtetarizmi Albinit, nihilizmi i popullit përkundrejt arritjeve të LVV, mosftesa në facebook për diasporën, gazetarët opozitarë etj.

 3. e verteta eshte e thjeshte Bushat dhe jo kaq e koklavitur sa e ke shkruar ti, Vetvendosja nuk eshte votuar ne keto zgjdhje se votuesit jan te zhgenjyer e prisnin shume me teper nga Kurti, kjo reflekton rezultatin. Kaq e thjeshte eshte

 4. OR KY YMER GELBAZA KELLIRA PSE NUK JA JAP DOSJEN ORIGJINALE GREG KRISTAQ RAMES ,POR PO E MBAN PENGE EDI RAMEN DUKE I KERKUAR LEKE ME SHANTAZHIM thotë:

  OR ZOTI BUSHATI KY YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI JU KUJTOHET KUR ME SHUME E MBANIN LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES SE SA NE QENEF(GOJE ) TE TYRE DHE TANI DALIN DHE LEHIN SI ZAGAR TE EDI RAMES DHE REGJIMIT

 5. EDI RAMA HAJDUT IKONASHNE FRANCE,YMER GELBAZA HAJDUT I FOTOVE NE RRJETE SOCIALE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIREN ,FRROK CUPIN DHE KRESHNIK SPAHIUN DUHET TI FUS POLICIA NE BIRUCE SE PO JA VJEDHIN FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE KETA ZAGAR TE FRUSTRUAR SEXUAL PO MASTUBOJN NE AMBIENT PUBLIKE,BILES HERE HERE LIVE NE SKYPE ME KOL SALLAKU SKYPE

 6. YMER IK FUTJA LLAPEN NE BYTH ALBIN KURTIT ,DHE KARIN NE BYTH IISA MORINES DHE DULLA KOTIT thotë:

  YMER IK SE ESHTE DUKE TE PRITUR PA RROBA FARE FRROK CUPI,

 7. Sali Berisha, pas vendimit të SHBA që e tha hapur, që PD ta mbrojë jo me fjalë, port ë bëhet digë që në çdo rast doktori të ketë më shumë kohë e hapësirë për të përgatitur lëvizjet e tij. E Lulzim Basha nuk ja dha, madje e deklaroi hapur se “PD-ja nuk do të jetë asnjëherë bunker për interest personale të askujt”. E këtu duhet parë realisht përplasja dhe prishja e paktit mes Bashës dhe Berishës.Shpellkari stalin nen emrin gelbaza ha mut e nuk ngopet,bejini derman ketij stalinit mbylleni ne hale qe të ngopet

 8. YMER GELBAZA KELLIRA E TRADHTOJ MBREME FRROK SPIUN CUPI ME BATON HAXHIUN thotë:

  ZOTI BUSHATI JU LUTEM MOS I RRINI AFER BATON HAXHIUT SONTE SE MBREME KA FJETUR TE YMER GELBAZA KELLIRA DHE YMERI E KA PALLUE DHUNSHEM BATONIN DUKE SHKUAR FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE YMER SI NJE ZAGAR I MJERUAR JA FUTI KARIN NE BYTH BATONIT GJITHE NATEN

 9. “Foltoret, të mbushura me plehun e 3 dekadave?”, Kim Mehmeti: Tritanët, ristanët, ndokat e nishanët, e shkuara e PD,ymeri ha mut salihu të vaksinuar,shpellkari stalin

 10. “ Ndonëse për arsyet e mësipërme, VV zbriti shumë më poshtë sesa niveli i zgjedhjeve të përgjithshme, në një kuptim, rezultati ishte vazhdim i revolucionit që ajo prodhoi në 14 shkurt.”

  Në një kuptim tjetër, VV humbi, por edhe ka fituar. Ose thënë ndryshe, operacioni doli me sukses, vetem pacienti vdiq. Më fjale tjera, na rrahën, por nuk na mbytën. Ose siç thotë një fjalë e urtë, ai që të rreh, të do – pra Kosova në këtë rast e dashuron VVnë ???.

 11. “U bëj thirrje 6 vendeve të Ballkanit ti kthehen tregut të përbashkët rajonal dhe bashkëpunimit. Duam që të 6 vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë pjesë e Ballkanit të Hapur”, ka thënë Varhelyi.

 12. Partia Demokratike u krijua nga rinia dhe sot s’kanë mbetuar as me 500 studentë.
  Partia Demokratike u krijua nga “qyteti” por sot dominohet nga “fshati”.
  Partia Demokratike u krijua nga pronarët, por sot kontrrollohet nga “pushtuesit”.
  Partia Demokratike u krijua nga të burgosurit politik dhe sot kontrrollohet nga dy familje komunistësh.
  Partia Demokratike u krijua si parti idealesh, dhe u shdërrua në koorporatë biznesesh.

 13. Pirdh ando pirdh. Pirdh nga halli daku. Albin deliranti se mbyll as kte mandat kshu si e ka nisur. Loqe gazetar

 14. Por Veriu nuk ka braktisur vetëm fizikisht Berishën, por dhe përpjekjen e Berishës për ndarje Jug- Veri. Foltorja e tij në fakt është kthyer në një megafon përçarës jo vetëm për PD, por dhe kombin shqiptar. Në çdo foltore ai flet për diskriminim të Veriut dhe për një nevojë të revanshit të Veriut mbi Jugun.Hi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.