• |
ide | kryesore

VIDEO/ Televizioni rus nxjerr pamjet e shpërthimit bërthamor

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
bërthamore

Mediat ruse kanë treguar një sekuencë rrëqethëse të shpërthimit të “kërpudhës bërthamore”. Pamjet e transmetuara nga NTV theksuan shpërthimet dhe pasojat e “Armagedon”. Kanali është në pronësi të grupit mediatik të Gazprom, gjigantit energjetik të bindur ndaj Kremlinit, i cili tani po e vuan Perëndimin nga gazi rus për dimrin e ardhshëm.


Transmetimi titullohej: “Në pritje të konfliktit bërthamor. Si armët e shkatërrimit në masë janë bërë pjesë e lojës gjeopolitike”. Kjo vjen pasi togeri i lartë i Putinit, Ramzan Kadyrov, lideri i Çeçenisë dhe një fanatik i luftës, i bëri thirrje Putinit të mendonte për “shpalljen e ligjit ushtarak në territoret kufitare dhe përdorimin e armëve bërthamore me rendiment të ulët”. Kjo për të kapërcyer poshtërimin e tij të fundit ushtarak në Ukrainë.


“Nuk e di se çfarë i raporton Ministria e Mbrojtjes Komandantit të Përgjithshëm Suprem [Putin]. Sipas mendimit tim personal, ne duhet të marrim masa më drastike”, – tha ai. Nëntogeri Kadyrov u ankua se komandantët e Putinit nuk kishin mundur të shpartallonin “satanistët dhe fashistët” në Ukrainë.

Sekuenca televizive fajësoi Perëndimin për luftën bërthamore. Megjithatë janë bashkëpunëtorët dhe propaganduesit e Putinit, por edhe vetë lideri i Kremlinit, ata që vazhdimisht kërcënojnë me apokalipsin atomik. Mesazhi dukej se Perëndimi duhet t’i nënshtrohet kërkesave të Putinit për Ukrainën. Kështu kërcënimi i luftës bërthamore do të zvogëlohej.

“Ne jemi në një situatë në të cilën epërsia në burime dhe armatim konvencional është në anën e Perëndimit” – tha Vasily Kashin, një analist ushtarak dhe politik në Shkollën e Lartë të Ekonomisë në Moskë. “Fuqia e Rusisë bazohet në arsenalin e saj bërthamor” – shtoi ai.

LEXO EDHE: Nëndetësja bërthamore ruse nis lëvizjen, NATO në alarm

Pavarësisht kësaj, Putini po shton forcat konvencionale në terren. Një rritje e pajisjeve luftarake po zhvendosen nga Siberia e largët. Një video tregoi armatimet që drejtoheshin për në perëndim nga Krasnoyarsk. Ai ndodhet rreth 3 milje nga zona e luftës. Ndërsa dorëzimi i Rusisë në Lyman ka shkaktuar zemërim mes propaganduesve të Putin. Ata po sulmojnë drejtuesit e lartë ushtarakë. Komandanti ushtarak rezervist dhe deputeti besnik Andrey Gurulev tha:

“Nuk mund ta shpjegoj këtë dorëzim në terma ushtarakë. Është ndoshta një moment historik. Jo vetëm ushtarak, por edhe politik, veçanërisht tani. Problemi është një sistem gënjeshtrash. Raporte për një situatë të mirë [kur realiteti është i keq]. Kjo kalbje vjen nga poshtë lart” – tha ai.

Anëtar i komitetit të mbrojtjes të parlamentit rus ai pohoi se ushtarët ishin heronj të udhëhequr nga gomarë. Gurulev e bëri deklaratën në televizionin shtetëror. “A nuk e dinim numrin e forcave që po përparonin në Lyman? Nëse jo, ku ishte inteligjenca?

Divizioni 144 punoi në mënyrë perfekte në terren. Ashtu si edhe aviacioni i ushtrisë. Artileria nuk pushoi fare së punuari. I gjithë problemi nuk është në terren, por në shtabin e përgjithshëm të ushtrisë. Ata ende nuk e kuptojnë dhe nuk arrijnë të zotërojnë situatën” – tha ai. ©LAPSI.al


23 Comments

 1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

  Këta rusë idiotë tregojnë përralla me bomba atomike.

  Ma merr mendja se as 1/10 e armëve të tyre bërthamore janë në punë.

  Nato e di shumë mirë këtë, por kërkon të mos implikohet jo prej frikës së armëve bërthamore, por nuk do që të tërheqë kundër vetes urrejtjen e rusëve injorantë që propoganda e putanës e shfaq si një luftë midis rusisë e perëndimit e jo si një luftëe putanës për të qëndruar në pushtet meçdo kusht, njëlloj si sadami, kadafi etj, por edhe putana fatin e tyre do të ketë.

    1. Hmmmmm me djevochkat lekure-mendafshi.
     Le te ngordhin derrat lekuretrashe uralosiberiane….
     Dhe te vijne zonjushat e bukura ruse kteje nga evropa.
     Si dikur ne kohet e bukura te Yelcinit.
     Derra ruse
     Derra chechen hengshin kafkat njeritjetrit.

     1. US Vows ‘Severe Costs’ for Anyone Supporting Russia’s Ukraine Annexations

   1. Propaganda bolshevike te ka zene syte. Po te duash shko ne rusi e ha patate neper fshatra e dergo djemte le lufte per Putanen.. Me rrangallat ruse.

 2. O komentuesi i pare, ver nje emer me te shkurter se nga komenti duket qe je patronazhist. Psh une do te sugjeroja nje nick “Loqe” ose “Koqe” te shkon me tekstin….

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët!

 3. Ruset jane popull idiot i i mesuar ne diktature Keta te rruajne bythen me keto arme nukleare qe nuk punojne Keto jane propaganda e Putanes vetem qe te mos bjeri nga pushteti pasi ukrainasit po ju thyejne brinjet dhe revoltat popullore po shtohen

  1. Po pra, ngaqe ukrainasit ju “thyen brinjet “ ruseve, iu iku per lesh 1/5 e territorit pergjithmone. Ishalla nuk vazhdojne ukrainasit tju thyejne brinjet ruseve akoma se nga 1/5 behet 2/5 me marjen potenciale te Odeses😜.

  2. ameriken po e qin hunter biden par e mbrapsh
   bideni dergon miliarda si i don kari per ukrainen dhe amerikanet rrine si shkerdhata nen diktatin e hunter joe biden

 4. Kercenimet ruse me nendetesen apo goditje berthamore jane shprehje e deshperimit te Putinit nga izolimi i Perendimit, por edhe nje sinjal per t’iu rikthyer rruges se diplomacise dhe bisedimeve ShBA-Rusi., me synim qe ta mbajne luften ne Ukraine si konflikti lokal.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.