• |
ide | kryesore

Inter pa mbrojtjen titullare kundër Juventus: edhe Skriniar drejt përjashtimit

-Instant, Sport
Skriniar

Interi rrezikon seriozisht të humbasë një tjetër mbrojtës për ndeshjen kundër Juventus. Pas dëmtimeve tashmë të njohura të Alessandro Bastoni dhe Robin Gosens, edhe Milan Skriniar mund të mos jetë në fushë të dielën në mbrëmje në orën 20:45 në San Siro. Skriniar mund të ngrejë flamurin e bardhë për shkak të këmbënguljes së lumboglutalgjisë së majtë. Për këtë shkak ai ka humbur tre ndeshjet e fundit të kampionatit. Është e vërtetë që mbrojtësi sllovak ishte rikuperuar për kthimin e 1/8 të Champions League kundër Portos, ku luajti dhjetë minutat e fundit në vend të Darmian. Por, sipas Simone Inzaghi, ishte një mrekulli e vogël: “Nuk e dini atë që bëri Skriniar për të qenë këtu me ne”, tha trajneri zikaltër para ndeshjes në do Dragao.


GJENDJA E SKRINIAR

Skriniar, i cili ishte ankuar për herë të parë për dhimbje shpine në fund të shkurtit, duket se është i destinuar të përjashtohet nga derbi Italian. Në rastin më të mirë mund të shpresojë për një thirrje në pankinë dhe një hyrje në fushë vetëm për disa minuta dhe vetëm në rast urgjence. Nisur nga pauza e mëpasshme për ekipet kombëtare, ka optimizëm për një rikuperim kur të rifillojë kampionati, më 1 prill kundër Fiorentinës.


Lexo më tej: Conte përflitet te Inter, Inzaghi nis fërkimin: “Titulli solli probleme ekonomike, unë kam fituar 3 trofe”

DËMTIMI I BASTONI

Edhe Bastoni do të mungojë në Inter-Juventus të dielën në mbrëmje. Mbrojtësi zikaltër, i cili u largua i dëmtuar në minutën e 74’ të ndeshjes së Champions League kundër Porto, pësoi një tendosje në përkulësit e kofshës së majtë. Në njoftimin zyrtar për shtyp të enjten, klubi zikaltër kishte shtuar se gjendja e Bastoni “do të rivlerësohet javën e ardhshme”. 23-vjeçari do të mungojë edhe në ndeshjet e kombëtares të enjten më 24 mars (kundër Anglisë) dhe të dielën më 26 mars (kundër Maltës).

ZGJEDHJET E INZAGHI PËR MBROJTJEN

Në këtë pikë linja mbrojtëse e zikaltërve është pothuajse e detyrueshme. Simone Inzaghi do të lëvizë Acerbin në qendër, majtas, për t’i lënë vend de Vrij. Holandezi është i konfirmuar me Darmian në të djathtë, në formë të shkëlqyer. Dumfries do të luajë në krahun e djathtë. Anësori tjetër do të jetë ‘pronë’ e Dimarco, që gjithashtu nuk është në formën më të mirë. Por me Gosens të dëmtuar, ka pak alternativa, siç u kuptua me hyrjen e D’Ambrosio në Oporto.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *