• |
ide | kryesore

Protesta/ Gafat e ministreve kukulla të Ramës që nxitën inatin e turmës

-Instant, Kryesore

“Budallallëku jep kosto” dhe Edi Rama është përballur me zgjedhjet e tij në kabinetin qeveritar falë mërisë që kanë ngjallur në publik deklaratat e pamenduara të ministreve të tij pa përvojë politike. Në protestën e kësaj të shtune ranë dukshëm në sy disa parrulla që mbanin në duar ata që marshuan nga sheshi Skënderbej në drejtim të kryeministrisë. Në të parën shkruhej: “Sa thasë miell duhen për të mos qenë i varfër”. Slogani shoqërohej me foton e ministres së financave Delinda Ibrahimi. Gjithçka lidhej me një deklaratë të saj dy ditë më parë në emisionin “Opinion”.


E kapur në befasi nga gazetari Blendi Fevziu ajo u përgjigj se me 130-140 euro në muaj dikush nuk quhet i varfër: “Ne kemi një përllogaritje të familjes mesatare. Nuk kemi një përllogaritje sa duhet të jenë të ardhurat e një personi. Patjetër kjo shumëzohet me familjen mesatare që është 3.5 persona. “Nëse pyetja referohet sa duhet të gjenerojë një individ për të mos u konsideruar i varfër, kjo shifër është diku tek 130-140 euro për person”, u përgjigj ajo.


Me kot një ditë më pas ministrja u rek ta korigjonte gafën. “Deklarata është një pyetje që mu bë për një tregues statistikor për shkak të detyrave që unë kam mbajtur në të kaluarën. Ka teknikalite në statistika. Ne mund të flasim shumë gjatë për këtë tregues, por nuk është sot momenti për mënyrën se si INSTAT kalkulon shifrat” u mundua të justifikohej ajo. Dëmi ishte bërë. Shumë njerëz që kishin përafërsisht këtë sasi mujore të ardhuarash bënë deklarata në rrjet se ekonomikisht jetesa e tyre ishte e pamundur.

Lexo me tej:

“Me 130 euro në muaj nuk je i varfër”/ Ministrja në siklet pas deklaratës

Deklara e shefes së financave ishte një tregues i qartë i shkëputjes së një grushti të vogël sunduesish nga problemet reale të shumicës së shqiptarëve. Prandaj Delina Ibrahimi, pothuajse anonime kur u bë ministre, fitoi një popullaritet të papritur falë këtij lapsusi prej amatoreje.

E dyta, që u bë target i demostruesve ishte një tjetër ministre Edona Bilali. Pankarta me portretin e saj, që demostruesit mbanin në duar shkruante: “Ti lutemi Zeusit që të bjerë shi”. Pra në këtë kohë krize, kur energjia në bursat ndërkombëtare ka shkuar në qiell dhe kur kazkada e Drinit është zbrazur demostruesit ironizonin shprehjen e shkodranes Bilali që e krahasonte Edi Ramën me Zeusin.

VIDEO virale në rrjet, ministrja Edona Bilali: Edi Rama është në rrugën e duhur për t’u bërë Zeus

Në ditët e para të protestës nga mëria e protestuesve nuk shpëtoi as ministrja e infrastrukturës Belinda Balluku. Madje disa zërka filluan ti kërkojnë dorëheqjen para asaj të kryeministrit. Aq e fortë u bë kjo tendencë sa filluan edhe aludimet se mos këto thirrje sponsorizoheshin nga Erion Veliaj.

Mëkati i Ballukut ishte një deklaratë, në fillim të krizës së rritjes së çmimit të naftës, ku ajo i bëri thirrje qytetarëve të ecnin në këmbë dhe të mos përdornin veturën edhe për të dalë të blenin cigare.

“Hiq dorë nga eskortat që të shoqërojnë edhe kur lyen flokët”- Aktivisti Adriatik Lapaj mesazh për ministren Balluku

Më të rëndë e bëri qëndrimin e Ballukut fakti se ai u krahasua me qëndrimin prej bibe të koleges së saj, Bora Muzhaqi. Kur ministrja e rinisë u pyet befasisht nga gazetarët ajo u përgjigj me naivitet: ‘Unë jam e detyruar të përdor makinë si anëtare kabineti”. Pra morali i fabulës, bënni si them unë, mos bëni si bëj unë. 

Ka qenë kjo garë se kush bën gafën më të madhe që po tregon se virusi i spiropalizimit është kthyer në pandemi brenda rilindjes. Dhe kjo mungesë profesionalizmi dhe empathie, në kohë krize, i ka revoltuar më shumë qytetarët të cilët e kanë shprehur dufin e tyre përmes memeve dhe pankartave.

Nga ana tjetër, Edi Rama, i gjendur në këtë situatë të vështirë. po paguan çmimin e velinave që ka futur në qeveri. Ai donte të thyente rekordin europian të kabinetit me më shumë femra, por duke zgjedhur seksin para përvojës, aftësisë dhe kujdesit për njerëzit të kukullave që ka bërë ministre, në vend që të reflektojë emancipim dhe barazi, po nxit mëri, batuta dhe sarkazëm.

©Lapsi.al


43 Comments

 1. Lapsi bëni nje kontroll drejtshkrimor te artikullit se keni nje gabim fantastik shtypi …. “… me 130 140 euro në muaj nuk *** i varfër” 🙂

  Rrofshi për humorin.

  Komentet për artikullin më vone. 🙂

 2. Gafat e pushtetarëve janë tregues i qartë i shkëputjes së plotë të tyre nga realiteti i egër në vend dhe arroganca ofenduese e pafytyrë në çdo gjë që thonë e bëjnë.

  Këta janë një tufë vampirësh që kanë kapur pushtetin, nuk kanë të ngopur me gjakun e njerzve dhe nuk e lëshojnë kurrë pa forcë. Plani i tyre djallëzor për kapjen e opozitës nëpërmjet Lul bojës i plasi në fytyrë, të tjerat më vonë.

 3. O sali mos nxir me njerez ne shesh dhe per vete i ke te shpis me pushime ne maldive dhe mendon ler cmimet e larta te shportes per popullin

  1. Ptuuuuuuuuuuuuuuuuu fare e keqe
   Pse saliu ta ka fajin edhe tani?
   Njerez pa dinjitet qe nuk meritoni as peshtymen o fytyrmuter .

  2. Rilindas jane njerez qe punojne dhe nuk kane per te ngrene se ka shkuar administrata e patronazhistave, kacafiu

 4. ky eshte problemi i ketyre qe ne vend qe te merren me ate qe vertet i shqeteson, dalin e merren me batuta. po keshtu eshte kur i organizojne protestat partickat pedr interesat e tyre e jo se vertet i dhemb rritja e cmimeve

 5. kjo histori qe nxjerr keta pak njerez bulevardeve dihet mire kush e krijon dhe kuptohet qart kujt i sherben . i nxjerr saliu dhe perfiton putini

  1. Bravo andi. Je i madh. E gjete vete apo ta tha kush nga byrektorja dhe sufllaqehanja. Ministresha deklaron se per nje familje 4 vetesh, 70 mije leke te ardhura ne muaj, mjaftojne. Le te bejme pak llogarite. Minimumi i farures se dritave eshte 6-7 mije leke, fatura e ujit me taksat brenda shkon diku tek 4 mije leke. E zeme se jane vetem dy telefona celulare ne familje dhe me tarife minimale 2.200 leke. Interneti qe sot eshte i domosdoshem ne shtepi edhe 1.500 leke. Te gjitha bashke shkojne diku 14-15 mije leke. Pra mbeten afro 55 mije leke. E zeme se prindet shkojne ne pune ne kembe dhe as marrin autobus e as nuk kane makine. Per 4 vete minimalisht duhen 1.500 leke ushqime ne dite (vetem buka thate shkon 200 leke ne dite), pra rreth 45 mije leke ne muaj shkojne ushqime, i takon te teprojne 10 mije leke ne muaj qe teprojne per veshje, libra shkolle, ndonje ilaç kur ka semundje ne shtepi. Pra jane me se te mjaftueshme. Per dalje ne kafe apo per pushime as qe qe po flasim se ata nuk e kane kete te drejte. Ndonje levizje tek te afermit larg qytetit ku banojne as qe mund te imagjinohet sepse flasin me telefon aq sa iua lejon oferta. Dhe keta jane ata qe konsiderohen shtrese e mesme. Nderkohe ministresha tjeter shihet ne nje restorant, ku nje biftek kushton sa paga e dy muajve e nje familjeje te tille “mesatare”. Prandaj te jap te drejte ando, se fajin e ka Saliu dhe askush tjeter pervec tij.

 6. Plaku i semur edhe kete radhe i sherbeu me besnikeri moskes duke i treguar edhe nje here atyre besimin dhe duke ja bere te qart edhe shqiptarve dhe perendimit lidhje e vet me kremlinin .

 7. une personalisht jam shume pro protestave po kur realisht i sherbejne njerezve te thjeshte e kauzave reale. cfare kuptimi ka qe dalim se keshtu na thote partia.

 8. Po nese do ishte Saliu ne krye e imagjinon ca do ishte bere ketu o te mjerr , qe ju con shesheve mish per top ai qe ju vrau ne 97ten qe thoni demokrtacia demokracia … hapni syt e shikoni se ca eshte demokracia sepse ai vetem percarje ka sjell dhe varferi vec demokraci ska sjell ai

   1. Jo si qeni i pavllovit. Keta kane reflekse te pakushtezuara, e kane ne gen. Sufllaqet vetem forcojne reflekset.

 9. po ca gafash thoni o te mjerr , te gjithe gafa bejme … keta kan vrar njerez e su ngritet keta vodhen si derra dhe su ngritet ngriheni per gafa … popull K

 10. Nje patronazhist i vetmuar paska komentuar me emra te ndryshem, por ka harruar dhe i ka bere me veten 1 min diference komentet

 11. EUREKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Edhe pas 9 vitesh PERSERI FAJTOR ESHTE SALIU .
  Palloshi dhe jevgu gjirokastres vjedhin per vete dhe vetem taksojne popullin dhe fajftor eshte prap Saliu .
  BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO KURVA PATRONAZHSTE

 12. Dite rrogash per bythleporesit e kuq . Mendoni me menedjen e gjatoshit , turreni kur ju thuhet “sssssss”(si qen) dhe ne fund ju japin lemoshe sa mos te vdisni . Skllever

 13. E pata thene para ca ditesh qe duhet nje proteste massive vetem kunder promovimit te cupelinave dhe per koincidence ne fakt kjo proteste u shnderrua ne te tille. Eshte interesante qe ne nuk reagojme deri kur i ndjejme ne lekure pasojat e mekateve. Askush nuk u ndje kur femra te pavotuara, me deficite te dukshme konjitive dhe me zero kontribut zune kolltuqet me te rendesishme ne vend, madje na u shit si progres. Opozita heshti! Fakti qe qeveria eshte ekslusivitet i KM-se nuk do te thote qe ai te bej minister edhe gomarin e shtepise, apo me keq, Belinda Ballukun. Nese ky model
  normalizohet jemi te marre fund.

 14. por amerikanet e dinin që Berisha po punonte me rusët”, shkruan ai.

  Sali Berisha deklaroi se rusët i kishin bërë një ofertë përrallore, për të sabotuar projektin e TAP.

  Por me sa duket, siç thotë drejtori i Albetrol, Berisha nuk e ka pranuar ofertën e rusëve, pasi nuk i kanë afruar aq sa pretendonte ai.Pratestat e paguara nga salihu dhe likja perfunduan,shpellkaret moren leket dhe i thani ik pirdhu salih karaxhic berisha

 15. Jo si qeni i pavllovit. Keta kane reflekse te pakushtezuara, e kane ne gen. Sufllaqet vetem forcojne reflekset.

 16. T’ju them nje te fshehte ketu mes nesh,
  gjithe kjo qeveri me ka ikun per Lesh!
  Si t’ja boj pra more une i shkreti,
  me kete mut mender Kabineti?

  Delja e Financave faj s’ka,
  Se as Financa fare nuk ka,
  i shkaterroi ai maskara,
  Ben HaMutaj tra la la,

  Ate Edone Bilen e justifikoj pra,
  sepse ‘Eshte ZEUS’ per mua tha,
  pastaj Hush Hunderrja kot fare,
  ministre-leshi surrat-Gomare,

  Ama Balluken e Koqe Balles e kam xhan,
  me kruan ku me ha, dhe me ben derman…

  Ja kete stan kam une ne qeveri sot,
  ngado gomarica edhe gamore plot.

  Pra mos u cudit mor popull i shkret,
  kete qeveri e kam zgjedhur une vet,
  se nuk ka rendesi se si une po qeveris,
  kur votat i ble lire, fale kesaj Varferis!

 17. Po pse mereni me gafat e ministreshave të Ramës e nuk mereni me shefin e tyre ?
  E dëgjova dymetroshin karagjoz kur shkoi në komisionin hetimor si dëshmitar për skandalin e inceneratorëve, që për 9 orë rrjesht pa u lodhur të gënjente paturpësisht e mu duk gjë e zakonëshme se ai në çdo tre fjali që nxjerr nga goja, dy i ka gënjeshtra.
  Po e “përgojoni kot” ministren e financave për gafën se kush merka 130 lek në Shqipëri, i paska thën sikter fukarallëkut.
  Ndërkaq kryeministri ynë shakaxhi, për 9 orë rrjesht në komisionin hetimor, u përpoq që me lojën e kungulleshkave , ti mbushë mëndjen shqiptarëve se nuk kemi vjedhur 430 milionë euro po 100 milionë euro, sikur të ishte fjala për 100 lekë të vjetra të vjedhura.
  Mesa dijë unë në Europë janë dërguar në drejtësi nja tre kryeministra që kanë abuzuar jo më për 100 milion euro, por për abuzime 20 apo 30 mijë euro.

 18. Sali Berisha është damkosur si minues i demokracisë, shantazhues i sistemit të drejtësisë dhe familjarisht i akuzuar për korrupsion domethënës. Ky është një problem si për SHBA, dhe për Bashkimin Europian, dhe këtë problem e kanë zgjidhur, duke u distancuar nga Sali Berisha. Këto tri epitafe janë të gdhendura mbi varrin e tij politik. Mbi varrin fizik nuk ka rëndësi se çfarë shkruhet, se është çështje familjare.

 19. REFLEKTIMI I LULIT NË VISET E SHQUPIT

  Të dashur demokratë,
  dhe ju o shqiptarë,
  partinë dhe Shqupin,
  Berisha kërkon t’i marrë.

  Në zgjedhjet e 6 marsit,
  dolëm parti e tretë,
  fiks në vend të fundit,
  një rezultat për ibret.

  Partia jonë e dashur,
  e madhe nuk është më,
  trekëndëshi i Bermudës,
  të fitoj nuk po më lë.

  Çudi si s’më votuan,
  ata besimtarë fetarë,
  kam vajtur n’kisha e xhami,
  mëkatet i kam larë.

  Qokat ua kam bërë,
  kam lavdëruar Perëndinë,
  në çdo seli kam shkuar,
  por ata votuan Dr.Salinë

  Më kërkojnë dorëheqjen,
  edhe ca bashkëpuntorë,
  që nga mua u ngritën lart,
  ata servila puthadorë.

  Kjo botë qënka teatër,
  s’paska miq të vërtetë,
  kot s’thonë pyet 100,
  por bëj siç di vetë.

  E në fakt po reflektoj,
  të di ç’vendim të marr,
  por politika është e çmendur,
  lë dhe priftin me barrë.

  Akoma s’e kuptoj dot,
  pse duhet të jap dorëheqjen,
  mos fitorja nuk është humbje,
  armiqtë t’më marrin të keqen!

  Ç’e gjeti Metën e LSI-së,
  që në parti është pronar,
  del i pari apo i fundit në zgjedhje,
  defakto përherë është kryetar.

  Po Dash Shehi e F.Mediu,
  a janë dorëhequr nga partia,
  jo asnjëherë, e mirë bëjnë,
  se ngjyejnë gishtin te tepsia.

  Nuk është fare e lehtë,
  të heqësh dorë nga pushteti,
  për të mirën e partisë,
  apo se s’të voton mileti.

  Ku të shkoj dhe po ika,
  në call center opetator,
  apo te biznesi i kunatit,
  që e kam administrator?!

  Të iki në emigrim në itali,
  si Elsa në bandë droge,
  unë nuk jam as artist,
  të bëj punë me rrezik koke.

  Jo nuk kam pse iki jashtë,
  jam shumë mirë në PD-në bunker,
  mjafton të mos dorëhiqem,
  do fillojnë t’më duan si shokun Enver.

  Porosinë e kam marrë,
  nga ambasada amerikane,
  mjafton Berisha të mos kthehet,
  që PD mos të kthehet në barhane!

  Edhe po dhashë dorëheqen,
  për foltoren vend nuk ka,
  kryetar bëhet Gazi apo Tabaku,
  apo ndonjë gomar a budalla!

  Kështu bëri dhe At Saliu,
  kur mua më katapultoi kryetar,
  donte t’më vinte si marionetë,
  por tashmë unë “Atin” e kam vrarë!

 20. Besnik Mustafaj gjatë kësaj vizite, ku ai i ka përcjellë drejtorit të Gazprom, interesin e qeverisë shqiptare që Gazprom të vij në Shqipëri.

  kadıköy escort
  bostancı escort
  ataşehir escort
  anadolu yakası escort
  pendik escort
  kurtköy escort
  maltepe escort
  kartal escort
  anadolu yakası escort
  antalya escort
  antalya escort
  ankara escort
  ataşehir escort
  kadıköy escort
  bostancı escort
  escort bostancı
  kartal escort
  escort kartal
  escort maltepe
  maltepe escort
  escort pendik
  ataşehir escort
  kadıköy escort
  pendik escort
  maltepe escort
  kartal escort
  Për më tepër, vetë z.Mustafaj shprehet se prej dy vitesh qeveria Berisha lutej, por Gazprom nuk ka shfaqur interes.

  Ndaj ishte e nevojshme kjo vizitë.

  Kjo është e kundërta e asaj që pretendon Berisha.

 21. Reflektimi me i mire,
  per Lul e per shokin Sali,
  do ishte te zbytheshin tok
  nga PD edhe ajo seli.

  Plakushin s’e do Amerika,
  Lulushin s’e do anetaresia,
  me keto dy rrokotele fare,
  nuk ben dot hajer Partia.

  PD qe te bjere rehat,
  Sali e Lul kryetar mos kete,
  mos mbaje syte te Escobaret,
  mos shohe me nga shoku Mete!

 22. Ky Kabineti Rames, ca zhgole te mbaruar/
  fiks Kabineti i Pykave qe Noli ka shkruar/
  Eshte kjo tabllo qe ky Popull e mba mend/
  dikur me Palin, Lenken, Themie and Co…
  Byrone e Rame Alise der ne fund-1990.

 23. Kush i ka ngelur tani ministër mashkull në qeveri Ramës ?
  Të gjitha i ka femra.
  Si “burrë” ka ngelur vetëm një burrë pe-leshi e një tjetër burri i ish gruas së tij.

 24. O lapsi o portal injorant ti je nje portal i pa turp te pa turpeve ti je nje portal injorant nje portal moster nje portal rrugaçesh nje portal llumi nje portal i ndyre turp tju vije surrati jusji o portal i pa moral qe i quani ministret kukullat e Rames turp tju vije portal injorant kush jeni more mostra te ndyre qe i quani ministret femra kukulla te Rames o portal idjot po ato ministret e para punes nuk vijn nga rruga e dyta ato jan zonja te nderuara dhe te shkolluara e treta jan zonja familjare e katerta jan shum te pergatitura e pesta keto zonjat ministre po mabajin pesh Shqiperin se jan zonja shum punetore dhe shum te perkushtuara por mostrat si puna juaji o portal injorant qe skeni as turp as cip as moral po vetem shani ven e pa ven genjeni hidhni bald shpifni shantazhoni helmoni dhe trilloni historira dhe pastaji dalin dhe ca komentuasa derra injorantesh dhe hidhen me sharje nga me te ndyrtat yyyyy turp burra leshi qe shani zonjat ministre me fjale banale o derra injorantesh o burra grash o burrra te pa fytyre po ato jan zonja te nderuara dhe familjare o mostra te ndyre dhe juve o shpellaret e sali berishes nuk ju nuk keni fytyr e surrat te komentoni apo te flisni se jeni komplet skandaloz dhe prandaji ti o lapsi o portal injorant ju komentuasa injorant dhe ju o shpellar te ndyre te sali non grades mbylleni ate goje dhe boll me shipfet dhe i quajtet ministret femra kukulla te Rames boll me boll me boll me injorant te ndyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *