• |
ide | kryesore

Pekini rikthen masat e Covid, mbyll parqet, muzetë dhe qendrat tregtare

-Instant, Arkiva, Planet

Pekini ka vendosur të mbyllë parqet, qendrat tregtare dhe muzetë, pas njoftimit se shumë qytete kineze rifilluan testimin masiv për COVID-19.


Testimi erdhi pasi Kina lufton një rritje të rasteve, duke thelluar shqetësimet për ekonominë e saj dhe duke zbehur shpresat për një rimëkëmbje të shpejtë.


Kina raportoi 28,127 raste të reja lokale në shkallë kombëtare të hënën, duke iu afruar pikut të saj ditor nga prilli, me infeksione në qytetin jugor të Guangzhou dhe komunën jugperëndimore të Chongqing që përbënin rreth gjysmën e totalit.

Në Pekin, rastet po arrijnë nivele të reja çdo ditë, ndërsa qeveria i bën thirrje qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm dhe të respektojnë masat.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.