• |
ide | kryesore

Shpjegimi/ Pse Irani nuk i ndal sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

“Numërimi mbrapsht i Tiranës drejt katastrofës”. Me këto fjalë ka nisur sulmi i mbrëmshëm kibernetik mbi sistemet e ruajtjes dhe transmetimit të të dhënave në Policinë e Shtetit, përfshi edhe sitemin TIMS, i cili përdoret për të gjitha hyrje-daljet nga kufijtë e Shqipërisë. Kur po bëhen rreth 24 orë nga sulmi i cili u njoftua paraditen e sotme fillimisht nga kryeministri Edi Rama dhe më pas nga Ministria e Brendshme, TIMS nuk është rikthyer akoma. Në Rinas që është pika kryesore kufitare e vendit, pasditen e së shtunës Ministria e Brendshme njoftoi se ky sistem është rikthyer pjesërisht në vetëm dy sportele. Pikat e tjera kufitare operojnë manualisht me regjistra me udhëtarët duke krijuar në këtë mënyrë edhe radhë të gjata pritjeje.


Gishti drejtohet sërish nga Irani, shtet me të cilin Shqipëria ndërpreu zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike dy ditë më parë për shkak të konfirmimit se sulmi kibernetik i muajit korrik ndaj e-Albania ishte orkestruar pikërisht prej Teheranit. Me dëbimin e diplomatëve dhe mbylljen e ambasadës në Tiranë, një tjetër reagim ishte i pritshëm nga Irani. Por pyetja që mund të shtrojnë të gjithë është kjo: Përse Irani ka vënë në shënjestër Shqipërinë, një shtet të vogël e pa ndonjë peshë të rëndësishme në gjeopolitikë? Arsyeja dihet që janë kundërshtarët e regjimit të Teheranit që Shqipëria strehon prej vitesh me kërkesë të amerikanëve. Grupi i muxhahedinëve të njohur si MEK janë vendosur në Manzë të Durrësit. Ata janë këtu prej disa vitesh, por nuk ka pasur sulme kibernetike të ngjashme. Çfarë ka ndryshuar tashmë? Prej kampit të tyre kohët e fundit janë orkestruar sulme të ngjashme kibernetike ndaj autoriteteve iraniane në Teheran, mëson Lapsi.al


Pra, jemi në kushtet kur anëtarët e MEK të strehuar në Shqipëri sulmojnë në mënyrë kibernetike infrastrukturën digjitale e të komunikacionit në Iran. Ky i fundit në shenjë hakmarrje shënjestron vendin tonë me sulme të njëpasnjëshme kibernetike, që sipas raportit të Microsoft, kanë nisur në maj të vitit 2021. Sulmi i fundit ishte ky i një nate më parë në sistemin TIMS dhe databaza të tjera të Policisë së Shtetit. Hakerat kishin depërtuar edhe në kamerat e sigurisë së sporteleve të pikës kufitare në Rinas.

Pamjet ishin publikuar në faqen e tyre “Homeland justice”. Kampi i muxhahedinëve në Manzë është shndërruar në një lloj baze prej nga ku ndërmerren sulme kibernetike kundër Teheranit në mënyrë të përsëritur. Nuk dihet nëse kjo veprimtari politike e tyre është në shkelje të statusit që ata kanë apo të marrëveshjes që ka nënshkruar Shqipëria. Por intensifikimi i sulmeve kibernetike të Iranit ndaj Shqipërisë duket të jetë përgjigje pikërisht e kësaj veprimtarie të shtuar të MEK-ut kundër tyre. Mbetet për t’u parë se si do të adresohet ky problem, i cili përbën një rrezik për sigurinë kombëtare të Shqipërisë. Vendi ynë nuk i ka kapacitetet e mjaftueshme logjistike e njerëzore për t’i bërë ballë kësaj lufte të re. Goditja ndaj e-Albania dhe sistemit TIMS janë shembuj domethënës të kësaj. Tani e tutje askush nuk di të thotë më se cila çfarë tjetër do të sulmojë Irani në Shqipëri? ©LAPSI.al


41 Comments

 1. Po athere paskan te drejte . Duhet reciptocitet . Keta qe kane ardh ketu nuk mund sillen ne kete menyre . pse nuk e bejne nga franca ? Andej ka rregulla dhe te kapin per bythe e te degrisin ne prrua .

  1. Te sjellin ca zezak te uriture….
   T’ja shqyejne torrlen ramepushtakut.
   Dhe dordolecet e tjere te peshtire mavi.
   Qeveri kurvash mix unisex perverse kopile bolshevikesh.

  2. Ju te lapsit sikur e mbani veten per te pavarur dhe profesionale. Qe do te thote, mblidhni faktet dhe evidencat, vlersoni dhe pastaj na informoni.
   Se pari, dy vendet tona nuk kane patur ndonjehere probleme me njera tjetren. Perkundrazi ato kane qene miqsore edhe pse jo te ngushta.
   Se dyti, MEK nisi te vije ne 2012 ne Shqiperi ne nje kohe kur Obama dhe BE finalizonte programin nuklear te Iranit. Per me teper, ata perbenin risk kur qene ne Irak dhe jo tashme larg ne Manez!
   Se treti, provat dhe evidencat nuk i mbledh as Kryeministri, as Microsoft etj. Por organi kompetent, Prokuroria dhe Policia gjyqesore. Ata mund te kene dhe flasin per informacione por jo per prova.
   Se katerti, eshte shume e cuditshme qe nderkohe qe ingrastuktura jone “sulmohet” nga armiku ne lindjen e mesme, kreu i ri i policise qete qete “vazhdon turin e takimeve” prezantuese.
   Dhe se fundi, me dy deklarata nga VOA dhe BBC nuk shkon me si me pare loja. Si njehere e nje kohe 48-53.
   Sidoqofte, kushdo qofte ai apo ato, shtet ose jo, qe ka organizuar dhe zbatuar nje operacion te tille ndaj vendit tone eshte padiskutim nje entitet kriminal, i degjeneruar dhe mafioz. Dhe cfardo perfitimi te nxjerrin nga kjo duhet te kuptojne se heret a vone do tu dale sheshit dhe mbeten perjete plehra sic jane ne te vertete.

   1. Si ekspert IT, lerme te te korrigjoj vetem dicka. Provat patjeter qe mund t’i nxjerre Microsoft ose nje kompani e dedikuar dhe me eksperience ne fushen e kibernetikes. Merr ekspertet me te mire qe kane policia dhe prokuroria, thene popullorshe, s’ja kane haberin.

    1. Si nje person qe nuk e konsideron veten ekspert IT, lerme te te korrigjoj vetem dicka.
     Ne fushen e Krimeve Kibernetike eshte gati e pa mundur te vertetohet sa nga vijne sulmet.
     Shpesh here “Hakerat” injektojne ne kodin e tyre pjese nga kodet e grupeve te tjera per te bere te pa mundur gjurmimin e tyre gjurmet.

   2. Kete loje e kane kurdisur Departamenti Amerikan i Shtetit. Tani ne kete moment ju duhet kjo puna e Iranit se keto MEK-istat kane me shume se 10 vjet ne Manez dhe per cudi vetem keto dite “plasen sulmet kibernetike”:).

    Nejse, uroj mos behemi mashe sic u be Ukraina per planet e Liberalve LGBT ameriqene!

     1. Ty i paemer ketu lart te qifshin zezaket e Amerikes dhe Nigerise gruan dhe motren🖕

 2. Shqiperia eshte vend i Natos dhe mund te kete vetem bazat e qendra operacionale ne kete kuader, por ne asnje menyre baze operacionale per asnje grupim, qofte edhe aleat i SHBA, si MEK.

  Si i tille vendi yne nuk eshte perdorur as gjate luftes 10 vjecare ne ish Jugosllavi, ndonese behej fjale per gjysmen e kombit shqiptar, Kosoven e shqiptaret e Maqedonise se Veriut, apo te Malit te Zi.

  Shqiptaret duhet te ndergjegjesohen per interesat e tyre kombetare ne situaten e re dhe te mos lejojne më askend t’i perdhose ato ne emer te mikpritjes shqiptare.

  1. Jeni shume te sakte ne ato qe artikuloni, por ne shqiperi duhet te kete njerez me ndergjegje qytetare dhe me zemer djaloshare qe te ngrihen kundra ketyre poshtersive qe thurin politikanet per karrigen e korrupsionit. Rinia dhe shtresa e mesme po e braktisin masivisht vendin. Pjesa tjeter e kane medjen ku te gjejne ndonje pune te mbaj e familjen se shteti i ka harruar. Te tjeret jane militante patronazhist e nuk u rruhet fare se cdo te thote dinjitet e siguri kombetare, thjesht duan te pasurohen qofte dhe ne menyre kriminale.

 3. Qe ky vend do te kthehej ne depo plehrash fale Rilindasve Komuniste, kjo dihej.
  Nuk dihej vetem se kur dhe sa gjate……

 4. Jemi mire per sa kohe nuk nisin rraketa, por te dhenat e e-albania qarkullojne prej kohesh fale patronazhisteve te PS.

  Lideri Sypatrembur le te mobilizoje ushtrine qe nuk le post ne rrjete sociale pa komentuar rroft Edi Rama dhe ti dalin perzot hapsires digjitale shqiptare.

  Sistemet e Informacionit te Shqiperise jane ne nivel medioker dhe skandaloz si nga cilesia dhe siguria, ishte ceshtje kohe qe kjo dite do vinte…

 5. /Nga artikulli – “Por intensifikimi i sulmeve kibernetike të Iranit ndaj Shqipërisë duket të jetë përgjigje pikërisht e kësaj veprimtarie të shtuar të MEK-ut kundër tyre.”/

  Shum i dyshimte perfundimi i mesiperm!! Kjo pune bie ere nga shume larg dhe sidomos kur kjo vjen nga grupet e korruptuara politike dhe mediatike, pjese e se ciles fatkeqsisht eshte edhe ky portal, qe mendoj se eshte nje viktime e pavetdijshme e lojes se piset e lojtareve te zakonshem te brendshem e perendimore.

  Disa probleme ne kete ceshtje:

  – Cfare interesi ka Irani te shkaktoje nje krize te panevojshme politike, qofte kjo edhe per shkak “te veprimtarise armiqsore te MEK-ut” ?! A ja vlente ajo per te sulmuar nje vend tjeter dhe shkaktuar skandal?
  – Natyra e lindur mashtruese e disa grupeve drejtuese ketu dhe ne perendim. Kush na ka genjyer dhe shfrytezuar pa pushim, nuk behet burr i mire papritur.
  – E gjithe kjo mesele tingellon shume feminore dhe naive per tu besuar.
  – Irani e mohoi kategorikisht te kishte dore ketu dhe e vuri gishtin tek fajtoret e zakonshem te lojrave te tilla (ata ne perendim).

  Kjo gje ka tiparet e nje operacioni te mirorganizuar ushtarak (“flamur fallco”) nga grupe te caktuara ne perendim, ne demin tone midis te tjerash. Ceshtja e vertete ketu eshte pse disa qarqe perendimore duan konfrontim me Iranin dhe pse u zgjodh Shqiperia si kurbani i rradhes?!

  P.S. Te mos harrojme se kjo prishje me Iranin ka pasoja negative me te gjera, nje ftohje e metejshme me te *gjithe* boten arabe.

  P.P.S. Gjithashtu ky skandal i joni tregon sesa paturpesisht shteti jone le ne rruge te madhe popullin e thjeshte pa siklet fare, duke c’aktivizuar sistemet kompjuterike shteterore…. Brockullen se kete “sulm e ka bere Irani” tregojani ndonje tjetri, (ndoshta patronazhisteve)

  🙂

  1. Edhe une ashtu mendoj…

   Po gjithsesi dyshimet mbeten…

   (Po diarrete e PS-se spaskan shkruar ktu. .. thjesht sa per ta prish forumin.. ) 🤣🤣😂

   1. Jo! Shkruajne vetem kur permendet Udheheqesi Vizaheqes Ndergalaktik!

    CendriFuga kete direktive ka!!

 6. Për këtë çështje le të pyesim Alfred Cakon, “mbretin” e broçkullave televizive. Së fundmi atij i është dhënë një emision në Ora TV. Në TV shqiptare hapsirë iu jepet sharlatanëve, broçkullaxhinjve, propagandës, kurvave dhe politikanëve hajdutë.

 7. Irani si një fuqi e sé keqes nëpërmjet Shqipërisë që ka organizatën e Mek lufton Amerikën që e quajnë ata fuqinë e sé keqes nga ana e tyre.Pra Shqipëria është në mes në përballjen e tyre.Dhe ajo prerja e marëdhënieve dipllomatike është urdhëruar nga Amerika.Pra gjithmonë vëndi ynë e ha sepse jemi lepe peqe ndaj çdo fuqie të madhe duke u treguar tepër të zellshëm për çdo kërkesë të tyre!!!!

 8. Populli thote nje fjale te vjeter : “Kyr zihen Atllaret, shkelmat i hane Gomaret”!
  Amerika e Irani u perfshine ne nje perplasje dhe mes tyre u fut nje Gamor qe i strehoi ato mijra muxhahedine opozitare iraniane ne vendin e tij…dhe tani po ha ato, shkelmat pra qe thote ajo shprehja popullore!

 9. Kjo eshte dhurate nga Amerikanet,Shume faleminderit.sillni ne Shqiperi gjithe funderrinat kriminelet si psh MEK ne Durres talibanet ne Lezhe ku jane e ku s’jane.Qeveria jone si urdheron Pasha te hengsha mune hejvalla.

 10. Kur ke te besh, me udheheqes karderra, qe vendosin ne emer te popullit pa e pyetur vete ate, kjo gje do te ndodh!

 11. Po ndonje prove qe jane kryer sulme nga MEK keni ju te lapsit? Ndryshe beni propaganden e iranit dhe qani hallin e lekeve te bllokuara te babit te zen sypiçkes..

 12. Puna eshte se neve na u imponua ne njefar menyre pranimi i MEK. SHBA meqe na i solli te na ndihmoj fuqishem se ne nuk i kemi kapacitet per luft kibenertike me Iranin. Edhe keta te MEK-ut mos na cajn shum trapin. Mos ta sulmojn Iranin ketej nga ne, ta sulmojn nga te duan po jo nga ne. Se skemi kusur te paguajm kostot e ketyre. Nqs loja eshte me e madhe, meqe SHBA na futi ne valle te na ndihmoj fort me dollar, logjistik dhe personel se varikarin pastaj, hengrem mut kot.

 13. Ka qene Edi Rama qe ka kerkuar ti sjellin ato Iranianet, me pas ato Afganet e se fundi ka shprehur gadishmeri per te pritur dhe Nigeriane refugjate te ikur nga Afrike! Eshte Edi Rama pra e askush tjeter qe kerkon te mbaje pushtet duke strehuar refugjate kudo ku ndodhen. Dhe njekohesisht duke perzene shqiptaret prej Shqiperie me kete qeverisje te qelbur fund e krye.

  1. po ca thua o cop kari se ka fillu qe me qeverin Berisha. O suflake dylekshe o gjakprishur e inatcor a e kuptoni qe me kete gje nuk behet politik. Smund te sillet njeriu si cop kari edhe kur behet fjal per siguri kombetare o suflake. Nuk e di a keni mar udhezime nga Salibani te silleni keshtu po Salibani vet nuk nxorri nje fjal per Iranin. Nesje, komentet tuaja flasin qart se ca loje ben Salibani, se Salibani e di shum mir se per ca behet fjal. Dhe prap do me perfitu politikisht duke nxjerr sufllaket te bejn dezinformim. Ashtu sic ben Rama me patronazhistet, po Rama e di ku duhet te futet e ku nuk duhet te futet se pastaj perfonon edhe Rama non-grata si dy koleget e vet qe ferkoheshin dhe me Rusin.

 14. A ju ben pershtypje “nxitimi”i pushtetit per te mbyllur sherbimet e qytetareve neper zyra dhe vazhdimin vetem online?
  Dhe online po e shohim sa funksionon,ne vend qe te shkurtohej koha per mbarimin e proçedurave,kalojne dite te tera per te marre nje sherbim,nese arrin ta marresh ate.
  Dhe per çudi,punonjesit e zyrave nuk u pakesuan,dhe njerezit nuk marrin dot pergjigje per problemet qe shteti vete ia ka krijuar.
  Irani ta kete fajin valle???

 15. U vu fiskalizimi me vrap sikur po na ndiqte”gjermani”.
  Tani krizat me radhe,sulmet kibernetike,pastaj do fillojne problemet me energjine,si do bejme me faturimet ne keto kushte?
  Me pare,te pakten nuk pengohej proçesi se funksiononte blloku i faturave tatimore;ndersa keta kerkojne zbatimin e ligjeve nga bizneset,por per vete as qe marrin mundimin te zbatojne ate qe kane detyrim.
  Sipas ligjit te ri,ne rastet e problemeve me teknologjine,duhet te perdorej “fatura e veçante tatimore”,por nuk e shoh askund.
  Pra ne raste te tilla,biznesi do jete ne kolaps pasi nuk do mund te faturoje dot.

 16. Kanali mediatik ERT në Greqi, nënvijëzon mbështetjen që Mitsotakis ka shprehur për integrimin e vendit tonë në BE, sepse sipas tij, negociatat do krijojnë mundësinë që të diskutohet për shumë çështje me Shqipërinë në çdo kapitull që hapet.

 17. Kryeministri jone Mr.Sharlatani i quan si fitim keto sulme pasi me mendjen e tij e faktorizon ate ne lidhje me amerikant. Prandaj ska problem sherbime online kur ti nuk ke kapacitet ti mbrosh e kur ke konflikte ne arenen boterore.

 18. Dosja e Berishës është shkruar fletë- fletë dhe orë pas ore. Sa ka kryer një krim Berisha- aty në fletë është shkruar. Ky ka kryer krime pa fund, jo vetëm për dosje, por shpirtrat e të vrarëve prej tij i dalin natën e nuk e lënë të vërë gjumë më sy…. Sa herë ka spiunuar Berisha, spiunuar në dëm të Amerikës dhe vendit të vet, aq fletë janë shtuar në dosje. Sa herë ka tentuar të lidhet me vendet dhe agjencitë e vendeve armike ndaj Amerikës, aty është shtuar fleta. Berisha e nisi në Arabinë Saudite, Bahrein dhe Malajzi…, dhe e përfundoi me Rusi e Iran.Spiunet salih metaj pa pagese per Iranin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.