• |
ide | kryesore

Luljeta Bozo kundër uljes së taksave: Shteti paguan 80% të energjisë, nga t’i nxjerrë këto lekë?

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputetja socialiste Luljeta Bozo thotë se qytetarët duhet të solidarizohen me krizën ekonomike që ka prekur vendin dhe botën, si pasojë e luftës në Ukrainë.


E ftuar në emisionin “Top Talk”, Bozo shprehet se njerëzit duhet të solidarizohen me situatën.


“Duhet të sensibilizohen njerëzit, se sytë në ballë i kanë… ata shkojnë përditë që blejnë dhe menjëherë sinjalizojnë, të vijnë grupet, të kontrollojnë dhe të marrin masa. Kjo është situatë e jashtëzakonshme”.

Duke folur për pensionet, inxhinierja thotë se shtesa prej 3.000 lekësh e llogaritur si subvencion për përballimin e rritjes së çmimeve për produktet e shportës, është llogaritur dhe në bazë të inflacionit. Sipas saj, tani që për pagat nën 40.000 lekë janë hequr tatimet, në vitet në vijim do të rriten sigurimet dhe për pasojë dhe pensionet.

“3.000 është shtesa që merr një pensionist që merr sa gjysma e rrigës minimale, (32000 lekë nga 1 prilli). Është llogaritur sa është rritur inflacioni, aq do të kompensohen të gjitha pensionet. Do të indeksohen, dhe kjo është ndihmë.

Duhet të jemi shumë objektiv që të gjithë që të sinjalizojmë atje ku duhet kur shikojmë që nuk ecën një gjë. Duhet të dini që pensionet nuk dalin nga puna që kanë bërë njerëzit. Njerëzit që kanë punuar para 30-40 vitesh kanë paguar sigurime, janë prishur raportet.

Tani do të fillojë pak nga pak, vit pas viti, meqë u hoqën tatimet për rrogën nën 40.000 lekë, do të kenë mundësi të grumbullohen më shumë sigurime, më shumë para dhe gradualisht do të ngrihet dhe pensioni se s’ka si të rritet ndryshe”.

E pyetur nëse heqja e TVSH-së është e nevojshme për të sjellë uljen e çmimeve për produktet e shportës dhe të hidrokarbureve, Bozo thotë se nuk do të ndikonte.

“Ulja e TVSH-së për konsumatorin nuk ka asnjë rezultat. Shteti subvencionon 80% të energjisë, të asaj që ne paguajmë në shtëpi, po nga t’i nxjerrë këto lekë shteti?”./Top Channel17 Comments

  1. Eshte turp te degjosh nje tufe te rrjedhurish si luljeta,mojsiu ,cupi,zogaj,batonrash etj qe duan te japin mend kur nuk kane tru per vete,bile kur trurin e kane te lidh me zorren e byth..s dhe nxjerrin mendime te dhime qe nuk i duhen askuj pervec tyre.
   Si thote proferori ” nderuar” i “etikes” mark muti ” jemi mut pra hani mutin tuj” ,e intelektuhale qe ka ky vend,prandaj shkojn punet e ketij vendi per mut🤮💩

 1. Paska qenë kurvë e madhe kjo plehrë komuniste, a nuk e sheh që nuk kanë lënë gjë pa vjedhur këlyshët e komunistëve!!!!

 2. O KERRME CFARE INVESTIMESH KA BERE QEVERIA QE NUK MBULON DOT KOSTOT E ENERGJISE..E SHITEN PER TE GLLABERUAR PARANE SA E THANE LIQENIN QE SE KISHTE PARE HISTORIA QE KUR U NDERTUA HIDROCENTRALI.

 3. E ca bohet me keto komunistet e vjeter (Luljeta) dhe te rinje (Ahmetaqi): -Shteti subvencionon 80% të energjisë, të asaj që ne paguajmë në shtëpi, po nga t’i nxjerrë këto lekë shteti- thote Luli Komuniste.

  Dhe Arben Ahmetaj kur do ti hedh trute e gomarit miletit se kujton se te gjithe jane patronazsite thoshte: ” Asnje kokerr leku sdo ju meret qytetareve, por gjobat e Bechetit do paguhen nga buxheti i shtetit”.

  Po buxheti i shtetit jane LEKET, TAKSAT QE PAGUAJNE shqiiptaret OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO JU QIFSHA ROBTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT.

 4. Jep edhe ti mendimin tend per ndertimin e ures o gaomar i thane kafshet e pyllit .
  Sdi çte them i tha gomari por me pare me sqaroni , uren do ta bejme per se gjeri apo per se gjati?

 5. Shoqja Bozo. Pyetja se ku do t’i marre shteti leket, ka nje pergjigje shume te thjeshte. Te gjitha PPP-te jane vjedhje dhe ju si komuniste e vjeter duhet te propozoni qe te konfiskohen. Inceneratoret jane vjedhje haptas dhe duhet te konfiskohen pasurite e perfituesve. Nga KLSH ka dale se ne 8 vite jane shperdoruar 6 miliarde euro, t’iu konfiskohen hajduteve. Dhe ne fund, Rama qe ve firma pa pare se cfare firmos, te shkoje ne burg dhe t’i konfiskohen te gjitha pasurite se nuk ka ndenjur pa ndonje 2-3 miliard euro te vogla. Ja ku dolen leket per te perballuar krizen me se miri dhe per te perballuar uljen e taksave. Dihet qe ka nje problem “te vogel”, ju komunistet jeni hajdutr dhe nuk dorezoheni, por gjithcka e ka nje fund.

  1. Shoqja Luljeta = shoqja Lenka. As ne nivelin e Nena Lizes nuk munde te ngrihesh dot. Ne djall vafshi fare e keqe ………..

 6. Do i nxjerrin nga pidhi i mbesave te tua moj plakarruqe muti!! Kur do te besh politike ti, po ti pshurr naten ne krevat moj te qifsha fisin marc e prapc, u befshe kerme se ma shpejt, te hengshin krymbat pa maru viti!!

 7. Kjo flet si socialistja nga Berati qe thoshte vetem ju udheheqja te jeni mire se ne populli s’duam as drite as uje.
  Ketu sikur i drejton punet Putini!!!

 8. Si si vjen turp po i biri si si thot boll se le nam me kto marrina kjo ka ik per lesh si e demaskojn vedin me nji kocke qe ja hedh gjatoshi e deri sa ti thyhen dhamet nuk pushon turp turp turp na iken fmit ju tha zemra nanave fmi me nga dy fakultete jash dhe ktu shumica jan zorraxhi si puna juj vdekshi ishalla zoti paft e paguft

 9. Faleminderit shoqja TRUTHARE, per ndihmen prej 3000 leke qe na dhate ne pensionisteve. Me to do te blejme kurore me lule letre kur te VDESESH, ta kemi borxhe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *