• |
ide | kryesore

Avokatja e Amber Heard reagon ndaj vendimit të jurisë: I padrejtë

-Instant, F1, Paparazzi

Avokatja e Amber Heard ka folur së fundmi për vendimin e jurisë pas përfundimit të gjyqit për shpifje.


Gjatë një paraqitjenë emisionin Today, Elaine Charlson Bredehoft i tha Savannah Guthrie se klienti i saj ishte “demonizuar” gjatë gjyqit dhe se favorizimi i internetit ishte “absolutisht” në këndin e Depp, gjë që ajo beson se ndikoi në rezultatin e çështjes.


Megjithëse juristët nuk duhej të skanonin mediat sociale gjatë pushimeve nga salla e gjyqit, Bredehoft deklaroi, “Si nuk mundesh? Ata shkuan në shtëpi çdo natë, ata kanë familje, familjet janë në mediat sociale. Nuk ka se si të mos kenë qenë të ndikuar prej saj.Dhe ishte e tmerrshme  me të vërtetë, me të vërtetë ishte e njëanshme.

Bredehoft shtoi, “Unë isha kundër kamerave në sallën e gjyqit dhe kisha argumentuar kundër saj për shkak të natyrës së ndjeshme të këtij rasti. Por ai e bëri atë një kopsht zoologjik.”

Të mërkurën, aktori 58-vjeçar fitoi të tre pretendimet për shpifje ndhe iu dha 15 milionë dollarë dëmshpërblim . Heard  do të duhet të paguajë vetëm 10.35 milionë dollarë për shkak të ligjit të Virxhinias që kufizon dëmet ndëshkuese.

Johnny e paditi aktoren për 50 milionë dollarë dëmshpërblim, duke pretenduar se ajo shpifi duke shkruar një shkrim të vitit 2018 në lidhje me  abuzimin në familje, megjithëse ajo nuk e përmendi atë me emër. Ndërkohë, ajo ngriti një kundërpadi duke kërkuar 100 milionë dollarë dëmshpërblim, duke pretenduar se ai udhëhoqi një fushatë për të diskredituar atë dhe akuzat e saj si “të rreme”, duke dëmtuar karrierën dhe reputacionin e saj.

Vendimi i ri erdhi  pasi Depp humbi padinë e tij për shpifje në Mbretërinë e Bashkuar në nëntor 2020. Ai paditi tabloidin britanik The Sun pasi e quajtën abuzues.

“Pra, çfarë mësoi ekipi i Depp nga kjo? Demonizoni Amberin dhe shtypni provat,” deklaroi Elaine. “Ne kishim një sasi të madhe provash që u shtypën në këtë rast që kishte të bënte me MB.

“Avokatët  ishin në gjendje të shtypnin të dhënat mjekësore, të cilat ishin shumë domethënëse, sepse ishin të vitit 2012 kur Amber i tregoi për abuzimin terapistit të saj. Ne kishim një numër të konsiderueshëm mesazhesh, duke përfshirë nga asistentët e zotit Depp, duke thënë: “Kur i thashë se ju goditi me shkelma, ai qau. Atij i vjen shumë keq.’

Avokatja tha gjithashtu se “në këtë gjykatë u lejuan një sërë gjërash që nuk duhej të lejoheshin, dhe kjo bëri që juria të konfuzohej”./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.