• |
ide | kryesore

Britania nuk fal as aleatët e Putinit, vendos sanksione të ashpra ndaj Bjellorusisë

-Instant, Lajme, Planet

Qeveria britanike bën me dije se do të vendosë sanksione dhe ndaj Bjellorusisë, por rolin që ajo ka luajtur deri tani në pushtimin rus të Ukrainës. Sekretarja e Jashtme, Liz Truss shpjegon se sanksione janë vendosur ndaj personave të ndryshëm dhe organizatave në Bjellorusi.


“Regjimi i Lukashenkos ndihmoi dhe nxiti në mënyrë aktive pushtimin e paligjshëm të Rusisë dhe do të detyrohet të ndjejë pasojat ekonomike për mbështetjen për Putin”, u shpreh Truss.


Bjellorusia është një nga aleatët më të afërt të Rusisë dhe në ditën e ofensivës, një pjesë e trupave ruse hynë në Ukrainë nga territori i saj.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.