• |
ide | kryesore

Kurti: Ata që synojnë ta destabilizojnë Kosovën do të dështojnë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

ryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk do të lejohet që barrikadat në veri të qëndrojnë edhe shumë gjatë, dhe se për këtë temë janë në koordinim të rregullt me KFOR-in.


Kështu tha ai pas ceremonisë së fillimit të punimeve të fazës së dytë për rehabilitimin e linjës së 10-të hekurudhore Fushë Kosovë-Mitrovicë.


“KFOR-i ka kërkuar edhe pak kohë prej neve, pra ne jemi në, koordinim, në komunikim të rregullt të vazhdueshëm intensiv me KFOR-i dhe padyshim nuk do të mund të tolerohen shumë gjatë barrikada të tilla, por mos harroni ajo çfarë po bëjnë strukturat ilegale të Serbisë të shndërruara në banda kriminale tash së fundmi është fillimi i fazës së fundit të tyre. Shteti kurrë nuk ka qenë më në binarë”, tha ai

Gjashtë barrikadat e ngritura më më 10 dhjetor, bllokuan rrugët që çojnë drejt pikave kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak.

Ky veprim i serbëve lokalë erdhi pasi Policia e Kosovës arrestoi ish-zyrtarin serb të këtij institucioni, Dejan Pantiç, nën dyshimet se ka organizuar “sulm terrorist” në zyrat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri të Kosovës. Ndaj u caktua një muaj paraburgim.

I pyetur rreth kërkesës së, të cilën e ka dërguar në KFOR, lidhur me dislokimin e deri 1.000 trupave ushtarake dhe policore serbe në Kosovë, ai tha se kjo është kërkesë jo reale, e cila “flet më shumë për ata sesa për vendin tonë”.

“Kurrë nuk ka pasur nevoje për ushtarë serbë në Republikën e Kosovës, kurrë nuk ka pasur nevojë për ushtarë serbë në shekullin e 20-të e as 19-të, tash kërkesa e tyre më shumë tregon se ata kanë ngelur në shekullin nëntëmbëdhjetë dhe njëzet”.

“Natyrisht që NATO do të jetë kundër e po ashtu edhe ata e kuptojnë shumë mirë se nuk kanë ku të vijnë në Kosovë ata ushtarë të gjorë serbë, të cilët këta pretendojnë se t’i sjellin në vendin tonë. Pra më shumë është shprehje e pafuqisë sesa fuqisë së tyre”, tha ai.

Kurti është pyetur edhe për protestën e thirrur nga grupe djathtiste serbe, si shenjë mbështetjeje ndaj barrikadave që kanë ngritur serbët lokalë në veri të Kosovës, e cila u mbajtë gjatë vikendit në anën serbe afër Jarinjës – pikëkalimit kufitar mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Kurtit, ata që po synojnë të destabilizojnë Kosovën do të dështojnë.

“Nuk mund të them që bëhet fjalë për protestë civile atëherë kur ka njerëz të armatosur aty të cilët dëshirojnë që të kthehet Kosova në vitin 1999, dhe të cilët mbajnë edhe parulla e fotografi të presidentit despotik [Vladimir] Putin. Pra, ata të cilët dëshirojnë që Serbia të jetë Rusi dhe në të njëjtën kohë synojnë që ta destabilizojnë Kosovën do të dështojnë gjithmonë ashtu siç dështuan edhe dje”.

“Synimi i tyre ishte të hynë në Kosovë, nuk ishin në numër çfarë ata e kishin menduar dhe paralajmëruar, ndërkaq organet e sigurisë së Republikës së Kosovës dhe forcat ndërkombëtare natyrisht që janë kujdesur për sigurinë dhe paqen”, tha ai.

Pjesëtarë amerikanë të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë qenë prezentë në anën kosovare të pikëkalimit në Jarinjë në ditë e mbajtjes së protestës, më 18 dhjetor./REL/


5 Comments

    1. КОСОВО ИМА СВЕ МОГУЋНОСТИ КОЈЕ ГАРАНТУЈУ УСПЈЕХ.У ВЕЗИ СА ОРИЈЕНТАЦИЈОМ НА БУДУЋНОСТ И ПРЕВЛАЂИВАЊЕМ ПРОШЛОСТИ.У СВАКОМ ЗНАЧЕНУ ВРИЈЕМЕ РАДИ ЗА ПРАВО.КО ЈЕ ПРОТИВ СТРУЈЕ ТАЛАСИ ЋЕ ПОТОНУТИ КАО ТАЛАСИ. ТВРДИ ДА ЈЕ НА ЊЕГОВОМ АНГАЖОВАЊУ ДА ЈЕ ЊЕГОВА СВРХА ИСПУЊЕНА.ДА СЕ ЗАпитам КАКО БИ РЕАГАО АКО МИ ДРУГИ УЧИНИ ШТА ЗАПРАВО РАДИ ДРУГОМ, НАЋИЋУ РАЗМИШЉАЊУ, РЕЧИМА. СВИ.ХОЋЕТЕ ДА СЕ ОСВЕТИТЕ И НИКО НЕ ПРИХВАЋА НЕПРАВДУ НА БИЛО КОЈИ НАЧИН.НЕПРАВДА ЈЕ МАТ ПРОТИВ СОПСТВЕНИХ ИГРАЧА.А ОВО КАЖЕМ СРБИМА И РУСИМА ЈЕ ДА ЈЕ ДЕЛУЈТЕ АЛИ ДОБРО ЗНАЈ ДА ЗАПРАВО ИДЕШ ПРОТИВ ВОЉЕ ДА НЕШТО ВАША СВЕСТ НЕ ЖЕЛИ ДА ОВО ПРЕСТАНЕ ЗБОГ МНОГО ГРИЈЕХА, СРЦЕ ТИ ЈЕ УМРТЛО, ВАШЕ САМОЋЕ И ЖЕЛИ СЕ ЗА САМОСТ ДОБРО САМО АКО РАЗМИШЉАШ, ГОВОРИ Д ЧИНИТЕ ДОБРО ДРУГИМА КАО ШТО ЖЕЛИТЕ ДА ДРУГИ БУДУ ПРЕМА ВАМ СА ОСВЕТОМ.СВЕ ШТО ИМА ВЕЗЕ СА ЈАСНИНОШЋУ, ЖИВОТНОШЋУ, БУЂЕЊЕМ, НАДОМ, МИРОМ, СИГУРНОШЋУ, СПАСЕЊЕМ ЈЕ БОЖАНСКО СТВАРАЊЕ КОЈИ ЈЕ ЧОВЕК БОЖАНСКО СТВАРАЊЕ. ОБАВЕЗИВАЊЕМ КОЈЕ ПОСТИЖЕТЕ.ПОЗИВАМ ВАС ДА СВИ СРБИ ДА СЕ ПРЕГЛЕДАТЕ ШТА ХОЋЕТЕ И КАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА БУДЕТЕ РАЗОЧАРАНИ.НАД БОЖАНСКИМ ЗАКОНИМА НИКО НЕ ТРЈУМФИРА ОД МИЛИОНА МИЛИОНА СТВОРЕНИ ДА ТРЈУМФУЈУ НАД ИСТИНОМ, СЛОБОДОМ, ЉУДСКИМ ПРАВИМА

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.