• |
ide | kryesore

Firmoset memorandumi/ Rama i jep Alabbar portin e Durrësit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Qeveria shqiptare firmosi këtë të mërkurë një memorandum bashkëpunimi për realizimin e projektit “Durrës Yahts & Marina”.


Në një njërën anë ishte shteti shqiptar me Albanian Seaports Development Company ndërsa në anën tjetër “Eagle Hills Real Estate Development” që përfaqësohej nga investitori Muhammed El Alabbar.


Projekti i shumëpërfolur për të cilin nuk kabnë munguar edhe akuzat do të shtrihet në portin ekzistues të Durrësit i cili do të zhvendoset në Porto Romano.

Kryeministri Rama nuk la pa shigjetuar kritikët duke u shprehur se janë 2 miliardë dollarë investime që do të transformojnë zonën.

Gjatë gjithë kësaj kohe opozita është shprehur se projekti nuk ka transparencë dhe së nuk është e qartë kush fshihet pas këtij investimi. ©LAPSI.al

28 Comments

   1. Sa i keq ky arabi. Po ky tani e gjeti te investoj kaq shume euro, qe e ka qeverin rama.
    Nuk duronte dot sa ta merte ne shtator qeverin berisha.
    Hi
    Hi
    Hi

    1. miliardat jane te jevgjiteve rama e ahmetaj o kok loqe.asnje investitore te huaj nuk ka.jane miliardat tona,te vjedhura nga vampiret e mesiperm.ik mbush barkun me buke

  1. More bashkëkombës, le tët themi që projekti i portit turistik është i mirë, heq ndotjen për qytetin dhe e bën qendër turizmi të jahteve. Problemi është se na ikën porti ynë kryesor ndërkohë që porti i ri është në fazën e ideve. Nuk dihet as sa do kushtojë porti i ri, a na e mban xhepi të lëmë atë ekzistues e të ndërtojmë tjetër? Këtu duhet të fillojë diskutimi, prandaj boll u zutë për projektin e portit të jahteve bisedoni për portin e ri të Durrësit që po mendohet të ndërtohet.

  2. E para, o je komunist o te kane bere, se flet si dikur per idhull “gjigand” si per Enver Hoxhen.
   Tama po ta kaleron cdo dite dhe po te pelqeka. I bie qe je pak a shume pederast politik.

   E dyta, ishe ky Rame qe ku beri aeroportim e Kukesit ky Zaed Bin Sulltani, Rama doli e tha cna duhen aeroportet. Dhe e la pa vene ne pune per shume e shume vite. Madje harxhoi nja 200 mikione euro gjoja zgjerim dhe vetem sa lëroi arat aty afer, pra vodhi dhe pastaj e dha me koncesion te Kastati, shoku tij dhe yti mesa duket.

   E treta, kete projekt do e gezojne te tjeret se Rama yt u kalb, u vetkonsumua, po vetmbytet. Pra po ben vjedhjet e fundit, ndaj shiko bythen tende se mos te bie linja e majmunit, ngaqe pederastet politike jane edhe pederaste reale qe po na qeverisin, fatkesisht.

  3. Per kete gje duhet protestuar e bile bllokuar bulevardi dhe gjithe Surreli. Po e lame deri sa ti mbaroje mandati, ka per te shit cdo gje ne kete vend

 1. Po ta degjosh Palikarin qe thote 1.1 milion turist te huaj ne korrik ,pra i bie 36 660 turist ne dite ne korrik pa llogaritur emigrantet .
  Ku flen keta 36 660 turist / dite ne shqiperi ne lulishte,di mo bo naj llogari ky apo genja sa te mundesh se jan si Luldhimi nuk dina tabelen e shumezimit😂😂🤯

  1. O ti llogaritari i K***.
   Shqiperia ka 95 mij shtreter hotelor.
   Bej cik llogarit, se ku flen turistat.
   JENI VETEM PER TE NXIER VRER. DHE JA FUSNI KOT, PA DITUR GJE.
   O llogaritari i K***.

   1. Nje mashtrues me nje mik te tij del ne qytet dhe duke biseduar me ca u thot hej bura sot shkoja nje qinjgj qe po fluturonte ata e veshtruan dhe filluan te qeshin miku ne veshtersi u thote po po e vertet shqiponja kishte kapur nje qinjgj dhe po fluturonte dhe ata e besuan. Por kur u ndan miku i thot heren tjeter mashtro ne tok se nuk mundem me te mbrojt ne qielle. Keshtu thone ekonomistet e rilindjes ne duhet ta pranojme.
    Per tu futur ne kufijt shqiptare 36666 persona ne nje dite per nje muaj rrjesht eshte e veshtire po kur thot nje mesues vizatimi mundet te jet edhe e vertet.

 2. Keto jane projekte qe do i bejne shqiptaret te ndihen si mut ne vendin e tyre. Keta jan projekte ku njerez me para nga e gjith bota dhe shum pak shqiptare do investojne sigurisht qeveritaret te paret ndersa pjesa tjeter e shqipove do rrin si MUT dhe me e shumta do bejne selfie ne dyert e marines. KAQ.

  1. ALDO. Zgjohu, jemi ne ekonomi tregu te lire.
   Keshtu eshte kapitalizmi.
   S te pelqen!!! Cohu dhe bertit posht kapitalizmi, rroft komunizmi. Eshte e drejta jote, ke lirin e fjales dhe mendimit.

   1. O ti K…… llogaritarit me kaq turist kriza nuk duhej te ndihej fare ,ather pse operatoret turistik deklarojne te kunderten apo … Meqense se ti K….logaritarit di me bo llogarin e 95 mij shtretrve te leshit me nje mesater prej 50 dhoma per hotel na dalin 1900 hotele .
    A na thua dot ti K… llogaritarit sa hotele ka te regjistruar ne Tatime ne zonat turistike,te fala ramsesit

     1. Kapacitetet e shteterve zihen per me pak se 3 dite × 36 mije ne dite o vemje. Por kjo eshte e zgjidhur. NUK kemi turiste te mirefillte por shqiptare qe kthehen per pushime prane familjeve te tyre.
      Ai me Alabarin por bejne planin e biznesit te tyre, dmth emrin e Alabarit. Aty do pastroje parate mafja. Porti do te ndertohet me taksat e shqiptareve pas 20 vjetesh. Ta gezojme….

     2. Ta paska rras mire ai i gjati o K…. llogaritarit,duket qe e paske mbushur koken me sperm nga peshtyma,po pse o lumadh e mban ne goje ,mbaje atje ku e mban idhulli dhe lere mendjen te fluturoj per qejf.
      Suksese ne jete dhe ne by…

    1. Tani qe erdhi bythqiri arab tani kemi
     Nje grup biznesmenesh bythqira internacionalista modernista.
     Pp gramoz arixhiun dhe arben evgjitin pse nuk i merr ne foto?

   2. ne e dime cfare duam.jeni ju arixhinjte mavi qe vidhni e ripni shqiptaret e ndershem.u shofte rraca juaj shkerdhato-komuniste

 3. Ta gezojm Rilindjen ne Durrsaket qe ai port na ka ushqier me qindra vite tani do ushqehet Elsska… I madherishem..
  Mir do behet per ne Durrsaket do bejme selfi si gocat Shqiptare ne dubai do dalim bukur ne self.

  1. “Durrsak” e degjove gjekundi ti qe durrsi do ngelet pa port?
   Pallosha, lerni inatin menjean.
   Mos nxirrni vrer per cdo gje.
   Ju pelqen s ju pelqen, keshtu jan gjerat. Kur te vi salibani ne pushtet, prishini dhe shkatrojini. Ato ca po bejn “komunistet”

 4. Na vodhi Djali i Kristaq vrasesit bashke me Delinat dele qe kur marrin dhe borxh e quajne Sukses!!!🤮🤮🤮 thotë:

  Keto hotele qeveritaret i kane por te ndertuara ne offshore!!!Ketu llogarine ne trurin e tyre hajdut e kane te vertete!Pa dashje e zbuluan cfare pasurish kane!💩💩💩💩😤

 5. Për 32 vite me radhë, si askush tjetër, Sali Berisha, një ish-konunist i ’68-s ka përdorur kartën e anti-komunizmit në funksion dhe për llogari të pushtetit.

  Ai kundërshtoi ligjin për hapjen e dosjeve në vitin 1992 dhe ish të përndjekurit politikë u vetëdogjën të gjallë dhe hynë në greva urie vetëm gjatë dy mandateve të tij.Cdo gje qe sjell zhvillim shpellkaret maloke te dyshes spiune e agjente salih metaj masturbohen me foton e salihut

  1. Shpellareve te veriut tu ruaç karin te gjitheve, se jane burra qe kane luftuar qe ti te jesh sot i lire dhe te llapesh si rrotekari. Madje edhe shpellareve te jugut tu rruaç karin ore, se ne fakt me shpellare jane andej nga jugu. Shpellkar e ke edhe Edi pallen edhe Taulantin edhe te tjeret. Se prej Enver ropqirit, ne Tirane vinin vetem jugoret dhe u mesuat ti merrni dhe ti keni qyl te gjitha gjerat, aq sa u duket se Shqiperia eshte plaçka juaj. U çifja rracen te gjitheve qe mendojne si puna jote

 6. E tmerrshme. Po behen arabet, dhe se shpejti serbet, zot ne keto toka. Po NATO si pranon qe Durresin strategjik ta marrin arabet?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.