• |
ide | kryesore

Greqia rrëzon kërkesën e Shqipërisë për ekstradimin e Lulzim Cakës

-Instant, Lajme, Të fundit
lulzim caka

Greqia ka rrëzuar kërkesën e Shqipërisë për ekstradimin e Lulzim Cakës. Vendimi është dhënë më 26 shtator nga Gjykata e Lartë greke. Caka njihet si një nga krerët e bandave kriminale që kanë vepruar gjatë viteve 1995-2000 në zonën e Beratit, Fierit dhe Lushnjës. Ai është akuzuar për disa vrasje dhe i dënuar me 25-vite burg i është drejtuar për “prishje të vendimeve”. Ngjarja për të cilën u dënua Caka ka ndodhur në muajin mars të vitit 1998.


Lulzim Caka u arrestua dhe më pas u lirua për mungesë provash disa herë. Cakaj i shpëtoi burgosjes së përjetshme falë mbrojtjes së kualifikua. Ai u soll në Shqipëri në vitin 2003, pas një marrëveshjeje ekstradimi me Italinë dhe pas 16-viteve burgim. E tashmë konsiderohen të shlyera 25-vitet e dënimit.4 Comments

  1. Fiks!
   SHUME TURP!
   KJO ISHTE SHPULLE NE FYTYRE TE MINISTRIT TE BRENDSHEM DHE TE DREJTESISE DREJTEPERDREJT!
   Do Zoti pas kesaj mesojne ti trajtojne vellezerit e vet si lecka…po sven mend keta legena joooo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.