• |
ide | kryesore

Pse nuk e lejon Rama hetimin e udhëtimeve me çarter

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Deputetët e rilindjes rrëzuan, të enjten që shkoi, në Konferencën e Kryetarëve, kërkesën për te hetuar shpenzimet e luksit të Edi Ramës në përdorimin e avionit të tij çarter.


Kërkesa e nënshkruar nga 35 deputetë opozitarë kishte si objekt “verifikimin e ligjshmërisë së shpenzimeve të 137 udhëtimeve jashtë shtetit të kryeministrit Edi Rama nga data 10 shtator 2013 deri në 31 tetor 2022”.


Natyrisht askush nuk kishte iluzione se shumica parlamentare do ti hapte rrugë zbulimit të jetës prej sheiku që bën kryeministri. Kjo u kuptua që nga reagimi i këtij të fundit porsa plasi skandali i hakerave iranianë që publikuan të gjitha të dhënat e tij në sistemin TIMS.

Lexo me tej:

Andi Bushati:Nga çarteri të duken të gjithë shpifarakënbsp;

Ai atëherë refuzoi të jepte spjegime dhe iu vërsul me një gjuhë rruge kundërshtarëve të vet politikë që grinin pyetje mbi këtë çështje. Target të tij atherë u bënë “hienat non grata”, “ish presidenti spiun”, gazetarët e kazanit dhe prokurorët e Tiranës. Duke dhënë përgjigje pas zbulimit të listës të rjedhur nga sistemi TIMES, në vend që të jepte fatura dhe shpjegime zë për zë, për udhëtimet që ka kryer, kryeministri që do pushtetin e politikanit, por ëndërron jetën e milionerit, u mor me sulme personale ndaj kundërshtarëve, kritikëve apo drejtësisë. Nga një sallë në Bulqizë ku dhjetra militantë trushpëlarë duartrokisinin çdo gjë që ai nxirrte nga goja Rama tha:  “Që ta dijë hiena që është non grata, se hiena kur bëhet non grata është llahtar fare, apo hienë spiun, më keq akoma. Pastaj janë edhe ca hiena të tjera që kuisin në ekrane e portale gjithë ditën e natën, i bëjnë llogaritë me çarterat që marrin vetë, por janë gjëra që sidoqoftë do të sqarohen të gjitha. Në fund triumfon e vërteta, por do hash dynjanë, se e ke rrugën mbushur me hiena”, tha athere Rama. Ai e vazhdoi për disa ditë këtë taktikë mbrojtëse duke shkruar edhe në rrjetet e veta sociale: “Si të mos ndjesh neveri për rublaxhinjtë e opozitës dhe gjobaxhinjtë e ekraneve, përhapës gënjeshtrash e shpifjesh, katranë me bojë që tallen me publikun!.

Ai fillimisht tha se shërbente si model i promovimit dhe reklamimit të linjës ajrore me flamur shqiptar. Pastaj nxorri shifra qesharake për kostot e këtyre udhëtimeve (faksimilja lart).

Natyrisht, kush ka dy pare mend nuk mund ta hajë se një udhëtim me avion personal kushton 600 mijë lekë të vjetra, kushdo që vë trurin në punë di të llogarisë se një e treta e udhëtimeve ishin bërë me çartera të tjerë përpara se Air Albania të themelohej, askush nuk e besonte se ne paskemi një kryeministër super star që shërbeka si maskot i kampanisë ajrore dhe fluturon me avion taksi për ti bërë promocion asaj.

Por, tani komisioni hetimor qe një mundësi e mirë për të parë se kush kishte të drejtë: opozita që pyeste apo Rama që lëshonte rrufe me sharje ashtu sikurse i pasqyruan gazetat e mëposhtme.

   Mjafton fakti që Rama e ndaloi hetimin e udhëtimeve të tij për të kuptuar se sa teatër i kotë ishte loja me ofendime ndaj kundërshtarëve.

Armand Shkullaku: Charteri, çarku ku ka ngecur Rama

Por ka dhe një arsye tjetër se pse kryeministri nuk pranoi hapjen e letrave. Ai ishte ndeshur edhe në fillim të vitit 2022, pra athere kur hakerat iranianë nuk e patën plasur ende bombën, me akuzat për shpërdorime gjatë udhëtimeve të tij.

Në Janarin e shkuar kryeministri iu përgjigj kritikave të deputetes Oriola Pampuri që ngrinte disa pyetje për fluturimet me charter. Rama pohoi se “qysh prej vitit 2020, kur kishim presidencën e OSBE, u bë një marrëveshje me kompaninë Air Albania dhe shpenzimi për vitin 2021 ishte nën mesataren e viteve të mëparshme”.

Por si ishte e mundur që 33 fluturime charter për vitin 2021 të kushtonin më pak  se fluturimet me avionë të zakonshëm?

21 pyetjet që SPAK duhet të ngrejë për fluturimet charter të Ramës”;

Këtë shpjegim e ka dhënë BIRN kur spjegoi se paratë që paguhen për qeranë e avionit të luksit derdhen nga Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare, shpenzimet e së cilës nuk llogariten në fondin e Këshillit të Ministrave. Dhe kur është pyetur nga mediat kjo drejtori ka rrefuzuar të japë informacion se sa kushton një orë fluturimi në kontratën që ka me Air Albania. Kërkesave për transparencë, Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare iu është përgjigjur se këto shpenzime janë konfidenciale.

Ajo çfarë është raportuar me herët në media është se “kostot e marrjes me qira të një aeroplani Airbus 319, listohen në 15 mijë euro në orë”. Pikërisht se do ti ruajë pas konfidencialitetit tekat e tij të luksit Edi Rama fillimisht u mundua ti shuajë me sharje dhe batuta zbulimet që bënë hakerat iranianë. Dhe pikërisht për këtë deputetët e tij shkelën ligjin dhe kushtetutën duke mos pranuar ngritjen e komisionit hetimor. Njeriu që duhej të ishte më i interesuari pë transparencë, në këtë rast duhet të ishte vetë  kryeministri, por ngaqë e ka përdorur çarterin qeveritar si taksi private, ai fillimisht zgjodhi ofendimet e tani së fundi moszbatimin e ligjit. ©Lapsi.al


44 Comments

 1. Nuk merret me meskinitete te tilla Rama!

  Me meskinitete te tilla merreni vetem ju. Ndaj keni 10 vite te ndeshkuar ne opozite.

  Ju jeni te paafte te perceptoni “the big picture”!

  Edi Rama eshte artist! Nuk eshte katnar si ju! Artistet kane nje empati te egzagjeruar.

  Ju do vazhdoni te merreni me keto cic mice… pse udhetoi Kryeministri i vendit mesatarisht 1 here ne muaj me charter?

  E kuptoni ca hallesh katnareske meskine keni ju?!

  1. Me taksat e tua Palikaris, jo te miat. Por ti je gati edhe per sakrifica me te medha per drogaxhiun, pardon Skenderbeun e Elises

   1. Ja po ta perseris edhe nje here: udhetim me charter mesatarisht 1 here ne muaj.

    Eshte absolutisht e paperfillshme.

    Aq me teper nqs. ai ka udhetuar per te mbrojtur interesin e bythes tende.

    1. I gjori ti, je i pasherueshem! Me charter per mbledhjen e qeveriut me te gjithe ministrat dhe darke tek Nusreti eshte per te mbrojtur interesin e Shqiptareve?
     Jo timin, sepse une kam tjeter nenshtetesi dhe jetoj jashte. Por sigurisht e dua vendin tim. Para se te fillosh filozofite: Po kur te dal ne pension do kthehem

     1. Pra 1 udhetim tek Nusreti justifikon te gjitha udhetimet me charter?!

      I gjori ti!

      Ti kthehu vella kur te dalesh ne pension. Po e jetove Shqiperine me mentalitetin qe une po perpiqem te te kaloj ketu, (gratis, free of charge), do jetosh shume mire.

     2. PS: Mos ngurro te vish ne Shqiperi per te kaluar pleqnine. Po vijne italianet per te kaluar pleqnine ketu. Por ama bej nje plan te sakte ne aspektin financiar. Dhe informohu mire. Me ca do jetosh? Ku do jetosh? Aspektet shendetesore.

      lapsi.al nuk eshte aktualisht vendi me i mire per t’u informuar.

      Kerko ne FB: “Associazione Pensionati Italiani Albania”.

      Nqs. ke nevoje per me shume info. Me thuaj. I kam debulese te moshuarit.

   1. Empati’, do te thote te vihesh ne vendin e tjetrit, te kuptosh ndjenjat e tjetrit.

    Ne kontekstin e asaj qe kam shkruar me lart, do te thote qe Rama ka nje panorame me te plote dhe organike te realitetit politik shqiptar.

    Shembull: Rames nuk i plas kari qe nje politikane e diskretituar si Kryemadhi doli sot per denoncuar aferen e inceneratoreve, pasi ai e di, qe Ne, Publiku do ta justifikojme Ramen, perballe akuzave shume te drejta, por qe vijne nga nje poltikane e diskretituar si ajo.

    Rezultati i kesaj? Rama fiton zgjedhjet. Kryemadhi humb.

    Artistet jane krijues. Procesi i krijimit shoqerohet me empati dhe depresion.

    1. Kjo ishte empatia!!!!!! edvini është kampioni i mungesës së empatisë, të të largohen 600 mijë shqiptarë e te kesh empati, vetëm ti e dallon.

     1. Ndoshta lexon se shqiptaret duan te dalin jashte, te bejne nje eksperience, te shohin cfare ndodh andej?

      Vetem ti s’e dallon?!

    2. Palikaris, te permenda vetem 1 udhetim me charter me te gjithe ministrat e qeveriut, pra ti me kelyshet e tu dhe kelyshet e kelysheve duhet ta vazhdoni jeten prej skllavi te pakten edhe 100 vjet te tjera qe te paguani 10% te shpenzimeve tek Nusreti. Sigurisht duke ngrene vetem 1 sufllaqe ne dite

    3. Po cfare artisti mo. Mezi shiti ca zhgarravina pasi u be kryeminister, edhe ato me detyrim qe te mblidhte ca leke, metode pastrimi parash. Rama eshte nje deshtak i perjetshem ne cdo fushe, si artist, si sportist, si burre, si baba, si familjar, si bir edhe si kryeminister. Se ju e llogarisni suksesin me sa here fitoi zgjedhjet (qe do i kish fituar kushdo te ishte ne vend te tij, thesht i erdhi rradha dhe i ndriti fati me kete lloj opozite). Por si shtetformues ai eshte nje deshtak qe nuk ka arritur te beje asgje per vendin dhe popullin e tij. Sa thith pluhur ne darke qe te harroje se nje cope Saliu ne vetem 4 vite qeverisje sakllam u hoqi vizat shqipetareve dhe i futi ne NATO. Kurse ky ka mbetur nje gore, i afte vetem per tu zene me llafe si fatorinoja me shitesen e ushqimores dikur. Aty i ka mbetur ora

     1. E bukura eshte qe arti sherben per te pastruar parate.

      S’ka si te jete deshtak Rama per aq kohe sa ka ne jeteshkrimin e tij me teper se nje dekade si Kryebashkiak dhe tashme nje dekade si Kryeminister. Pa llogaritur Ministrine e Kultures.

      Just think!

      Une mendoj se ai eshte shume shtete-formues. Ne menyra totalisht te reja. Alternative.

 2. Po KM eshte i zhytur ne mutin e tij qe e ka rrethuar nga te gjitha anet
  Ky eshte bere dhe nje mashtrues profesioniste
  Turp

  1. Kur nuk kupton apo nuk di te pergjigjesh me argumente, do perfundosh ne keto vulgaritete.

   Qe per mua jane shume joshese. Per hir te se vertetes.

   Sepse dukesh qe je primitiv, dhe primitivet mua ma ngrefin.

   Jeni Bio! Gjithka qe mban ere qepe, karrote… tasqebapi… mua ma ngref.

 3. Ju llomotitni nga zilia qe Rama ka miliarda euro dhe ju mbetet porthaleve duke bere gam gam.

  Ti merrni te keqen , as s’pjerdh per ju fare. Do tu lere me gisht ne goje sa here te kete

  zgjedhje, aty do te rrije sa ti dokje k…. e ju do mbeteni duke pare bishtin e avionit te tij

  luksoz. Hajt tung.

  1. Realiteti satire eshte. Pse cfare mund te jete tjeter?!

   Nuk ka me satirike se sa Gjermanet qe ne vitet 20-30-40 te shekullit te shkuar jane pa diskutim me te avancuarit ne teknologji, filozofi, kimi, shkenca, kulture… Jane praktikisht te papare! Praktikisht ata shpken gjithcka qe ne perdorim sot.

   Dhe bien ne doren e Hitlerit!

   Nje rob qe as nuk i ngrefej kari.

   I ziu, i shokuar nga eksperienca ne Luften e Pare Boterore…

   Qija robt vella… qija robt!

 4. According to Marcus Aurelius, being emotionally disturbed by what Fortune throws at us is pointless.

  How the world around us unfolds itself is not up to us; how we react to it is.

 5. Yet, we tend to get disturbed because we don’t like what’s happening or what we want to happen doesn’t happen. Marcus Aurelius stated that we shouldn’t fight what we’re compelled to.

  He compared people who struggle with Fortune to pigs, kicking and squealing when sacrificed: it’s no use, as we can’t avoid what the gods have in store.

  We cannot stop people from wanting to fight wars; we cannot stop natural disasters from happening; we cannot prevent our bodies from aging. In the same way, we cannot force the world to grant our wishes; we’re not guaranteed that the people we’re attracted to are also attracted to us, nor assured that all human beings have the same shots at life.

  It’s just not possible.

  Yet, we spend a lot of time and energy resisting what is and what we cannot change through any means in our arsenal. We’re angry because we don’t have what we want and sad because we’ve occurred what we don’t like, and thus, the present moment becomes a torture chamber in which we suffer at Fortune’s every whim.

  Or, reversely, we’re so enamored with the present moment that we cling to it. We’re afraid to lose what we have, so again, we let Fortune control us.

  But from our total entanglement in all around us, fleeting and ungovernable, we’re often unable to see what’s truly up to us: our choices, actions, and opinions.

  – Marcus Aurelius (26 April 121 – 17 March 180)

  1. Une kujtoja se empati ishte fjale turpi. Flm jorgos per sqarimin, nuk do vdes injorant. Atqen arixhiu po qi taulantin qe kerkon motren.
   Daja i ferkon byçen nipçes lekurzi.
   Lindita vampires i ka shku menja per loqe.

   1. Ti mendoje se “empati” ishte ftese per qirje n’bythe?!
    S’te eci kesaj rradhe. 😀 😛 Joking.

    PS: ca jane ato karrliqet qe shkruan duke nisur nga Atqen Arixhiu…

    SI tip video porno duket. ;D

    1. Ke per tu pergjigjur gjate per pagen qe merr duke bere keto komente. Eshte shume veshtire te fshihesh ne kohen e teknologjise(tani je vone). Mu pergjigj qe ta ruaj pergjigjen tende , te ta kujtoj kur te jesh duke dhene sqarime si person qe tregon rrethanat e hetimit ose si i pandehur. Uroj te jete e para.
     Alfred e. Mara. Mbaje mend emrin.

     1. Hahaha… qenke vertete shume rende i dashur! 😀

      Per cfare kane te bejne hetimet saktesisht? Per nje person qe po jep mendimin e tij te lire ne nje blog?! 😀

      Por shko ore vrit veten! Debil!

 6. Sot 18 janar e akoma punonjesit Buxhetore ne mbare vendin nuk u jepet Paga e muajit !
  Nen “kujdesin” paresor te qeverise e personalisht te kryeministrit Rama, Buxhetoret kane mbetur me syte nga ato Bankomatet …por si i thone nje fjale “Derrat e kenaqur nuk duan t’ja dijne per Sokratet e varfer” !

 7. Pse nuk e lejon Rama hetimin e udhëtimeve me çarter?????????????????
  Sepse i duket byça kurves se gjate

 8. ka qene darka ngjalave qe nar koka qe bashkoi lir mutin me ed baxhellen dhe beri qe ky shkonte aty ku eshte sot dhe fluturon sot e kesaj dite me carter,kaq i pabese eshte ky kafshe me fytyre njeriu qe nuk di nder,por do ti vije dita te fluturoje me pras ne bythe

 9. Ore ckeni qe kapeni me Jorgon.

  Jorgo ka argumente plus spo ju shan

  Mesohuni te pergjigjeni.

  O Jorgo ku je more filozof haha

  1. Kapen se une ju gric nervin. 🙂

   Eshte kaq e thjeshte te manipulosh shqiptaret!

   Jane qenie primitive.

 10. Punen si eunuk e ben me mire JORGO ZERO k….s. Dhe kerkoi grave te haremit Sulltan qe ti e don aq shume te paguajne jo me letra por me dupje floriri!Futi ne ndonje qyp dhe varrosi ne ndonje pyll ti kesh per pension👍Mos u mundo dhe pse Anglishten e ke permisuar dhe ne anatomi mundohesh punen e pare e ben me mire👍

  1. Wow! What the fucking fuck?! Sa e bukur kjo qe ke shkruar! Je talent!

   Ajo qe ke shkruar me lart mund te ishte nje story line fantastike per nje roman bazuar ne poemen “Pashallaret e kuq” te Kadarese.

   Sa talent shperdoron ky vend?!

   E kam seriozisht! Nuk po tall bythen!

   Jemi te gjithe shuuume te talentuar! Prandaj kjo keq-qenie. Sepse ne vend qe te shprehim talentin tone ne merremi me njeri-tjetrin. Konsumojme njeri-tjetrin.

   PS: me premto qe do fillosh te shkruash nje liber! Ndjehu i lire ta perdoresh Jorgo Palikarisin si personazh! 😀

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *