• |
ide | kryesore

Itali/ Shkatërrohet banda krìminale, do investonin për të ndërtuar në bregdetin shqiptar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Itali, Policia


Pesëmbëdhjetë persona i janë nënshtruar masave paraprake, 9 me burg, 4 në arrest shtëpie dhe 2 me detyrim qëndrimi, pas sekuestrimit të 11 kilogramë drøge, 2 pistøleta me 139 fishekë, 4 makina dhe rreth 13.000 euro para të gatshme, pas një operacioni në Perugia.

Sipas mediave italiane paratë e përfituara nga aktiviteti kriminal dyshohet se do të përdoreshin për t’u investuar në Shqipëri, në ngritje të strukturave hoteliere në bregdetin tonë.

Operacioni përfshiu Perugia, Foligno, Spoleto, Terni, Rimini dhe Bolonja ndërsa hetimet për grupin kriminal, të cilat filluan në maj 2020, u zhvilluan përmes përndjekjes, por edhe me pozicionimin e GPS në automjetet e përdorura nga të dyshuarit, kamerat e vëzhgimit dhe përgjimet telefonike dhe mjedisore, duke identifikuar detyrat dhe rolet e secilit me referencë të veçantë për metodat e menaxhimit të furnizimit të drogës dhe shitjes me pakicë.

Gjatë periudhës në të cilën u kryen hetimet, policia gjyqësore arrestoi në flagrancë edhe 22 persona, sekuestroi rreth 9 kg kokainë, 2 kg heroinë, 2 pistoleta me 139 fishekë, 4 makina dhe rreth 13 mijë euro cash.

Sipas hetuesve, ata që dyshohej se ishin drejtuesit e organizatës kishin aktivizuar një sërë kanalesh, përfshirë edhe ato të huaja, për furnizimin me lëndë narkotike të llojit kokainë.

Pasi droga mbërriti në këtë zonë, “punohej” nga njerëz të besuar, të cilët vazhduan në tjetrën dhe e paketuan në doza të vetme; Shpërndarja me pakicë u trajtua më pas nga të ashtuquajturat “qeliza të trafikut të drogës”, të vendosura në territore të ndryshme, duke përfshirë Perugia, Foligno, Spoleto, Terni, Macerata, Rieti dhe Cattolica.

Lexo më tej: Artan Hoxha zbulon detaje: Pas zhdukjes së Vis Martinajt bota e krimit ka ndryshuar 

Një prej këtyre celulave, që vepronte në pellgun e Ternit, ishte objekt i një aktiviteti paralel të Skuadrës Fluturuese të Ternit, e cila më pas u shkri në hetimin e kësaj Prokurorie Publike; Në fakt, gjatë atij hetimi janë arrestuar në flagrancë 11 subjekte dhe janë sekuestruar rreth 650 gramë kokainë si dhe një shumë prej rreth 12 mijë euro.

Në rast arrestimi, organizata u ofronte atyre ndihmë ligjore dhe pas daljes nga burgu, para për të përballuar shpenzimet dhe si shpërblim për besnikërinë e tyre.

Të ardhurat e paligjshme, duke pasur parasysh gjetjet e hetimit, të vlerësuara në disa milionë euro, do të riinvestoheshin jo vetëm në aktivitete tregtare në Umbria dhe Shqipëri, por veçanërisht në bizneset e akomodimit, të vendosura në resortet më të njohura bregdetare.

Në të njëjtën kohë me arrestimet janë kryer kontrolle në shtëpi, të cilat kanë bërë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin në shtëpitë e të dyshuarve, mbi 132.000 euro para të gatshme, tre libreza postare të kursimeve në të cilat gjithsej rreth 80.000 euro, njëzet e një telefona celularë, nga të cilët dy shënime të koduara, të shkruara me dorë, në lidhje me kontabilizimin e aktiviteteve të paligjshme dhe tre orë me vlerë, dy prej të cilave rolex.

Nga 15 subjektet e arritura nga masa, 4 janë aktualisht të pagjurmueshëm në territorin kombëtar dhe kërkimet do të shtrihen edhe jashtë vendit, përmes procedurave të parashikuara ligjore.

Prokuroria Publike është duke vlerësuar qëndrimin edhe të të dyshuarve tjerë, pjesëmarrës në shoqatë, për të cilët nuk janë kërkuar masa paraprake.


2 Comments

  1. Opa patronazhisti ne bunker mori detyren, jo per faktet e policise italiane, por per te sulmuar median qe i publikon.

    E njohim pre kohesh kete taktike…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *