• |
ide | kryesore

Samiti i NATO-s/ Rama: Përsërita kërkesën që Kosova t’i bashkohej aleancës

-Instant, Lajme, Të fundit

Në një konferencë për mediet, kryeministri Edi Rama ka dhënë detaje se çfarë u diskutua gjatë samitit të NATO-s që zgjati për 3 ditë. Para gazetarëve Rama tha se ka kërkuar që Kosova të futet në aleancë. Kryeqeveritari u ndal edhe tek presioni mbi Serbinë nga BE, duke thënë se nuk duhet të tejkaloj krisjen që mund të çonte në veprime të gabuar.


“Ishte një samit i veçantë nga kohëzgjatja por edhe nga pesha. Kishte dhe një element të rëndësishëm për ne. Kishte të bënte për mundësinë e negociatave intensive për të arritur marrëveshjes me RMV dhe Bullgarisë. Për të gjitha këto dhe për të tjera jemi këtu. Dëshiroj që të kujtoj me hapjen e rrugës nga Turqia janë krijuar premisat që NATO të shtohet me dy anëtarë të tjerë. Edhe ajo ka qenë shumë e vështirë, është negociatë që u mbyll në orët e fundit. Kishte fokus për rajonin e BP, qëndrimi ynë ka qenë i njëjti. Ai i njohuri dhe i përsëritur në më shumë se një rast. Serbia të mbahet sa më shumë dhe afër me frontin kundër agresionit dhe presioni të mos shkojë në një krisje që mund të ketë pasoja për rajonin. Kemi kërkuar që Kosova të futet në NATO.”, tha Rama.


29 Comments

  1. Ada – Ska qa na lene , ky tradhetare , ska nevoj te flas per ne .
   Le te shokon e lobon per vllezerit srbe .

   E dim sa na don Rama dhe Tirana kuislinge neve

 1. Ja kryeministri qe duan shqiptaret. Edhe nje here tjeter po tregon qe i mbron interesat e shqiptareve kudo jane

 2. mir docishte qe dhe kosova te ishte antare por eshte akoma heret per kosoven . kosova ka shume probleme dhe nuk mendoj se dokishte kapacitet qe te ishte antare e natos

 3. Urojme qe kosova te jete sa me shpejte pjese e Natos dhe nje falenderim shkon per mbeshtetjen qe tregoni per kosoven

 4. Je nje kryeminister vertet i madh zoti rama sado qe po bashpunoni me rajonin per asnje moment kosova nuk ka qen jasht venmendjes tuaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.