• |
ide | kryesore

Berisha: SHBA-të kanë vetëm 2 rrugë me mua pas shpalljes “non grata

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se SHBA kanë dy rrugë sipas tij pas shpalljes non grata: “T’i kërkojnë ndjesë ose të publikojnë një fakt të vetëm”.


Në një intervistë për RTK në Kosovë, Berisha deklaroi se betejën sot e bën vetëm dhe nuk ka nevojë për askënd tjetër ndërsa shtoi se SHBA mund të jetë kombi më i madh në botë por nuk mund të jetë më i madh se e vërteta.


“Shpallja e Sali Berishës non grata është rast unik në botë. Në gjithë listën e atyre që janë shpallur non grata nuk gjen asnjë që është shpallur non grata 8 vite pasi është larguar nga lidershipi i vendit. Duke mos pasur akuzë për korrupsion ndaj tij apo familjarëve të tij. Shpallet non grata pasi humbet zgjedhjet partia që ai mbështeti. Unë nuk kam lobuar për të ma hequr këtë. Kam zgjedhur një rrugë. Gjykatën dhe transparencën. Kur shumë miq më kanë sugjeruar të merrem.

Në atë kohë atë betejë e kam bërë veten me veten time. Edhe këtë betejë e bëj vetëm. Nuk po e përdor këtë. SHBA janë vendi më i admiruar nga Sali Berisha. SHBA janë vend i madh dhe vend i lirë. Ato kanë një meritë. Ata njohin gabimin. Ata korrigjojnë gabimet. Kjo është një nga faktorët që i mban ato institucione afër realitetit.

Nuk ka asgjë të më shtyjë kundër SHBA. Por e konsideroj këtë gabim. Ka vetëm një rrugë. Të më kërkojnë ndjesë ose të paraqesin një fakt të vetëm të korrupsionit dhe pasurimit tim të paligjshëm. Sali Berisha në këtë rast do ishte i gatshëm të marrë çdo vendim kundër vetes së tij. SHBA janë vendi më i madh por nuk janë më të mëdhenj se e vërteta”, u shpreh Berisha.

Berisha shtoi se nëse SHBA i kërkon ndjesë do të tërhiqet nga padia.

“Nëse vij në pushtet do shpall George Soros non grata. Unë vij në pushtet me vullnet të lirë të shqiptarëve”.

Ai tregoi pse vendosi të ndryshojë qëndrimin për kandidimin e tij për kryetar të PD. Berisha tha se mbështetja që ambasada amerikane i jep Lulzim Bashës është mbështetje ndaj pluralizmit.

“Unë kam deklaruar me datën 20 maj. Një ditë pas shpallje non grata. Unë deklarova se Sali Berisha heq dorë. Pastaj mendova pse ma bënë këtë. Çfarë bëra unë. Unë në 8 vite kam luftuar korrupsionin. Me mijëra statuse dhe me mijëra deklarata.

Unë nuk kam vënë firmë për asgjë. Mendova se këtë më bënë që të hesht. Atëherë thashë ti do kthehesh Sali në mënyrë që t’u dalësh zot edhe më shumë këtyre çështjeve. Mendoj se mbështetja e ambasadës amerikane ndaj Lulzim Bashës është goditje që i jepet pluralizmit. Ky është një gabim i tmerrshëm”, – tha ai.

33 Comments

 1. ahahahahaha ti je nje klloun idiot o shpellar. I tregon rruget SHBA ve !!!!! Burgu Burgu te pret shume shpejt Atje do ti shofesh faktet kur te ta cajne ate bythen e fishkur e te palare perej maloku te piset

  1. Jo ShBA por Sorrosit dhe ushtareve te tij po i thote ose faktojini ose mos me rruni karin duke u fshehur pas Departamentit Te Shtetit. Te shpallin Salen por korrupsion kur miku i Sorrosit Paluin Rama ka 9 vjet Kryeminister e 12 vjet Kryetar Bashkie i Tiranes qe i ka qire robt 20%, me hashashizimin e Shqiperise fund e krye, me vjedhjet e lekeve ashiqare me inceneratore, me kthimin e Shqiperise ne Kolumbi ku me shume importohet kokaine se miell, epooo keto nuk mbulohen me “amerikanllek” sado mik ta kesh Sorrosin.
   Kshu qe “shpellari” Berishe po jua cjerr masken si atij pas State Dept. si bythqirave komuniste ne pushtet. Robqirat si puna jote qe kane lindur per te vdekur skllave dhe bythlepirsa Ramazani, vetem vaksina e 8 do ju bej derman🖕.

  2. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇪🇺🇪🇺🇺🇲🇺🇲🇺🇲 thotë:

   😄 🤣 😂 😆 sa mire që u pask lëne 2 rruge… imagjinoni për 1 minute sikure Saliu tu kishte lën veq 1 rruge nga do ja kishte mbajture Amerika e ngjore nëne o nëne. Une bile them se Presidenti Amerikane duhet të bën edhe nje atokatike siqe na mesuare xhaxhi Enveri

   1. Po me një rrugë, unë mendoj , më mirë të të shkërdhejë mamin ty, amerikanëve emigrantë qiu tëmën.

  3. te qifte shpellari gjithe farefisin dhe ata qe te kene vdekur o moterqire, ti i I paemër
   12/01/2022 te 23:07

  4. Ohh ty te qifte kllouni fisin se njerzit nuk i hudhin qyrrat rraces tate te shemtuar dhe te degjeneruar
   Po si duhet ti thote mire bo qe me ndalon ne vendin tim te mos kandidoj,hajde mendje kari hajde po amerika eshte baxhella mo e madhe qe njeh historija njerezore me pa ameriken te iken truri.70 perqind e popullsise i ka rraboca ohhh debil paemer.
   Ato dhe vete habiten me veten e vet sa vlera ju japim ne atyre fuck you idiot and amerika to

 2. o burr kurv ke 30 vjet qe ben vetem shkaterime dhe antishtet Tani qe ta futi Lul kllouni qe deri dije legenat e pd kur i beje nje kritik lulit te hidheshin ne fyt Ed hajduti kujton se duke percare pd do fitoj po pd eshte pakice Shumica e heshtur nese nuk i vidhet vota duke e bere te pa vleshme si heren e fundit do ju hedhi ne rruge te gjith ju legena

 3. Edi Rames i rrujne karin keta shpellare nga te dyja anet PeDja nuk fiton kurre ne Shqiperi sepse eshte parti e diskredituar ne popull jo se aty ben pjese Lul Basha apo Sali Plehu

  1. “Shpellaret” te shkerdhejne robt ty e Edit tend o brekmercedes! Sdo e kete mbrojtje per gjithmone Alex Bythqir Sorrosin Ramazani. Do vije momenti qe dhe sufllaqet e bythqirat si puna jote do reagojne se do tju qihet nenea dhe ju nga bemat e Paulinit.

  2. sa mora vesh qe te kane qire mamane shko shpejt se po te qine dhe motren ty o i I paemër
   13/01/2022 te 01:04

 4. Rikthimini Doktorit ka sjelle rikthimin e frikes dhe makthit tek Edvin Rama. Me Sali Berishen ne krye te PDse, edvini i ka ditet e mumeruara. KAQ.

 5. PO PSE MORE SHBA DO MERRET ME SALI BERISHEN PSE A KY ESHTE HALLI QE KA SHBA, SHBA SHPALL NON GRATRA EDHE RUS,KINEZ,KOREANOVERIOR E SERBE,PRA SHPALL NONGRATA NGA SUPERSHTETET TE MEDHA BOTERORE , NDERSA PER SALI BERISHEN DUHET TE KERKOJNE FALJE. JU KOMENTUES MOS U NGATERRONI ME NJERI-TJERIN PER HATER TE BERISHES,RAMES , METES E PER TE TJERE, SE ATA JANE MIRE DHE NUK ESHTE SE UA NDJEN NDOPAK A PER JU DHE AS PER TE TJERET.KOMENTONI ME LOGJIKE DHE JO ME INATEE ME FJALE TE PAPERSHTASHME. KETA QE E DREJTOJNE KETE PORTAL ESHTE MIRE QE TE MOS LEJOJNE QE TE BOTOJNE FJALE BANALE. SAHIKONI PERSHEMBULL SA MIRE KOMENTOJNE TE “FJALA E LIRE” TE “BOTA SOT” ETJ. PO KESHT ME FJALE TE PADENJA BEHET EDHE TE MERO BAZE I TEMES

  1. eshte e paimagjinueshme qe ti thuash tjetrit je hajdut pa e vertetuar, kush eshte ai njeri qe mu nd ta besoj pervecse qelbesirave me hallucinacione dhe edllapistave pa integritet

 6. Nga Pashko tek Hajdari, Imami e Ngjela/ Saga e përjashtimeve që nga “92-shi. 26 zyrtarë të PD-së u larguan me firmën e Berishës,o beri shpellkari me i ri i salihut,nje pale zgjedhje ka fituar salihu 92 per te tjerat shko lexo dhe hajde ha mut ketu.

 7. Tani, në moshën 78 vjeçare Sulltani “idealist” Salih Berisha, pasi i kanë dështuar të gjitha projektet dhe bashkëprojektet dhe pasi veprat e tij “madhështore” ia rrëzoi koha pa pritur vajtjen “matanë”, dhe kur nga “themelues” përfundoi i përjashtuar, na premtoi “rithemelimin” nëpërmjet projektit të tij “të ri”, të cilin e ka ideuar dhe do ta zbatojë me bashkëpunëtorët e tij fosilë të “projekteve” të mëparshëm të dështuar, si T. Shehu, B. Nishani, E. Paloka, F. Ndoka dhe shumë zhele të tjera politike me të cilat na premton “kostumin e ri demokratik” të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

  1. Ohh idioti i kuq paemer robte duhet me te thone ty se nuk merr vesh
   Te qifshin arixhit e baxhelles mamin motren gruan dhe ne fund ty sume kapuc i kuq

 8. O Sali ti se di ca eshte demokracia dhe pik. Ske lejuar as brenda partis tende mendim ndryshe. Se ke iden fare ca do te thot demokraci.

 9. eshte e paimagjinueshme qe ti thuash tjetrit je hajdut pa e vertetuar, kush eshte ai njeri qe mu nd ta besoj pervecse qelbesirave me hallucinacione dhe edllapistave pa integritet

 10. qe ka shume moterqira komunist e di po qe hane buke me trahana se di , te mallkuar qofshi per jete o butheqira

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.