• |
ide | kryesore

OKB: 16 milionë njerëz në Ukrainë kanë nevojë për ndihmë humanitare

-Instant, Lajme, Planet

Organizata e Kombeve të Bashkuara deklaroi se rreth 16 milionë njerëz në Ukrainë kanë nevojë për ndihmë humanitare, sipas mediave të huaja.


“Pothuajse 16 milionë njerëz në Ukrainë sot kanë nevojë për ndihmë humanitare, ujë, ushqim, shërbime shëndetësore, çati mbi kokë dhe mbrojtje. Këto shifra janë duke u rishikuar nga OKB”, tha Osnat Lubrani, Koordinator Humanitar për Ukrainën për OKB-në gjatë një konference për shtyp.


Lubrani shtoi se të paktën gjashtë milionë njerëz deri më tani janë zhvendosur brenda vendit nga  dhe 5.3 milionë të tjerë janë larguar jashtë Ukrainës që nga fillimi i luftës.

2 Comments

  1. Ndihme humanitare???? Sapo moren $40billion plus vetem nga taksapagusit usa..ku i cojn keta apo ne zvicer tu ble vila

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.