• |
ide | kryesore

Spielberg rrëmben një çmim në festivalin e filmit në Toronto

Arkiva
Spielberg

Filmi i ri i Steven Spielberg, The Fabelmans, ka fituar çmimin People’s Choice të festivalit ndërkombëtar të filmit në Toronto. The Fabelmans, me regji të Spielberg dhe bashkë-shkruar me dramaturgun, Tony Kushner, është vlerësuar si filmi më autobiografik i Spielberg. Duke fituar vlerësime përgjithësisht admiruese. Historinë e një djali adoleshent që po përballej me martesën e shpërbërë të prindërve të tij në vitet e 60-ta në mesperëndim. The Guardian e përshkroi atë si një ” pasqyrë të rrallë të regjisorit më të famshëm në botë”.


Fituesit e fundit të çmimit përfshijnë Belfast me regji të Kenneth Branagh dhe fituesit e Oscar për filmin më të mirë Nomadland dhe Green Book. Spielberg, filmat e të cilit luajnë rrallë në seksionet konkurruese të festivaleve të filmit, u shpreh i kënaqur që fitoi çmimin.


Ai tha: “Ky është filmi më personal që kam bërë ndonjëherë dhe pritja e ngrohtë nga të gjithë në Toronto e bëri vizitën time të parë në kaq intime dhe personale… Dhe një falenderim shumë i veçantë për të gjithë kastin. Fansat në Toronto, të cilët e kanë bërë këtë fundjavë që nuk do ta harroj kurrë.”

Women Talking, drejtuar nga Sarah Polley dhe përshtatur nga romani i Miriam Toews i frymëzuar nga përdhunimi dhe abuzimi në jetën reale në një komunitet fetar menonite, u vlerësua me çmimin e dytë, ndërsa vazhdimi i Whodunnit me regji të Rian Johnson, Glass Onion: A Knives Out Mystery , ishte i treti.

Midis çmimeve të tjera të Torontos, dokumentari më i mirë shkoi për Black Ice, një studim mbi racizmin në hokej dhe Midnight Madness People’s Choice to Weird: The Al Yankovic Story, një film biografik i muzikantit ekscentrik me protagonist Daniel Radcliffe.

LAPSI.AL
The Guardian.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.