• |
ide | kryesore

Lojtari i Vitit, trajneri e kombëtarja më e mirë: ja kandidaturat e Globe Soccer Awards

-Instant, F1, Sport


Rivalitet i lartë mes kandidatëve për 14 kategoritë e Globe Soccer Awards, që ka mbërritur në edicionin e 12, ceremonia e ndarjes së çmimeve të të cilit do të mbahet në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, më 27 dhjetor në skenografinë e EXPO 2020. Nominimet pasqyrojnë meritat e atyre që kanë fituar tituj evropianë ose të Amerikës së Jugut, si Italia, Argjentina dhe Chelsea, apo turne kombëtarë, si Manchester City, Atletico Madrid, apo Bayern Munich, por pritshmëria e madhe është gjithmonë për titullin e lojtarit të vitit: Ronaldo, Messi, Lewandowski e Mbappé por edhe Chiesa, Donnarumma e Jorginho. Portieri i PSG-së është gjithashtu në garë si portieri më i mirë. Për trajnerin më të mirë të vitit janë 14 kandidatë të shquar, përfshirë Roberto Mancinin kampion europe.

LOJTARI MË I MIRË I VITIT
Azpilicueta, Benzema, Chiesa, De Bruyne, Dias, Donnarumma, Fernandes, Haaland, Jorginho, Kane, Kanté, Kimmich, Lewandowski, Lukaku, Marquinhos, Mbappé, Messi, Müller, Neymar, Ronaldo, Salah, Verratti

KOMBËTARJA MË E MIRË E VITIT
Argentina, Brasile, Inghilterra, Francia, Italia, Messico, Marocco, Usa

TRAJNERI MË I MIRË I VITIT
Conte, Cortés, Deschamps, Emery, Flick, Galtier, Guardiola, Hjulmand, Mancini, Scaloni, Simeone, Southgate, Tite, Tuchel

PORTIERI MË I MIRË I VITIT
Courtois, Donnarumma, Ederson, Maignan, Martínez, Mendy, Navas, Neuer, Oblak

MBROJTËSI MË I MIRË I VITIT
Alexander-Arnold, Azpilicueta, Bonucci, Chiellini, Dias, Marquinhos, Rudiger, Walker

KLUBI I VITIT PËR MESHKUJ
Al Ahly, Al Hilal, Atletico Madrid, Bayern, Chelsea, Flamengo, Inter, Lille, Manchester City, Manchester Utd, Palmeiras, Psg, Pohang Steelers, Ulsan Hyundai, Villarreal.

KLUBI I VITIT PËR FEMRA
Barcelona, Bayern, Chelsea, Lione, Manchester City, Psg, Wolfsburg

LOJTARJA MË I MIRË E VITIT
Bonmatí, Bronze, Graham, Kirby, Hermoso, Kerr, Martens, Miedema, Morgan, Putellas, Rapinoe, Renard

Tifozët nga e gjithë bota do të kenë mundësinë të zgjedhin pesë finalistët nga të gjithë kandidatët fillestarë në secilën kategori, përmes votimit publik në vote.globesoccer.com. Votimi nis sot dhe do të jetë i hapur deri më 8 dhjetor. Raundi i dytë i votave do të jetë i hapur nga 9 deri më 17 dhjetor për të zgjedhur fituesit e Çmimeve nga shfaqja e mëparshme e finalistëve, të përzgjedhur edhe një herë nga publiku, këtë herë së bashku me një juri ndërkombëtare me trajnerë, drejtorë dhe presidentë klubesh.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *