• |
ide | kryesore

Dorëheqja e tij u bë shkak për protesta të dhunshme, politikani irakian u bën thirrje mbështetësve të tërhiqen

-Instant, Lajme, Planet

Udhëheqësi shiit me ndikim në Irak, Muqtada al-Sadr u tha mbështetësve të tij të largoheshin nga Zona e Gjelbër e kryeqytetit, pasi dhuna tronditi Bagdadin në dy ditët e fundit.


“Partia është e disiplinuar dhe e bindur, dhe unë isha duart e atyre që nuk tërhiqen nga ndërtesa e parlamentit brenda një ore”, tha ai në një fjalim televiziv.


Al-Sadr gjithashtu i kërkoi falje popullit irakian për dhunën, e cila vrau 30 njerëz dhe plagosi qindra të tjerë.

Muqtada al-Sadr, i cili njoftoi dorëheqjen e tij nga politika të hënën, i drejtoi disa fjalë të forta bazës së tij të fuqishme të mbështetësve, duke kritikuar veprimet e tyre.

Dalja e Al-Sadr nga politika bëri që mbështetësit e tij të sulmojnë pallatin qeveritar në Zonën e Gjelbër të Bagdadit të hënën, ku përleshjet me grupet rivale shiite pro-Iraniane vranë të paktën 30 njerëz.

“Falënderoj forcat e sigurisë që mbajtën një qëndrim neutral me të gjitha palët”, tha ai, duke shtuar se partia pro-Iraniane Mobilizimi Popullor (PMF) që është integruar me forcat irakiane të sigurisë nuk ka asnjë lidhje me atë që po ndodh.

“Tani unë kritikoj revolucionin e lëvizjes Sadrist siç kritikova revolucionin e Tetorit”,  tha ai, duke iu referuar protestave antiqeveritare të vitit 2019.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.