• |
ide | kryesore

Ministrja e Ekonomisë: Kemi inflacionin më të ulët në rajon

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj shprehet se ekonomia vendase po ecën me ritme pozitive. Në një konferencë për shtyp ministrja tha se inflacioni në muajin korrik ishte 7.5% dhe sipas saj është më i ulët se në vendet e tjera të rajonit.


Inflacioni në vendin tonë është ndjeshëm më i ulët. Shqipëria me një inflacion 7.5% në korrik është më ndjeshëm se Maqedonia, Kosova. Ndërsa mesatarja e BE është 8.9%. Elementi që ka ndikuar më shumë në rritjen e çmimeve janë ushqimet dhe pijet. Që nga fillimi i vitit ne kemi pasur një stabilizim të çmimeve. Ecuria ndikohet më së shumti edhe nga kërkesat. Të dhënat më të fundit tregtojnë për një stabilitet të ekonomisë. Një përgjigje pozitive të biznesit shqiptar. Ne kemi një ecuri të ekomonisë shumë më të mirë se një vit më parë”, deklaroi ministrja.2 Comments

  1. Dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete. Inflacionin me te ulet ne cmimet me te larta. Kur e ke cmimin ne tavan, ku do shkoje me lart?! Krahaso cmimet e shportes me vendet e rajonit e dil e flit. Politike medioker dhe e korruptuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.