• |
ide | kryesore

Nuk ndalen bombardimet ruse, mbyllet një nga dy reaktorët në Zaporizhzhia

-Instant, Lajme, Planet

Një nga dy reaktorët operativë në kompleksin e centralit bërthamor Zaporizhzhia është mbyllur si rezultat i bombardimeve ruse, ka thënë operatori shtetëror ukrainas Energoatom.


“Si rezultat i një bombardimi tjetër me mortaja nga forcat ruse … në vendin e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, mbrojtja emergjente u aktivizua dhe njësia e pestë operacionale e energjisë u mbyll”, shkroi Energoatom në aplikacionin e mesazheve Telegram.


Energoatom shtoi se njësia e energjisë nr. 6 vazhdon të punojë në sistemin energjetik të Ukrainës dhe po furnizon me energji elektrike për nevojat e vetë termocentralit.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.