• |
ide | kryesore

Brenda pasurisë marramendëse të Mbretit Charles

-Instant, Arkiva, F1, Paparazzi

Sa i pasur është mbreti Charles III? Brenda Pasurisë së Monarkut të Ri.Kur je anëtar i Shtëpisë së Windsorit, hyrja në biznesin familjar mund të vijë me një jetë prestigji dhe privilegji, por jo gjithmonë sjell pasuri të madhe. Edhe anëtarët e The Firm, siç njihen mbretërit e rangut të lartë shpesh varen nga më të mëdhenjt për ndihma, dhurata, etj.
Por është ende mirë të jesh mbret. Pas trajnimit për këtë pozicion për më shumë se 70 vjet, Mbreti Charles III trashëgoi sipërfaqe të mëdha toke, prona mbretërore, xhevahire të rralla, piktura dhe prona. Disa prej shekujsh, nga nëna e tij, Mbretëresha Elizabeth II. Ai tani mbikëqyr portofolin e aseteve të saj prej 42 miliardë dollarësh, të mbajtura në mirëbesim për mbretërinë, duke përfshirë miliarda në investime, bizhuteritë dhe artin e çmuar që ai nuk do t’i zotërojë kurrë.


Teksti është i pranishëm si tekst real aty pranë
Kështjella Balmoral në Skoci, ishte vendi ku mbretëresha kaloi verën dhe ditët e fundit të jetës së saj. /ROBERT PLATTNER/GETTY IMAGES, BETTMANN/GETTY IMAGES

Testamenti i Madhërisë së Saj pritet të hapet për të paktën 90 vjet. Shpërndarja e saktë e aseteve nuk do të dihet për disa breza. Por, Charles trashëgoi pronat private të Mbretëreshës, kështjellën e saj shumë të dashur në Balmoral, Skoci, ku vdiq, si dhe Sandringham në Anglinë lindore. Si dhe shtëpia e fermës së kuajve të njohur si Royal Studs. Mbreti Charles pritet gjithashtu të trashëgojë koleksionin privat të bizhuterive, artit, pullave të rralla dhe çdo investimi personal. Në total, Forbes i vlerëson këto pasuri personale në 500 milionë dollarë. Dhe Charles nuk do të duhet të paguajë një monedhë takse trashëgimie, falë një marrëveshjeje të vitit 1993 me qeverinë britanike që përjashton transferimet e pronave nga një sovran te tjetri.


Lexo Edhe:

Mbretëresha Elizabeth II ka lënë një letër sekrete, mund të hapet në vitin 2085

Monarku  gjithashtu hyn në fron me shpërblimin e një mbreti, kryesisht përmes të ardhurave fitimprurëse vjetore që merrte nga Dukati i Cornwall-it, që i fitoi atij rreth 27 milionë dollarë këtë vit dhe që djali i tij i madh, Princi William, tani do të trashëgojë. Si Princi i Uellsit, Charles nisi disa sipërmarrje për të mbrojtur mjedisin dhe për të nxitur bujqësinë organike. Nëpërmjet Fondacionit të tij Bamirës (të cilin William gjithashtu e trashëgon tani), Charles zotëronte markën më të madhe të ushqimit organik në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe një vendstrehim natyror dhe qendër artizanale në Transilvani, që secili funksionon si bed&breakfast.

LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.