• |
ide | kryesore

ShBA fut në listë të zezë “arkitektin e patronazhistëve” të Bosnjës

-Instant, Arkiva, Kryesore

Amerikanët vazhdojnë t’i përdorin sanksionet në një mënyrë të pakuptimtë në Ballkan. Kriteret mbi të cilat Uashingtoni vendos mbeten flu. Pra së fundmi, në Bosnjë është sanksionuar nga Departamenti i Thesarit në Shtetet e Bashkuara ish kryeministri i Bosnjës dhe Hercegovinës, Fadil Novaliç (në foto në mes).


Autoritetet në SHBA bënë me dije se Novaliç është sanksionuar pasi keqpërdori të dhënat e pensionistëve për të mirën e partisë së tij politike dhe në kundërshtim me ligjin e Bosnjes dhe Hercegovinës.


Frika nuk janë paratë ruse, por gafat amerikane  

“Në javën parë të zgjedhjeve të 2018-ës, Novaliç përdori të dhënat e pensionistëve që kishte marrë përmes pozicionit të tij zyrtar për të dërguar letra duke renditur arritjet e tij dhe duke premtuar rritje të pensioneve në një vend ku çështja e pensioneve ka një rëndësi të madhe politike. Ky veprim shkel ligjin e Bosnjes dhe Hercegovinës dhe pasqyron një model më të gjerë, të raportuar publikisht të përdorimit të pozicionit të tij të ndikimit politik për përfitime personale ose partiake, duke minuar proceset ose institucionet demokratike në BiH” thuhet në shpjegimin e vendimit.

Por tre vite më pas, në Prill 2021, në zgjedhjet shqiptare nuk u vodhën vetëm të dhënat e pensionistëve, por ato të 900 mijë qytetarëve në një masë shumë më të gjerë, dhe ShBA jo vetëm s’e ka përmendur asnjëherë këtë fakt, por nga ana tjetër e etiketoi fitoren e tretë të Edi Ramës si “historike”.

Pra është shumë e vështirë të kuptosh se si i dizenjojnë diplomatët, kandidatët për listën e tyre të zezë, apo ndoshta duke vendosur vetëm nga interesat e çastit, lobimet dhe pa pyetur fare për standarte dhe parime të njëjta.

©Lapsi.al


18 Comments

  1. Natyrishte qe kembanat bjene per kriminelin Sali Berisha sepse pas shpalljes Non Grata te tij nga USA per korrupsion duhet qe SPAK (eshte i vonuar) te filloje hetimet per te dhe familjen e tij.

   1. SKA -KA, do te degjoje fjalen tende o i paloqe…Kur do ta kuptojne ballkanasit qe USA tall bythen me te gjithe…..Rrri e rri e i fut nje te perziere çorbes ballkanase sepse e dine qe jemi budallej, e marrim me zeriozisht se zgjedhet e vjedhura…..Ferkojne duart duke u zgedhire nga rrotlliku yne! Gomere!!!! Ti tallim nje çike, thone ata, dhe kane te drejte!

 1. Boll bere ça deshe me shqiperine dhe shqiptaret . Tani shqiptareve po ju ngrefet dhe i duhet perservativ .
  Ti je prototip i perservativit o pallooooooooooooooooooooooooooooooooooosh .
  Çdo gje e ka nje fund , i yti eshte i tmerrshem o kryeqelbesire e patronazhizmit

 2. Për të përcaktuar shkallën e demokracisë së vërtetë të një vendi, duhet vlerësuar se si qëndron raporti midis ekzekutivit dhe legjislativit në një sistem politik.
  “Legjislativi” në demokraci nënkupton parlamentin pluralist, ku vendin e drejton ky institucion me vendimet shumicë të deputetëve përfaqësues të elektoratit të lirë me diversitet mendimesh .
  Ekzekutivi, qeveria duhet thjeshtë të zbatojë Kushtetutën e ligjet e miratuara nga parlamenti, apo vendime të rëndësishme të mara me shumicë.
  Në parlament, të ashtuquajturat grupe parlamentare, nëse i nënshtrohen vetëm mendimit të “primarit” shqip të njëshit, e të gjithë deputetët ngrejnë kartonat vetëm me diktatin e tij, demokracia është ka marë fund.
  Mendoj se së pari për të evituar efektin e vendimmarjes së individit, që të çon në elementë të diktaturës edhe në sistemin pluralist, nuk duhet kursesi që kryetari i një partie qoftë edhe fituese në zgjedhje, domosdoshmërisht të jetë edhe drejtues i ekzekutivit, qeverisë.
  Parlamenti mund të zgjedhë bile me konsensus si kryeministër edhe ndonjë person që nuk është antar i ndonjë partie, por që ka një bagazh të spikatur dijesh intelektuale e një formim shembullor moral.
  Në sistemet monarkike , ky problem ishte “i zgjidhur” e mbret zgjidhej nga obori trashëgimtari gjenetik i fronit, pamvarësisht nivelit të intelektit e moralit.
  E njejta gjë ka ndodhur edhe në sistemet diktatoriale një partiake,
  Si nazistët edhe komunistët , trashëgiminë e lidershipit ja linin në dorë diktatorit e zgjedhjet bëheshin formale vetëm për të abuzuar me nocionin e demokracisë.
  Vërej se në Shqipëri, të tre liderët aktualë të tre partive më të mëdha, fare haptazi e mbivlerësojnë veten mbi të gjithë duke përmendur fjalën “unë” apo përmendin emrin e tyre si të ishte emri i një perëndie.
  A mund të dëgjosh ndonjë ministër apo deputet socialist që të dalë publikisht me ndonjë mendim nfryshe nga Rama ?
  Edhe kur mer kurajon për ta bërë këtë, e bën si qejfmbetje personale pasi e ka shkarkuar kapoja nga funksionet drejtuese.
  A guxon kush edhe në Partinë “e reformuar” demokratike të foltoreve, që ti dalë kundër Berishës ?
  Çfarë thotë ai, përsërisin si papagej të gjithë ata që votuan Bashën.
  Po e njejta gjë me Ilir Metën në LSI që tani ka ndruar emrin në Parti e lirisë.
  Të gjithë deputetët e krerët e kësaj partie, shpreheshin me admirim për Bashën si lider i Opozitës, e tani përsërisin si papagej , që nga bashkëshortja e tij, akuzat e Metës ndaj Bashës.
  Liri demokratike do të thotë respektim i diversitetit të mendimit, e jp e kundërta, uniformiteti i mendimit i diktuar nga një lider.
  Prse i lejoheshka liderëve Berisha, Meta e Rama të shfaqen në publik me mendime e veprime të ndryshme kontradiktore edhe me veten, e “mvartësit” e tyre duhet të përsërisin si papagej, vetëm çfarë thonë ata ?
  O Zot, po çfarë me nder me thënë “demutokracie” është kjo që kur liderët bëjnë lojën, “fluturon, fluturon ……..gomari” e gjithë antarësia e partive të tyre ngrejnë dorën lartë për ta aprovuar ?

 3. na cat karin, se ka per detyre SHBA te flasi per patronazhistet rrota kari. Mire thote brryli, ju populli Sudes, tani te hapni barkun e kerkoni te flasin Amerikanet per gjithcka. Kur flet, thoni pse sfoli

 4. Damir Fazlic eshte lidhja mes Berishes dhe Fadil Novalic,prandaj SHBA ka shpallur non grata keta te dy dhe jo Ramen.
  Do perdori shprehjen e Evi Kokalarit per doktorin :”Turp ti vijeSali Berishes” .

 5. Evi Kokalari: Turp të të vijë Sali Berisha! Ju jeni të gjithë të mbaruar,e kuptoje dhe Evi koke Palar se cfare eshte salih karaxhic berisha komunistin agjent spiun te serbo ruseve

 6. Berisha i lëshon Adriana Kalaja-n, Evi Kokalarit: Ti çdo gjë në jetë e ke nga dashn*rët. Ajo i nxjerr videon virale që do pushtonte Ambasadën

 7. Foltorja” në fakt ngjante me një shtojcë të “pavionit” nr. 5 dhe ata duheshin ushqyer me marrëzira të tilla. Berisha ishte i qartë për këtë dhe Kokalari ishte njeriu i duhur në paqartësinë e saj, për ta bërë këtë.

 8. Per te gjith pidhat e ropve me lart qe jan pro Rishkerdhimit ashtu me falni Rilindjes : pse nuk e arrestoni Ilir Metajn ??? Pse se arrestoni Sal “shpellarin” ???? Pse se arrestoni Ed …………………….. ? Hudhet Salen per 21 janarin , Gerdecin ect ect pse sja faktoni ?????????? Pse me 2013 bot kualicion me Like Floririn ose me Gimin e 700ces qe nderzyt dhe popullin qe u vrane 4vete , ose spiunin e komunizmit ????????? Ska Burra ky ven se jeni te gjith per sekuestrim edhe luget e pirunjt .

 9. Sali Berisha zbythet para Alibeajt, i kërkon të bashkëpunojnë edhe pse e ka “shkarkuar”Shko shkerdhe mamin e motren tani qe te kenaqet spiuni salih metaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.