• |
ide | kryesore

Mbretëresha nuk i ka shpëtuar skandalit Andrew

-Instant, F1, Paparazzi

Kur gazetat britanike dalin për ‘gjueti’, ato nuk përmbahen.


Të mërkurën, gazeta Sun shkroi titullin: “Turpi i tij i fundit”, Daily Mail e quajti atë “Poshtërimi i fundit i Dukës ’10 milion £” dhe The Daily Star e shpalli atë një “Une i gabuari mbretëror”.


Nëse Princi Andrew kishte shpresuar t’i jepte fund rrjedhës së titujve negativë që dilnin nga rasti i tij i sulmit seksual civil duke u zgjidhur jashtë gjykatës për një shumë të pazbuluar, nuk funksionoi.

Kjo për shkak se mediat në Mbretërinë e Bashkuar nuk duhej të prisnin më për një vendim përpara se të jepnin gjykimin e tyre për personazhin e Dukës së Jorkut. Gjatë gjithë çështjes, Andrew ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo keqbërje, por lëvizja e fundit ka lënë pikëpyetje se pwrse ai do të vendoste nëse nuk kujton të takohej ndonjëherë me akuzuesen e tij Virginia Giuffre siç pretendon ai. Dhe më parë ai u zotua të pastrojë emrin e tij në gjyq.

As Andrew dhe as Giuffre nuk do të komentonin përtej deklaratës së marrëveshjes të dorëzuar në gjykatë, por komentuesit mbretërorë arrijnë në përfundimin se princi duhej të ndalonte rrëmbimin e zbulimeve të bezdisshme në vitin jubilar të Mbretëreshës, i cili ka për qëllim të festojë, dhe jo të qortoj monarkinë.

Arsyeja tjetër për titujt e pamëshirshëm qëndron në faktin se Buckingham Palace gjithashtu nuk po e shuan stuhinë, në vend të kësaj i ridrejton pyetjet dukës dhe ekipit të tij ligjor. Mbretëresha kishte treguar tashmë se sa larg ishte e gatshme të shkonte për të larguar institucionin nga djali i saj duke i hequr atij titujt dhe rolet e mbetura ushtarake muajin e kaluar.

Me përfundimin e çështjes, pyetjet e vazhdueshme rrethojnë se si Andrew po financon marrëveshjen, të cilën media britanike vlerëson se është mbi 10 milionë £ (13.6 milionë dollarë). Më konkretisht, mosmarrëveshjet janë nëse Mbretëresha ndihmoi të paguante faturën, dhe nëse e bëri, a përfshiheshin paratë publike?

Një mori politikanësh, akademikësh dhe komentuesish po kërkojnë transparencë mbi burimet financiare pas zgjidhjes. Është e paimagjinueshme që Mbretëresha të përdorte Grantin Sovran, që vjen nga taksapaguesit, për të paguar tarifat ligjore të djalit të saj.

Pallati do të duhej ta deklaronte dhe sigurisht që do të shihej si keqpërdorim i parave publike. Institucioni do ta dinte mirë këtë dhe si i tillë, nuk do ta merrte me mend. Problemi është se ne nuk dihet përfundimisht derisa llogaritë zyrtare të publikohen vitin e ardhshëm.

Disa kanë spekuluar se Mbretëresha dhe Princi Charles mund të kishin kontribuar duke përdorur të ardhurat e tyre personale nga pronat dhe investimet e tyre private. Trajtimi i këtyre financave nuk ka nevojë të zbulohet publikisht, megjithëse ata zgjedhin të deklarojnë disa prej tyre.

Andrew mund të ketë paratë e tij ose mund të ketë shkuar në sektorin privat për të siguruar fondet. Në këtë pikë, thjesht nuk është e qartë. Derisa të bëhet e qartë se nga kanë ardhur paratë, financat e të gjithë familjes do të jenë nën vëzhgim.

Anëtari i parlamentit laburist Andy McDonald i tha BBC-së se do ta ngrejë çështjen në Dhomën e Komunave, duke thënë: “Ne nuk e dimë shifrën e saktë, por ekziston rreziku që kjo të jetë në kurriz të publikut, kështu që ne duhet të dimë saktësisht se nga vijnë këto para.”

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.