• |
ide | kryesore

Dua Lipa paditet sërish për shkelje të së drejtës së autorit

-Instant, Paparazzi, Slider

Dua Lipa është paditur për postimin e fotove të saj në Instagram për herë të dytë brenda një viti, sipas dokumenteve gjyqësore të depozituara në Gjykatën e Qarkut të SHBA në Kaliforni.

Këtë herë, një fotograf me qendër në Nju Jork, i quajtur Robert Barbera, po pretendon se këngëtarja ka shkelur të drejtat e autorit pasi postoi fotot që ai i bëri në korrik 2018 në rrjetet sociale.


“Pa leje ose autorizim nga paditësi, i pandehuri përzgjodhi, kopjoi, ruajti dhe shfaqi vullnetarisht secilën nga fotografitë e mbrojtura nga e drejta e autorit të paditësit,” thuhet në ankesë, e shkruar nga avokati Craig Sanders. Fotot në fjalë, të cilat janë bërë në korrik të 2018-ës  tregojnë Lipën e veshur me një pulovër të zezë që mban fjalën “HEROES”.

Ashtu si në padinë e mëparshme, e cila u soll nga një kompani e quajtur Integral Images, Barbera pretendon se për shkak se Lipa përdor llogarinë e saj në Instagram për të reklamuar muzikën dhe markën e saj dhe për të promovuar interesat e saj të biznesit, ajo përfitoi financiarisht nga postimi i fotove të tij me të drejtë autori dhe dëmtoi ” treg potencial” për ta.

Barbera më tej pretendon se pasi zbuloi fotot në llogarinë e Lipës në Instagram në qershor 2019, ai u përpoq ta zgjidhte çështjen jashtë gjykatave, por se “komunikimi u ngadalësua dhe përfundimisht u ndal” pasi asaj iu dha një draft-kopje e ankesës. Imazhet u hoqën më pas nga llogaria e saj.

Fotografi kërkon dëmshpërblim aktual dhe heqje të të gjitha fitimeve që i atribuohen aktivitetit shkelës, një urdhër që e detyron artisten të mos publikojë asnjë nga foto tjetër të tij, kostot e padisë dhe interesat paragjykuese./Lapsi.al

 

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.