• |
ide | kryesore

SPAK mbyll hetimet për inceneratorin e Fierit, çon për gjykim 21 të pandehur

-Instant, Lajme, Të fundit
Prokuroria e Posaçme mbyll hetimet për inceneratorin e Fierit

Prokuroria e Posaçme ka mbyllur hetimet për inceneratorin e Fierit. SPAK i ka komunikuar akuzat Alqi Bllakos. Ish-deputeti socialist akuzohet për “korrupsion” dhe” shpërdorim detyre”. Pritet që në vijim akuzat ti komunikohen edhe personave të tjerë të akuzuar në këtë dosje, përfshi edhe ish ministrin Lefter Koka. Koka, Pëllumb Abeshi, Azem Shatëri, Erjon Murataj, Florjan Muçaj, Klodian Zoto si dhe Arenc Myrtezani janë lënë në qeli.


Për inceneratorin e Fierit, SPAK mori nën hetim edhe 11 persona të tjerë disa javë më parë. Ata janë të akuzuar se nëpërmjet një skeme mashtrimi me fatura fiktive kishin përfituar miliona lekë. Më 16 nëntor, SPAK lëshoi 11 urdhër-arreste pas hetimeve për inceneratorin e Fierit. Nga hetimet ka rezultuar se Autoriteti Kontraktor (Ministria e Mjedisit në fillim dhe më pas Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë) deri në datën 30.06.2022, ka bërë pagesa në drejtim të kompanisë “Integrated Technology Waste Treatment Fier” sh.p.k, në shumën 4, 202, 967, 084 lekë.


Në njoftim sqarohet se Klodian Zoto, aksioner kryesor i shoqërisë koncesionare “Integrated Technology Waste Treatment Fier” në bashkëpunim me  Arenc Myrtezani,  administrator i kësaj shoqërie kanë falsifikuar dokumente se kanë investuar me vlerën 4,000,000 (katërmilion) euro, për shërbime që nuk janë kryer.

Shuma e parave është paguar nga Autoriteti Kontraktor. Ajo është përfituar në sajë të mashtrimit nga shoqëria koncesionare “Integrated Technology Waste Treatment Fier” sh.p.k. Nga hetimet e SPAK, rezulton se zyrtari i FSHF-së Arben Dervishaj udhëtoi me financine nga Klodian Zoto.

Ndërsa për përfshirjen e Alqi Bllakos, nga hetimet rezulton se ka favorizuar kompaninë e Klodian Zotos për përfitimin e vlerës 14,964,900 lekë. Kjo shumë parash është siguruar në trajtën e pagës së dhënë babait të tij, Edmond Bllako. Ai është paraqitur si i punësuar drejtor kantieri.


7 Comments

  1. A jane te pafajshem kryetaret socialiste te Bashkive, Tirane, Elbasan e Fier ?!

    Si ne cdo skandal kapet bishti edhe kete here dhe jo koka e peshkut te inceneratoreve qe qelb dynjane…

  2. Dakord,te denohen ata qe kane vjedhur, kete duam te gjithe por une s’po kuptoj kete punen e Bllakos….i jati u punesua si drejtor dhe u paguajt per punen,ku qendron problemi?…vetem nese ekziston ligj qe nuk duhen punesuar familjare…atehere behuni me te qarte zotrinj gazetare mos na servirni gjysmen e lajmit

    1. I ati i ketij Bllakos nuk ka vajtur nje dite ne pune, thjesht merrte rrogen qe sigurisht e ndante me te birin. Problemi eshte se keta nuk kapen me kokat e korrupsionit por me bishtin dhe behen qesharake se per 14,964,900 me 3 muaj burg do te denohet ky Bllako

  3. Jorgo te qifshin qunat malok , qunat boshnjak dhe qunat qeqen ropt , ku je o tu shkerdheft fisi me karragosta ? Ke bo pushime e pragqir , ke samitin eee ….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.