• |
ide | kryesore

Socialistët votojnë kundër njohjes së genocidit serb në Sebrenicë

-Instant, Arkiva, Kryesore

Mazhoranca socialiste në parlamentin Shqiptar ka hedhur sot poshtë, me shumicë votash, një rezolutë të propozuar nga deputetët demokratë që kërkonte dënimin e genocidit serb në Seberenicë, gjatë luftës në Bosnje, në verën e vitit 1995. Fillimisht propozimi për një debat që do të finalizohej me rezolutë socialistët e hodhën poshtë të mërkurën e shkuar gjatë konferencës së kryetarëve. Ndërsa sot, nën aktivizmin e pashëmbullt të Sali Berishës që fotografonte çdo votë kundër me aparatin e tij, ngritën kartonat e kuq duke e renditur parlamentin shqiptar në një linjë me botën serbe që rrefuzon ti njohë krimet e Sebrenicës si genocid.
Në korrik të vitit 1995, forcat serbe dhe paramilitarët vranë plot 8000 mijë burra dhe adoleshentë duke lënë të lirë gratë, pleqtë dhe të pamundurit. Pikërisht kjo kleçkë i ka shërbyer si justifikim aksit Beograd- Moskë që të mos e pranojë termin genocid duke argumentuar se nuk kemi të bëjmë me shfarrosjen e një etnie, por me një krim lufte sepse janë ekzekutuar vetëm ata që mund të shërbenin si ushtarë.

Pikërisht ky debat është një vijë e qartë ndarëse mes komunitetit të boshnjakëve muslimane dhe serbëve në Bosnjë. Në korrik të vitit 2021, përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar në Bosnje, valentin Inzko, ndryshoi Kodin Penale duke futur si vepër të dënueshme mosnjohjen e genocidit. Gjithashtu, në 2015, Rusia ka bllokuar me veto një rezolutë në Këshillin e Sigurimit në OKB, që njeh dhe dënon masakrën më të madhe në Europë pas luftës së dytë botërore duke e cilësuar atë si genocid.
Por ndërkohë Gjykata Penale për Krimet në Ish Jugosllavi në Hagë e ka njohur në dënimet që ka dhënë për Radovan karaxhiçin dhe Radko Mladiçin “genocidin e Sebrenicës”. Po ashtu edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, organ i OKB-së e ka cilësuar masakrën e korrikut 1995 si “akte genocidi”.


Pra shumica socialiste ka ka refuzuar sot në parlament një rezolutë që e rendiste shqipërinë përkrah botës perendimore në dënimin e një masakre lufte.

Duke justifikuar votimin e grupit socialist, Taulant Balla tha se ata nuk mund të votonin për rrezolutën e një të vdekuri, që ka thyer embargon e naftës në kohën e luftës dhe që është shpallur non grata nga SHBA.
Më 11 korrik do kemi seancë të posacme me një document që vjen nga bota aktuale, Shqipëria dënon cdo lloj forme genocide, po aty ku është rasti. Ne qëndrojmë fort se jemi gjithmonë në kahun e duhur ata që vijnë nga bota e përtejme nuk i hyjnë në punë askujt.” -tha Balla.
Por edhe para zgjedhjeve, kur në Shqipëri shpërtheu, skandali se Lulzim Basha kishte fshehur krimet e serbëve në Kosovë. Balla premtoi se shumica socialiste do të hartonte një rezolutë për dënimin e genocidit serb në Kosovë. Por ajo nuk ndodhi asnjëherë. Kundërshtarët e qeverisë e shpjegojnë hezitimin e socialistëve për të denuar genocidin serb me frikën e tyre se mos krisin marëdhënien e ngushtë Rama- Vuçiç. Pikërisht këtë tezë mbajti sot edhe, Sali Berisha, një nga nismëtarët e rezolutës së rrëzuar na shumica socialiste: refuzimi i denoncimit të genocidit serb ne srebrenicë që e ka dënuar PE, SHBA dhe çdo vend i lirë përvec Serbisë, Bjellorusisë e Putinit. përbën një akt të turpshëm, të paimagjinueshëm për një komb që ka pësuar genocide ciklike, deri ne 1999. Nuk e ngritët dot dorën sepse dirigjenti sj’u lejon. Kushdo të ishte urdhri, ai që vihet përballë genocidit, dhe ju cuat kartonat e kuq duke u bërë qënie më të zeza se kurrë në jetën tuaj. A jeni shqiptarë ju apo jo? Si mund të bënit veprim të tillë? E bëtë si parlamenti i Moskës.” -u shpreh Berisha.

©Lapsi.al

29 Comments

 1. Qe nga sot per mua PS=Partia serbe. Kush voton PS, zere se ka votuar serbet. Kush voton Ramen, Erion Bracen, zere se ka votuar Vucicin, Vulinin.

   1. He se do pyesesh kur te vijne zgjedhjet, ja do e shofesh. Po ti ku e ke emrin per vete o pinjoll Mugoshe>?

    1. O ti bythqire dhe i paemer I ores 18.22 !
     Ju qe nuk lini rast pa lehur me propagande te tipit Sali/serbi apo Sali Karaxhic etj,!
     Ju eshte shume kollaj tju kapesh bllof ! Mjafton nje ftese si kjo e sotmja ne Parlament per te votuar nje rezolute te cilen e ka votuar prej kohesh e gjithe Europa per te kuptuar sesa bythqira jeni.
     Zaten e keni ne ate genin tuaj te tipit Shefqet Peci& Gramoz Ruci .
     Shefqeti pushkatonte shqiptar te Kukesit ,vrare me buke ne goje tek dera e shtepise sepse nuk ishin komuniste, dhe nderkohe ndihmonte partizanet serbe per te vrare mijera shqiptare te Kosoves te lidhur me litar ne Tivar .
     “Shoku” Mehmet ne fshatrat e Lushnies pushkatonte te gjithe ata qe ishin bere synet ( sepse per ortodokset dilte garant Dushan Mugosha ) vetem e vetem per ti bere qejfin Dushan Mugoshes, ndersa Enver Hoxha jua merrte karin ne goje gjithe jugosllaveve neper lendina..
     Shif dhe sot sesi ja merr karin ne goje Edi Rama Akeksander Vucicit te cilin e therret me dashuri-capkene- Sandri , nderkohe qe gjithe Europa e godet dhe e anatemon dhe nderkohe qe Vucic nuk le rast pa kerkuar per te goditur ceshtjen shqiptare ne pergjithesi dhe te Kosoves ne vecanti.

     1. O ti bythqiri Zhuzhuls,
      -Sali Karaxhici nuk eshte trillim por fakt qe ai ka jetuar brenda ne shtepine e Sheqeres pikerisht ne kohen qe eshte ngjizur Saiu dhe i gjithe fshati, Vicidoli, e ka pergojuar kete fakt deri aty sa Rama burri Sheqeres kur i treguan se cfare bente ajo mori armen per t’a vrare por Karaxhici nuk ndodhej me aty. Kuptohet se dikush e kishte informuarme pare.
      -Sali Karaxhici ka furnizuar Serbine me nafte ne nje kohe qe gjithe bota i kishte bere embargo per luften me Kosoven.
      Ky pra eshte geni yt dhe mjafton me kaq se me poshte persa shkruan verteton se je nje idiot noterik.

  1. Kush votone per Saliun ka votuar per Millosheviçin e Shqiperise.Ky njeri nuk duhej te ishte i lire sot per krimet çnjerezore qe ka bere kunder popullit

  1. Po o vlonjat nga Dukati qe bie ere presh. Saliu eshte martuar me grua nga Serbia dhe te gjithe e dine qe nuk respektoi embargon e naftes kunder Serbise. Strebenica ndolli ne 1995. Shume mire qe bojkotojne cdo propozim te nje non grata.

 2. Media boshnjake “Novi Pazar” u ka bërë thirrje të gjithë Bosnjës që të bojkotohen produktet e Shqipërisë dhe bregdeti, pasi Kuvendi i Shqipërisë votoi kundër rezolutës që dënon gjenocidin serb në Srebrenicë të Bosnje e Hercegovinës.“Duke filluar nga sot, ju bëjmë thirrje të gjithë boshnjakëve që të bojkotojnë të gjitha produktet nga Shqipëria, deti shqiptar, transporti, mediat.Duke bojkotuar gjenocidin e Srebrenicës, Shqipëria u bë i vetmi vend në Ballkan që ra në anën e vrasësve! Shkoni njerëz në Mal të Zi këta janë njerëz të vërtetë dhe vëllezër të vërtetë!!!”, shkruhet tutje.

   1. Keta nuk e lajne mutin me shurre, keta e hane. Gjindje ne degjenerim.
    Qelbistani koloni e mutistanit. Robt kush voton. 100 here robt kush voton mavite mutngrenes.

   1. Hahaha, o Stalin po ti je aqe i vetedijshem qe te kane qire teteme bolsheviket e rusise sa edhe vetequhesh Stalin. Tani llogjika ta do se para Rusise ty te kane qire fisin Turqit, mbas Turqise te kane qire nenen Ruset ndersa sot te qijne motrat, gruan dhe cfare te mban pragu shpellaret berishst.

    1. Popull më idiot dhe kafshë të kopshtit zologjik se këta të ripjellës komuniste se gjenë në rruzullin toksor

  1. Po pse habiteni,keta jane pasardhesit e partise se serbeve Mugoshes dhe Popovicit.Kane qene gjithmone me Serbet dhe kunder Kosoves.

 3. O kurva mavi.
  E kuptoni sa fallco jane udheheqja juaj. Per inat te Saliut me mire mos e kishin votuar. Do besohej. E pane reagimin dhe si plehra qe jane bene komente qe nuk i ha kush.
  Cfare te shkruash per keta. Qe nga 1940 kane jane shitur tek vrasesit e ketij kombi . Bese preret komuniste
  me Rame palacon ne krye.
  Ndajne parate Rama Vucic dhe Baton stanishi per cka vlon me Open Ballkan.

 4. Pasi u shpall nongrata Sala u kujtua qe Luli qe vuri vet nuk ishte burr i mire, u kujtua qe ne partine demokratike nuk ka pasur demokraci, u kujtua qe nuk paska vote te lire. Dhe tani u kujtua qe na duhet nje rezolute per viktimat qe u vrane me naften e Sales.
  Mire e tha Rama, shume njeri i ulet paska qene ky njeri dhe vetem percarje mbjell per hallet e veta dhe te familjes tij! Mjer shqiptaria qe i ra per pjese ky dobiç!

 5. Deputetet ne te gjithe boten zgjidhen persona qe kane integritet moral dhe arrijne te propozojne draft-ligje qe i sherbejne popullit. Minimalisht mund te kishin abstenuar ndaj provokimit, dhe si u pa tashme levizja ishte shah-mat!
  Te gjithe ne Shqiperi duhet te kuptojne tashme se nuk duhen votuar mbeshtetesit e krimeve serbe nderkohe qe qajne me lote krokodili krimet e ruseve ne Ukraine. I bej thirrje Mrs. Kim, te lutem hapi syte mire dhe kupto qe po mbeshtet dashur a pa dashur, me naivitet apo me deshire grupin e gabuar politik qe tashme doli hapur pro ndikimit serbo-rus ne Ballkan. Duke pasur parasysh qe Ballkani eshte fuci baruti, ju tashme keni peshe politike rajonale jo vetem diplomatike. Nuk eshte i rastesishem presioni ndaj SPAK, po pergatitet nje makineri e tere balte kunder prokuroreve te saj se shpejti, kush e njeh mire Edi Ramen ja di mire levizjet!
  Dhe se fundi, i share ai qe voton pro-serbet e kartonave te kuq.. kush eshte burre e shqiptar nuk duhet t’i lidhe asgje me keta monstra qe sot nenshkruan fundin e tyre politik! Te rroje Shqiperia..

  1. O Tavuri – pse harxhon kohen kot. Nese e do kaq shume Salen, shko mbaji oturakun nen bythe gjithe diten. Eshte pozicion i kendshem per ty.

 6. Me mire nongrata (nuk eshte gje e madhe)Se te jeshKriminel dhe Hajdut i Femijeve te Vendit “Tend”Ka me bloze se kur cift I Ndyre!!!🤬🤬🤮🤮CAKALL ME DHEME FALlCO!!!🤬🤮🤮💩🤮💩 thotë:

  Krimineli antishqiptar me futyre te zhgaravitur qe vodhi qe nga bankat dhepasurite e shqipetareve bashke me Zusken e Surrelit me shpirtin me blose nuk ka!Ky kriminel I zi u ka varur ne qafe Cdo Femije Dhe Ato qe Do te lindin me 20 vitet e ardhshme nga nje cope Shkembi Ne qafe nga bajlozeria e ketij cifti te ndyre!!!Pra mos mendoni qe keta kane ndjenja jane bloze bloze !!!

 7. Turp i madh per shtetin shqiptar. Sa per ata qe peemendin saliun kjo eshte idiotesia me e madhe ne kete rast. Vetem nje zambak nga trute si tao kari i ka kero ide

 8. Çim Peka sfidon Amerikën.

  Ai tha përballë Sonila Meços, se ata nuk do t’ja marrin në gojë Amerikës, por do e kontestojnë atë.vetem salihu merrja ne goje o Qim,mos e tradhto tani ne pleqni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu