• |
ide | kryesore

Deputeti gjerman i CDU/CSU: Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputetin kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum ka bërë një deklaratën e parë të fortë kundër ish-kryeministrit Sali Berisha në qarqet evropiane. Ai është folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian dhe një njohësi i mirë i zhvillimeve në Shqipëri, por edhe në Ballkanin Perësindimor. Në një intervistë të gjatë që ka dhënë për Detutche Welle ai ka qenë mjaft i prerë për rikthimin e Berishës në krye të PD.

“Së pari, më vjen shumë keq për zhvillimet në PD dhe nuk jam i vetmi. Sigurisht që është çështje e vetë partisë se kë dëshiron të zgjedhë për lider. Neve nuk na takon të ndërhyjmë. Por kjo do të thotë edhe për ne dhe për mua personalisht, se unë do të vazhdoj të punoj dhe ta mbështes PD-në vetëm nëse jepet një sinjal largpamës në përzgjedhjen e kryetarit.


Nëse nuk do të jetë kështu, por do të ketë kthim në të djeshmen, në mos të pardjeshmen, atëherë kjo nuk mund të gjejë mbështetjen time personale. Në një rast të tillë, unë do të angazhohesha që të pezulloheshin procedurat për anëtarësim në nivel të Partisë Popullore Evropiane. Sepse ne, si parti Parti Popullore Evropiane duhet të ecim përpara” – tha Krichbaum.

I pyetur nga DW nëse do ta refuzojnë PD-në, nëse në krye të saj vjen Sali Berisha, ai thotë: “Besoj se u shpreha qartë ashtu siç e thashë. Partia lipset të marrë një vendim të mençur dhe të marrë parasysh efektin në planin ndërkombëtar, nëse në të vërtetë ndjek pretendimin se jo vetëm dëshiron të bashkëpunojë në nivel ndërkombëtar, por edhe të marrë në dorë drejtimin e vendit.

Ky është qëllimi legjitim i një partie në demokraci: që të vijë në pushtet e të formojë qeverinë. Unë mendoj se amerikanët kanë gjetur fjalë të qarta dhe mendoj se partia bën mirë që fjalë të tilla të mos i lërë pa i dëgjuar” – tha Krichbaum. ©LAPSI.al

19 Comments

 1. E ca pastaj. Pune e madhe.
  Ju per ne nuk keni asnje pesh.
  Te tjeret na luten. Qe te ken mardhenje me berishen.
  Uu sa ka vajt rradha.

  Xhibuti
  Bangladeshi
  Çhadi
  Zimbabve
  Somalia
  Turkmenistani
  Taxhikistani
  Uzbekistami
  E plot te tjera me stan.
  Rrini si mut nashi.

  1. Vucic
   Dodik
   Putin

   Kimetja
   Afganistani etj etj

   Mos u gezo para kohe, ka qene dhe me keq se kaq. Dhe e priten me lule ne berlin bon rome linder washington etj
   Nuk eshte sala burgaxhi si fatosi edi rama sajmiri gon xhafa etj

   Keni 1 vit qe qeshni , qeshni qeshni mire beni

  2. O dumbabistat e salihut,faren e keqe salih karaxhic berisha nuk e do njeri se ai eshte si virusi Sida qe ngjit shume,ja shikoni vete para 30 vjetesh ju ka perdhunuar salihu dhe ju akoma jeni te semure

  1. Hhahaa filluan idiotet me gogolin sorros.
   Jeni qir nga trut komplet.
   Te mednosh qe sorros paska bler gjith boten. Po berishen nuk e bleka dot.
   O zot, na jep durim.

   1. Po te duket cudi? Shiko se e gjen videon e ish eurodeputetit britanik Nigel Farage, qe thote se Sorrosi ka nen sqeteullen e tij me shume se 200 eurodeputetë.
    Sa per dijeni, Sorros, Klaus Schwab, dhe te tjere multimiliardere liberalo LGBT kane vene kukullat e tyre ne qeveri perfshi Biden, Justin Trudeau dhe kete kllufin e fundit te Gjermanise e shume shtete te tjera dhe po zbatojne axhenden e tyre nepermjet ketyre kukullave ne pushtet e pushtetareve te tjere te financuar nga keto parellinj.

    1. Filan – do te beje mire te shkoje ne urgjence per te pare nje doktor psikiater. Flet si ne kllapi. Do te beje mire te meresh me larjen e eneve ne piceri se sa te meresh me politiken boterore.

     1. Hahaha po ca te them ty o i paemer. Ti aq di e aq shkruan. Problemi yt dhe i tipave si ty eshte se ju i hani tollum rrenat dhe propaganden. Une fola me fakte dhe te dhashe nje fakt qe e gjen kollaj ne youtube.Sigurisht besoj di te navigosh se ti je kapacitet qe nuk lan ene ne piceri por per fat te keq te ka “lare” trurin propaganda, Amerika, Biden etj😂😂. Kshu qe te psikiatri ben mire te shkosh ti o mik. Une se kam per ulje te laj ene apo dhe te bej pica por per momentin bej nje pune qe ti as e enderron. Po falimentoi kompania, edhe ato pune i bej, pa problem.😜✌️

 2. Ec e meri vesh keto laviret e “demokracise europiane e boterore”. Ne nuk nderhyjme ne zgjedhjet e nje partie politike porrrr ama po nuk u zgjodh ai qe duam ne dhe jo ai qe doni ju, nuk ju njohim🙈. Ku eshte rendesia e votes ketu? Edhe ne Amerike se donin Bidenin gjysma e popullsise, tani qe flasim se do 75% e saj, por ca ti bejme. Nuk i thote njeri qe pae ste dua ty, nuk je Presidenti Amerikes!

 3. Na plasi suma per ju.
  Ne morem cfare deshem dhe tani ikni pirdhuni se demokracine e dajakut e njohim vehte.
  Lumin e kaluam ,ju dhjefshim kalin.

 4. Haxhi Qamili e ka nje thenje brilante: S’me rruhet mua per perandorine Austro-Hungareze une kam Shijakun e Ndroqin me vete!

 5. Nuk e mposhtin dot me fakte sepse sic duket fakte nuk ka, tani kane filluar te gjithe me refrenin e shpelare dhe pa sens, qe nje parti duhet te shikoje nga e ardhmja, perndryshe nuk e pranojme, ne nuk nderhyjme….

 6. Sali rezisto, kjo bote e pjerdhur globaliste do mbaroje nje dite, thjeshte mos u dorzo kurre sa te kesh fryme.

  Me Tabletin tat deshmo per mafien Shqiptare politike, mafien boterore dhe keto legenat politikane universal nyjet dhe tentakulat e tyre.

  To hell Sorros.

 7. Para 32 vitesh , Europa lindore, që ishte pjesë e “perandorisë komuniste” , flaku tej sistemin diktatorial monopartiak komunist dhe ju bashkua sistemit demokratik kapitalist pluralist perëndimor.
  Në të gjitha ish shtetet komuniste ku ndodhi kjo përmbysje, u krijuan apo rikrijuan parti të djathta , me liderë disidentë të shquar të persekutuar nga diktaturat.
  Pas tre dekadash, në asnjerin vend të Europës lindore, nuk gjen më liderë të fillim viteve 90-të.
  I vetmi “lider” i ricikluar , është profesor doktor Berisha.
  Pikërisht këtë “rikthim” në të kaluarën në Shqipëri, ka kritikuar eurodeputeti gjerman i djathtë i CDU, z Krichbaum .një personalitet gjerman që ka bërë shumë për demokratizimin e Shqipërisë, e ka kritikuar hapur qeverisjen skandaloze të korruptuar të Ramës.
  Vërej që një tufë adhuruesish të kultit të individit, një sëmundje e vjetër kjo e shqiptarëve, shkojnë akoma me parullat e kohës së Enverit:
  “Dy luanë ka sot bota, një Azia e një Europa”
  E kush ishin dy luanët ?
  Mao ce Duni e Enveri.
  Sot meqë tufa e skllevërve shqiptarë i është përveshur përsëri gjithë botës demokratike perëndimore që nuk e dashka “doktorin”, cilët janë dy apo tre luanët, a mos Saliu e Putini, Rama e Erdogani ?

 8. Faji i Merkelit tend me politiken miqesore me Putinin qe sot bota po shkon drejt luftes se trete boterore
  Keni varesi 50% nga gazi rus prandaj i lepinit bythen Putinit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.