• |
ide | kryesore

Polonia i kërkon SHBA-së bomba bërthamore

-Instant, Lajme, Planet
Polonia

Presidenti polak, Andrzej Duda, tha se Polonia është duke biseduar me Shtetet e Bashkuara për përfshirjen në Programin për shkëmbim bërthamor, që u lejon shteteve aleate të pranojnë armë bërthamore amerikane dhe të jenë në gjendje t’i përdorin ato nëse Amerika ua lejon.


“Problemi i parë është se ne nuk kemi armë bërthamore. Nuk ka asnjë tregues se Polonia mund të ketë armë të tilla në një të ardhme të afërt. Gjithmonë ka mundësi që të marrim pjesë në Programin për shkëmbim bërthamor. Ne kemi biseduar me liderët amerikanë nëse SHBA-ja po e shqyrton një mundësi të tillë. Kjo çështje është diskutuar”, tha Duda në një intervistë për gazetën e përjavshme polake, Gazeta Polska.


Presidenti polak tha se kërcënimet ruse për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore tregojnë për mendësinë se “nëse Rusia nuk është e madhe, bota mund të pushojë së ekzistuari”.

“Nëse Rusia nis një luftë bërthamore, përgjegjësit për këtë luftë do të mallkohen në mbarë botën”, tha Duda.

Belgjika, Norvegjia, Gjermania, Italia dhe Turqia janë pjesë e programit për përgjigje bërthamore dhe kanë armë bërthamore në bazat e tyre. Por, ata mund t’i përdorin ato vetëm brenda kornizës së NATO-s për mbrojtje të përbashkët dhe me lejen e SHBA-së.

Në maj, gazeta gjermane FAZ shkroi për mundësinë e ndryshimit të konceptit strategjik të NATO-s dhe për të përfshirë në program edhe disa shtete të krahut lindor të Aleancës./REL


5 Comments

 1. Popull me debil e me te ndyre se Polaket nuk ka. Edhe Churchilli qe ishte vete nje luftenxites a gjakatar i pashembullt i ka quajtur “hienat e Europes”. Sapo ndjejne ere gjaku dhe mundesine e nje viktime per te kafshuar dicka afrohen menjehere.
  Polonia ishte vegla kryesore e Britanikeve per te provokuar Gjermanine qe te fillonin luften e dyte boterore.
  Nuk i mjaftoi qe morri territore Gjermane pas luftes se pare, por u ankua se i ka marre Stalini pjesen lindore ku perfshihet edhe qyteti i Lvivit ne Ukraine dhe morri akoma me shume territore Gjermane per ti kompensuar pas luftes se dyte. Tani kane filluar ti kerkojne Gjermanise reparacione lufte.

  Pra shih cfare plehrash, ju kane marre 2 here territor Gjermaneve, vec kesaj pas luftes se ftohte Gjermania i mori sic ishin leckamane e cope cope ne fillim te viteve 90te dhe ju dha grante dhe beri investime duke i bere njerez, tani duan edhe reparacione.

  Edhe tani ndjejne ere gjaku behen protagoniste duan bomba atomike qe kur te ndahet Ukraina te marrin Livin e territore te tjera qe ju dhane Bashkimit Sovietik pas luftes se dyte.

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   o rrotë kari ndryshimet e kufijve pas luftës parë e të dytë nuk i bëri Polonia, por Konferencat e Paqes të 1918, 1946 apo jaltës etj, me mbështetjen e Anglisë, Francës e SHBA, që kishte filluar të shfaqej si fuqi e madhe botërore pas LIB.

 2. Polet do ju serviret nga Rusia, Bomb-N, falas ,gati, te gatuar me erza ! US ka i servirur Poleve me pare stimulante per oreks, po falas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.