• |
ide | kryesore

Curri: Protesta më 6 dhjetor, e para e llojit të vet në 2500 vjet histori

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Analisti Arian Curri, i ftuar në emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv komentoi samitin dhe protestën e 6 dhjetorit.


Arian Curri u shpreh se protesta duhet të jetë masive ndërsa shtoi se opozita duhet të përdorë të gjitha strategjitë e saj.


Sipas Currit, duhen gjetur mesazhe e pankarta origjinale ndërsa shtoi se liderët e BE do habiten se për herë të parë do ketë një protestë pro tyre.

“Kjo protestë duhet bërë shumë masive. Duhet bërë, duhet të ketë opozita strategjitë e saj. A do arrijë kjo protestë të tërheqë vëmendjen?

Duhen gjetur mesazhe origjinale me flamuj europianë, e duam Shqipërinë si gjithë Europa, ajo që do i çudisë europianët, do jetë një protestë pro tyre. Do habiten çështë kjo protestë pro nesh.

Kjo protestë do jetë pro samitit dhe kundër Edi Ramës. Do jetë për herë të parë në historinë 2500 vjeçare të protestave.”-tha Curri.


17 Comments

 1. Vetem se kur e kishe ne studio te zone e lire Ramen i lepiheshe o leshcurri….kepusni pallavra çdo nate si anal-iste duke u tallur me popullin e thjeshte e mbushni xhepat tuaja u pa kjo pune.Me te tille intelektuale te bithes qe ka Shqiperia nje jete te tere do te talli carin Evropa kurve me Shqiperine kurse ne do te vazhdojme te besojme qe jemi fanar ndriçues ne buze te Adriatikut e do te mburemi se si u tregojme evropianeve menyren e te berit proteste dhe menyren se si mbrohet demokracia qe se ke patur asnjehere asnjehere e qe si di akoma kuptimin.Motrat ku ti keni ju politikane e analista qe talleni me popullin e thjeshte si majtas ashtu edhe djathtas.

 2. Mund te besh akrobaci logjikore sa te duash e si te duash.

  Problemi eshte qe ne fund votuesit do shkojne tek kutite e votimit.

  Dhe aty shikohet sa sa ja vlejten apo jo akrobacite.

  1. Jorgo nuk të falet Çështë kjo Llogjikore
   keshtu? Ti j e dhe shumë i shkolluar
   Kutitë e votimit janë dhi me vakt
   I kanë dhi paret e oligarkeve, droges.

 3. Ky Olti Curri flet e kurre nuk thote asgje qe te te ngelet mendja. Sajon budallalleqe si kjo e ‘historise 2500 vjecare te protestave”. Ku e gjete kete date mo lejfen. Apo pandeh qe po more poza prej dijetari qe e njeh antikitetin, s’do merret njeri me ty per te investiguar se cdo gje qe thua e ke genjeshter, shpikje dhe sajese. Kur mbetet vend studiove per nje injorant si ky, mos mbette me njeri pa bere hajer.

 4. Ç” eshte ky kerriç? 2500 vjet histori!? Per çfare historie e ka fjalen ky “gjeni” ?Per historine qe ka krijuar ky ne jerm? Mediat shqiptare jane bere landfill. ku ç’ do gomar si ky Çurri mund te derdhe ne landfillmedia …arliqet e tija prej koqeje! Edhe sikur historia te kete 2500 vjet dhe te jete e provuar. kjo qe thote Ky eshte pa kurrfare lidhje pervec se shitja e bythes qe ky ka bere tek hajdutet…

 5. MOS E LEXONI LAJMINME BYTHE,EMRIN E KA ARJAN CURRI DHE PO THOTE QE NUK MUND TE SHKOSH NE PROTESTE DUKE SHARE XONIN E SURRELIT DHE MOS SHASH KURVAT E BRUKSELIT ,KETE THOTE CURRI O TRIMA QE VETEM TE LINI KOMENTE DINI ,MERRNI PAK SHEMBULL NGA DR PROFESOR ARAGOSTA QE KERKON TJU EDUKOJE PO JU HA HA NUK FARE PO FARE,BUDALLENJ MAVI.

 6. QR o Lapsi. Si mund te vendosni lajm kryesor delirimin e e ketij gomari. Ky Olti Curri ka bere shkolle per prift dhe kulmin e karrieres e ka pasur si kengetar i korit te kishes ortodokse. Aty edhe u pagezua dhe e beri emrin Andon. Arian Cani qe s’merr vesh nga asgje ne kete bote dhe habitet edhe nga tingulli i zerit te vet, duke e pasur mamane ortodokse, e mori Andon kengetarin e kishes ortodokse dhe e futi ne studio, qe te bente pak gallate bashke me ujkun e Cerrikut dhe Ard Daullxhiun. Aty per t’u tallur filloi ta quante kengetarin Andon “teolog, filozof, shkencetar, astronom, kompozitor”, etj. Do ti qe Andon kengetari filloi ta besonte vertet se ishte te gjitha keto dhe tani lexon wikipedian dhe del e thote ne televizor? Ja pra me cfare merret Lapsi.

 7. Ky Olti ben si erudit, si intelektual i mirefillte por po i shkon jeta si lepires.
  Njehere lepinte bythen e Arian Canit, vazhdon lepin bythen e Grides tani ate te Qim Pekes.
  Sado te paguhet nje intelektual apo analisht, duhet te kete mje bosht ne qendrimet e veta, te jete orientues per publikun.
  Ajo proteste e thirrur eshte Turpi i organizatoreve, vetevrasja e tyre politike.
  Organizohet nga nje nongrat, teresisht i abandonuar nderkombetarisht. Nje plak i rrjedhur qe behet per kaprico te tij personale gaz i botes.

 8. Ne fakt ketu duhet te protestojne vetem bythqirat e lgbtqirjes dhe mavite.
  Koloni e sudanit u befte qelbistani!

 9. Respekt per kete analiste. Curi eshte nje intelektual i niveleve boterore.I paanshem ne gjykim,racional i sakte,shume i formuar shume i qete dhe po aq i sakte ne konkluzionet e tije.Nuk ka njeri te arsyeshem,te paanshem,qe e ka jetuar realitetin ekonomik dhe politik sidomos ne kete 30 vjecar te kete nje pikpyetje ne analizat e tij.Curi eshte nje gjeni dhe une personalisht jam i kenaqur qe vendi jone ka ne ADN e tij njerez enciklopedik si Z. Curi.Njerez te tille nuk i lejojne te futen ne politik.Krimi shteteror,kopolat e larta te shtetit ,,individet qe kane zoteruar kupolen e larte te pushtetit dhe partise, njerez si curi nuk i pranojne ,se ata sduan ne krah te tyre njerez intelektual te shkolluar,te ndershem dhe patriot,se keta njerez si curi i bejne qesharak keta lider i ncjer medioker sic jane,i nxjer hajdut sic jane i nxjer te pa fe sic jane i nxjer te paatdhe sic jane i nxjer jashte politike dhe me kryesorja e kthejne vendin ne bibaret e shtetit demokratik dhe nje shtet demokratik i cone ne burg te gjithe kupolen dhteterore dhe administrative te vendit te ketyre 30 vjeteve,qe eshte nje vazhdim i masakres 45 vjecare por e veshur me petkun e demokracise eshte akoma me e poshter dhe me masakruese se ajo e 45 vjeteve me pare.E falenderoj z.Rakipi dhe sidomos z.Cani qe i dha shancin Curit ta njohim dhe analizat e tij politike shkencore dhe intelektuale na bejne ne qe kur shikojme ne bllok titujt e portaleve dhe shikojme portretin e tij e klikojme ,se atje kuptojme realitetin,jo vetem per ceshtjet qe diskutohet,por se dhe do zgjerojme njohurite tona shkencore dhe intelektuale.Mesojme shume mbi boten ku jetojme,per njohurite e pafundeme te njerzimit ne kete planet.Dhe Z.Curi na meson shume . Njerez te till i sjellin vetem dobi njerzimit.

 10. Me 2013 qelbesirat hodhen kushtrimin mblidhuni qelbesira kudo ku jeni ta rrezojme berishen.Sot kushtrimi eshte kush eshte njeri dhe jeton ne kete realitet duhet te ngrihet dhe te protestoje ne 6 dhjetor kunder terroristit te paatdhe,te pafe,ketij putini vrases,ketij asadi te poshter.I permenda keto dy paragrafe me siper per te kuptuar qe kushtrimi i rames me 21 janar,qe mblidhuni or qelbesira,pra te gjithe ata qe protestuan me 21 janar te 2011 e vulosen veten si qelbesira dhe shkuan.Une kisha me shume arsye se qindra nga ata qe shkuan ne protesten e 21 janarit por nuk shkova ,se se indentifikoja dot veten qelbesire si qelbesirat rama,ngjela,muc nano,baze ,cupi, veliaj balla,spirokari,etj qelbesira si keta qe e treguan mbas 2013 deri me sot me vjedhjet qe i bejne popullit,me masakren qe i bene shqiptareve qe po e braktisin vendin,me tritolin qe i ka vene gjithe identitetit historik shqiptar dhe qe e ka bere vendin nje sketerre te vertet.Me 6 janar do shkoj se nuk me thane berishistat nongradat,mblidhuni or qelbesira te rrezojme kriminelin rama ,por na thone kush e jeton kete realitet dhe masaker dhe e ndjen ne kurizin e tij dhe familjes se tij te ngrihemi ti themi botes perendimore se ju po perkrahni nje terrorist si rama,nje hajdut dhe kriminel si rama,nje drogmen vrases si rama.Ne ju themi ketyre lidereve europiane qe na vijne me 6 dhjetor,se pasoja e kesaj masakre jane gomonet qe ju vijne me emigrant vendeve tuaja,droga qe vine ne vendet tuaja.Dhe do kuptojme qe ambasadoret tuaj ne vendin tone sju a kane treguar realitetin se jane te paguar nga rama?Apo ata jua kane dhene realitetin e masakres rama po jeni ju vete qe e ndihmoni ramen ne kete masaker qe po ju behet shqiptareve.Kjo eshte arsyeja e demostrates se 6 dhjetorit,vetem qe populli shqiptar te kuptoje ,nese europa vertet e do kombin shqiptare dhe punon ta integroje ne gjirin e vet?Apo verteton ate qe qarkullon ne shqiperi qe europa eshte nje kurve ,qe orkestroje coptimin e shqiperise me 2013,qe fale USA nuk e realizoje dot dhe edhe sot e kesaj dite me nje strategji te qarte me te gjitha mjetet qe ka dhe mundesite qe ka do ta masakroje kombin shqiptare.Mbas 6 dhjetorit populli shqiptare,kombi shqiptare do kuptoje qe europa eshte ajo e coptimit te 1913,apo europa qe e do shqiperine dhe kombin shqiptare ne gjirin e vet.Nga 1913 deri me sot ne populli shqiptare ,kombi shqiptare egzistencen e tij ja dedikon vetem USA.Sa per ata qe thone qe 6 dhejetori eshte vetem axhenta e berishesw e nongrades,populli shqiptar ka axhenten e tij ,ashtu si ju o llapaqener qelbesira te 21 janarit kini axhenten tuaj kundra cdo zeri qe demostron kundra qelbesires qe mbroni ju rames.O qelbesira ,ju qe ne cdo mundesi qe ju jepet ne ekrane televizive,media gazeta analiza qe veten nje fyelli i bini nje orkestre i bini pra NONGRADES populli sa here qe dilni sa here qe flisni ju peshtiron akoma me shume dhe ju dhjet me mut .Hani mut ju thote populli o qelbesira .

 11. Po ku i gjeni keta karuce si kar-naliste mo aman. Po ky akoma nuk di si lidhet gomari. Bejani pyetjen se nuk eshte “herezi” si, ku, nga dhe pse lidhet gomari… ? Po u pergjigj e meriton titullin ANALIST, por nese nuk di te pergjigjet fshini bythen me kete pseudo kar nalist/palaço.
  Qe ta marre vesh (edhe pse nuk e kap muhabetin) protestat si term kane filluar ne shekullin XVIII dhe JO para 2.500 vjeteve.

 12. Uë uë uë, kush më paska shprehur pikpamje shkencore mua: Arian Curri, dhjaku i Shënavlashit.
  Që thoni juve, ky Curri që flet kodra mbas bregut, është nga Vlora. Është mysliman, po vajti në shkollë të mesme ortodokse (shkollë të lartë thotë se e ka bërë në Greqi, po diplomë s’ka).
  Në shkollën e mesme ortodokse në Shënavlash, e caktuan si dhjak. Dhjaku që ta marrë vesh publiku, në hierarkinë e kishës është si tip asistenti i priftit. Duhen kaluar shumë prova që të të pranojnë si dhjak, prova fizike, psikologjike e praktike. Prova e zjarrit është ajo që njihet si “ninulla e peshkopit”. Kandidati për dhjak, duhet të kalojë një natë në dhomën e një peshkopi dhe t’i këndojë psalme fetare për ta vënë gjumë. Edhe Curri e ka kaluar këtë test në dhomën e Janullatosit dhe e kanë emëriar dhjak. Thonë se aq të ëmbël e kishte zërin Curri, sa Janullatosi nuk pranoi të flinte deri në agim, për ta dëgjuar. Po dhe Currit aq shumë i shijoi hera e parë saqë kërkoi me iniciativë ta dërgonin te dhoma e peshkopit edhe të nesërmen. Dhjak Curri pra, jep tani mendime mbi politikën dhe historinë. U pikaaaa, pika!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.