• |
ide | kryesore

Serbi, grupi i ekstremit të djathtë do të mbajë tubim pro-Rusisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Patrullat e Popullit, një organizatë e ekstremistëve të krahut të djathtë, e cila filloi si një grup armiqësor ndaj emigrantëve dhe refugjatëve që kalonin Serbinë në rrugën e tyre drejt Evropës Perëndimore, dhe e cila gjithashtu ka bërë fushatë kundër vaksinimit kundër COVID-19, tha se po planifikon të mbajë një protestë në mbështetjen e Rusisë në Beograd të premten.


“Ne duam të mbështesim popullin rus dhe bjellorus në luftën kundër qeverisë naziste dhe pro-perëndimore në Kiev”, shkroi grupi në faqen e tij në Instagram. Presidenti i Ukrainës Volodymy Zelensky është hebre dhe i ka hedhur poshtë si absurde akuzat se ai drejton një administratë naziste.


Patrullat e Popullit akuzuan gjithashtu Perëndimin për hipokrizi në lidhje me bombardimet e NATO-s në Jugosllavi në 1999 dhe Batalionin Azov, një milici vullnetare ultranacionaliste me lidhje neo-naziste që u inkorporua në Gardën Kombëtare të Ukrainës në 2014.

Grupi i ekstremit të djathtë pretendoi se civilë të pafajshëm rusë u vranë gjatë luftimeve në Ukrainë në vitin 2014, kur Rusia mbështeti separatistët e armatosur në rajonin lindor të Donbasit dhe aneksoi Krimenë.

“Meqenëse nazistëve perëndimorë nuk u intereson kjo gjë, është logjike që populli rus dhe bjellorus do ta marrin drejtësinë në duart e tyre”, tha ai.

Grupi gjithashtu u bëri thirrje serbëve që “të zgjidhin situatën aktuale në tokën tonë të shenjtë të Kosovës dhe Metohisë”, duke iu referuar ish-krahinës serbe që shpalli pavarësinë në vitin 2008.

BIRN kontaktoi Ministrinë e Brendshme të Serbisë për të pyetur nëse protesta është regjistruar zyrtarisht dhe për detaje të organizatorëve zyrtarë të saj, por nuk mori përgjigje deri në momentin e publikimit.

Grupi Patrullat e Popullit u formua disa vite më parë dhe vepron si një organizatë ksenofobike e armatosur me spraj me piper, e cila thuhet se ka sulmuar emigrantët “në vetëmbrojtje” përpara se t’i dorëzojë ata në polici.

Shumë nga grupi kanë qenë më parë anëtarë të grupeve të tjera të djathta ekstreme, duke përfshirë Zavetnici, e cila më vonë u bë një parti politike zyrtare, por që pati pak sukses në zgjedhje.

Grupi Patrullat e Popullit tani e prezanton veten si e vetmja organizatë e vërtetë e ekstremit të djathtë në Serbi, duke këmbëngulur se shumë organizata të tjera të ekstremit të djathtë kanë përfunduar nën kontrollin e Partisë Progresive në pushtet, gjë që i ka bërë ato të moderojnë pikëpamjet e tyre radikale.

Megjithatë, tubimet e Patrullave të Popullit deri më tani nuk kanë arritur kurrë të mbledhin më shumë se disa qindra pjesëmarrës, pavarësisht se faqja e grupit në Facebook ka më shumë se 70,000 ndjekës.

Organizatat serbe të ekstremit të djathtë kanë mbështetur për dekada Rusinë Ortodokse, duke përmendur lidhjet historike dhe fetare./ BIRN


4 Comments

  1. Putin thot do denazifikoj Ukrainen dhe aleatet me te fort te tij neper vendet e ndryshme jan nazistet dhe fashistet dhe ekstremet e djathta simotra. Po ben luft mbi genjeshtra. Serbet tregojn fytyren para europes, ta marrin vesh mir keta te BE se ke dun te fusin ne gjirin e tyre.

    1. Jo mor jo, ne Europe shumica derrmuse e ekstremisteve si te djathte ashtu dhe te majte jane kundra luftes ne Ukrahine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.