• |
ide | kryesore

Surpriza/ Skiatorja e Shqipërisë Lara Colturi, mes më të mirave në Kupën e Botës

-Instant, Arkiva, F1, Sport


Lara Colturi eshte sportistja kuq e zi qe perfaqeson Shqiperine ne garat e Kupes se Botes,  ka bërë historinë duke u renditur e 27 ne Killington te Amerikes.

Javen e kaluar ne 2 garat e para ne Levi te Finlandes, Lara Colturi per pak sa nuk beri mrekulline ku per 9 te qindat e sekondit nuk u fut ne top30 e mbylli garen ne vendin e 33) i cili do te ishte nje sukseses i jashtezakonshem per nje sportiste vetem 16 vjeç.

Lexo me tej:

Lara, skiatoria italiane që garon për Shqipërinë kthehet në fenomen të mediave sportive botërore

Ndërsa sot në Killington ajo ia arriti te futet ne top30 dhe per tu bere nje e abonuar e perhershme e 30-shes me elitare te botes se Skive. Gjatë garës së parë skiatorja me origjinë italiane dhe pashaportë shqiptare doli e 27 (video poshtë), duke fituar te drejten edhe për një provë të dytë. Dhe qe pikërisht gjatë kësaj here që ajo zuri vendin e 4 në botë, duke u renditur e 17 në klasifikimin e kupës së Botës (klasifikimi në fund të artikullit).

Cirkuiti i Kupes se Botes do te rikthehet me pas ne Sestririere te Italise ne datat 10-11 Dhjetor, ku per Laren do te jete nje emocion i veçante pasi ajo stervitet dhe jeton ne ate ane te Italisë, ndonëse keësaj rradhe do te perfaqesoje ngjyrat kuq e zi. Duhet te theksojme se Lara ne çdo aventure te kupes se botes eshte e shoqeruar nga 2 prinderit e saj Alesandro dhe Daniela Ceccarelli ish medaliste Olimpike per Italine ne Salt Lake City 2002 dhe njekohesisht edhe drejtoreshe teknike e skuadres kombetare te skive te Shqiperise.

©Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *