• |
ide | kryesore

Lara, skiatoria italiane që garon për Shqipërinë kthehet në fenomen të mediave sportive botërore

F1, Sport

“Vajza e 15-vjeçares Daniela Cecarelli shkëlqen… me ngjyrat e Shqipërisë” kështu shkruan sot gazeta e përditshme franceze “Le Dauphine’ në suplementin e saj sportit për rrezultatet fantastike që po kor në Amerikën e Jugut (ku tani është dimër) në garat e skive Lara Colturi, italiania 15 vjecare që garon për federatën shqiptare të skive.


Në maj të këtij viti ministri i brendëshëm Blendi Cuci i dha Lara Colturit nënës së saj, kampione olimpike dhe vëllait të saj pashaportën shqiptare, pasi lara vendosi të garojë në kompeticionet e skive më flamurin shqiptar. Pikërisht duke garuar për vendin tonë.


Sportistja italiane dhe familja e saj pajisen me pasaportën shqiptare, Çuçi: Do garojë për flamurin kuqezi Lara Colturi Archives - Albeu.com

“Ajo po korr një varg fitoresh në Amerikën e Jugut. Kjo është edhe më e mahnitshme kur shikon kombin që ajo përfaqëson: Shqipërinë. Megjithatë, skiatorja e re nuk është askush tjetër veçse vajza e italianes Daniela Cecarelli, kampione olimpike në super-G në vitin 2002” shkruante “Le Dauphine’.

Por si shpjegohet që një kampione e rrallë, që do të kishin zili ta kishin në skuadrën e tyre kombëtare edhe vende tme traditë në ski zgjodhi Shqipërinë? Këtë e shpjegon gazeta franceze “Le Dauphine’. “Historia e skiatores 15-vjeçare është e pazakontë. Vajza e italianes Daniela Cecarelli, kampione olimpike në super-G në vitin 2002, nuk konkurron për të njëjtin komb të nënës së saj të shquar pasi ka zgjedhur të mbrojë ngjyrat e Shqipërisë.

Pse kjo zgjedhje? Argumenti i parë do të ishte dëshira për të ndërtuar një projekt familjar rreth Larës. Në të vërtetë, ajo ka ndërtuar një strukturë private, të titulluar “Ekipi i Artë Cecarelli” me trajnere nënën e saj Daniela Cecarelli. “Për ne është e rëndësishme dhe thelbësore që Lara të ndjekë projektin e familjes, shpjegon ajo në faqet e Corriere della sera. me Shqipërinë ajo do të mund të ketë akses të pakufizuar në gara ndryshe nga aja do të kishte ndodhur po të garonte për Italinë.

FOTOT: Do garojë për flamurin kuqezi, sportistja italiane merr pasaportën shqiptare - Zgjohu Shqiptar

Përveç kësaj, grupi i ri i skive do të jetë në gjendje të përfitojë nga avantazhe të konsiderueshme financiare për të ndërtuar një karrierë në skijimin alpin. Krahas kontributeve të sponsorëve privatë, ajo duhet të përfitojë nga mbështetja e plotë e federatës shqiptare e cila mendohet të investojë pothuajse të gjithë buxhetin e saj për skiatoren më të re të skuadrës kombëtare” shkruan e përditshmja franceze.

©Lapsi.al

 


10 Comments

 1. Ide e mire. Edhe shume sportisteve neper bote(me perjashtim te disa kombeve kuptohet) qe mund te kene pakenaqesi apo sjane titullar/te perzgjedhur ne kombetaret e tyre, mund tu behet ftese. Po te jene me te angazhuara keto federatat e sportit, ne Shqiperi e Kosove, mund te gjejne plot raste te ngjashme.

  1. Koment oportunist e driteshkurter populist. Quhet perfaqesuese e Shqiperise, ndaj pyetja eshte, perfaqeson kjo atlete popullin shqipetar dhe atletet e tij? Na perfaqeson ne? Teneqete e çmimeve nuk na duhen. Kokshi duhet te investoje paret e shqipetareve ne atlete me kulture shqipetare jo ne mercenare qe nuk na perfaqesojne!

   1. o I PAEMER, po cfare populizmi o i mjere, po pse jam tu kandidu per deputet qe me duhet te behem populist? Po kaq kupton mendja jote, dhe e quan populist,se vete dndoshta je i tille dhe cdo gje ben per populizem e per leke, dhe i din dhe te tjeret si vetja.Ku jeton tim,qe na flet sikur je ne vitin 1900,dhe nuk sheh as TV? Mos je nje ish perpuths qe kishte heq dore (gjoja)nga TV-te dhe interneti dhe bente udhetime ne shpella dhe vende te ndryshme. Po a ske pa te pakten ne TV qe ne shumicen e vendeve, te pakten ne Europe, e kane per nder te gjejne jo talente tek shtetasit e tyre por pse jo u bejne dhe pasaporte talenteve te shteteve e rracave te tjera, vetem e vetem qe te shtojne medaljet per vendin e tyre? Brazilianet bile po ankohen qe te gjithe kampionanet boterore po i fitojne shtetet europiane, ku per ato shtete luajne talente nga Afrika e Amerika,dhe jo puro francez e gjermane. Po reago kaq shume ndaj Open Ballkanit o shok, para se te jesh kaq driteshkurter e mos tia duash te mrien vendit tend vetem se ste pelqen ajo qeveri e momentit,qe ne fund te fundit ti e ke votu, dhe jo une, e as ato shtete qe shani gjithe diten

    1. Ti deri tani ke fyer e ke share pa patur nje vije logjike, duke krahasuar me brazilin etj etj.. Ja dua te miren vendit timndaj flas, dua qe shqipetaret te shkojne ne palestra dhe te sterviten me paret tone. Nuk dua pasaportat e afrikanev por shqipetareve ne eventet nderkombetare. Nuk dua te jem hipokrit si ti qe kenaqesh per teneqet e shndritshme por per vlerat e atletit te vendit tim. Vk ballkani te hapur, e fol mire. Mjaft me propagande se nuk e di ti me shume vendin dhe njerezit tane sa ne! Hajt mbushu!

     1. Degjo ketu ti I PAEMER, E para,akuze mbi mua kur akuzohem pa te drejte, sle asnje t’me beje, e e aq me teper nje komentues anonim, prandaj dhe po te kthej pergjigje,ndoshta per here te fundit, se eshte e lodhshme te humbesh kohen e te merresh me lloj lloj komentuesi,qe nuk duan as vendin e vet,vetem shajne, kritikojne, servilizojne e militojne per parti e per Rusi e Kine e Open Ballkan, por jo per Shqiperine. (po flas per nje pjese te komentuesve, jo per te gjithe se per disa kam respekt,edhe pse me cudisin dhe komente te tyre disa here).
      E dyta, Une, pervec serbofileve dhe spiuneve(qe e kane infektu edhe kete portal, edhe pse jo akoma si Temen,por ashtu do bhete dhe ketu prandaj disave nuk i intereson prania ime ketu)asnje komentues tjeter skam ofendu, i pari(vetem ne kudnerpergjigje).A me shkruajte ti mua apo une ty?A i shkruajta une atij serbofilit tek lajmi tjeter, apo ai mua?Apo atij dje, pardje etj? Prandaj mos luani dhe rolin e viktimes. Ti pra me ofendove se me quajte populist. Populist dmth hipokrit.Dhe normal qe reagova se sma mban fytyra te me quajne hipokrit, njeri fallco, sic na fakt jane shume komentues ketu(dhe me siguri ti je nje nga ta, qe sve as emer) . Ketu, te shohin ose si populist, se kane frike mos po bej propagande per VV se do vij te fitoj vota ne Tirane e ia marr riskun atyre , ose si sorroist, ose si zjarrfikes i Rames,ose si dordolec i Berishes sic na thote nje serbofil tjeter. Smerret vesh cka behet, anarki, te gjithe kunder te gjitheve.Te gjithe na dalin te keqinje.E mire vazhdoni keshtu, ne vend se ti dilni zot Shqiperise(te pakten ketu ne kete hapesire virtuale) i lejoni, bile indirekt i ndihmoni, komentues jo shqiptare qe fusin percarje ketu, dhe ne shumicen e rasteve as si reagoni. Hajt gjithe te mirat njerez, e ndjese nqs dikend e paskam ofendu pa dashje.

     2. Ne i kemi dale gjithmone zot vedit tone dhe ka raste edhe tujit. Na leni rehat e mos na hapni barkun. Hajde djale i mbare, komento neper gazeta kosovare. Keto jane hallet tona..

    2. Ne duhet te zhvillojme talentet tona qe i kemi pafund dhe jo te importojme plehra te huaja.Keto i bejne neoliberalet CifutoSorrosian me ne krue baxhellat e LGBT. Duhet me patjeter ti zhdukim keta kerma

     1. Po sikur kjo vajzë të ketë në damarë gjak shqiptari?Pse mori pashaportë shqiptare?Ajo është talent prandaj fitoi gjithë ato medalje.Mund t’i fitonte dhe me Italinë.Por ka një arsye që bëri të mbiemri i të mëmës është Ceccarelli që ka lidhje me dy mbiemra shqiptarë,Ceka e Rreli.Besoj se ju kujtojnë mbiemra Shqiptarë.Ky dopjo mbiemër është i përhapur shumë në Itali sepse fëmijët dikur mernin dy mbiemrat e prindërve.Pra kjo mund të jetë arsyja e vërtetë.

 2. ““Vajza e 15-vjeçares Daniela Cecarelli shkëlqen… me ngjyrat e Shqipërisë””
  e ke shkrujt gabim o gazetari i k…. , po helbete qa pret prej gazetareve qe
  punojne per AND-in , qe sa here e shef ne TV ngrehet si gjeli n’pleh.
  E drejte , shkruar ne shqip do te ishte:
  “Vajza 15-vjeçare e Daniela Cecarelli shkëlqen… me ngjyrat e Shqipërisë”.
  shendet; e ne te ardhmen para se te botoni artikuj jepini i sy , per te pare
  nese eshte ne rregull .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.