• |
ide | kryesore

Gruri ukrainas nuk shkon për vendet e varfëra por për shtetet perëndimore

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një fakt i publikuar së fundmi pretendon se shumica e anijeve të grurit të Ukrainës dërgohen në vendet e pasura evropiane.


Që nga 7 shtatori 2022, Qendra e Përbashkët Koordinuese e OKB-së, e cila drejtohet nga OKB-ja, Turqia, Rusia dhe Ukraina, tha se 47% e grurit të Ukrainës u dërgua në Azi, dhe 36% ishte dërguar në Evropë dhe 17% në Afrikë, me 10% të kësaj shume vetëm në Egjipt.


Për më tepër, më shumë dërgesa pritet të fillojnë të mbërrijnë në pjesët e goditura nga uria të Afrikës dhe Lindjes së Mesme nën udhëheqjen e Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP).

Presidenti Zelenskyy, duke iu përgjigjur pretendimeve se drithërat ukrainas shkojnë kryesisht në vendet e pasura evropiane, pohoi se shtrirja gjeografike e eksporteve bujqësore të Ukrainës është shumë e gjerë.


4 Comments

 1. O gazetaruca Injoranta dhe te pa afte, qe nukia keni haberin fare nga ekonomia.
  Normal qe gruri Ukrainas do te shkoje ne vendet e pasura Europiane pasi eshte cilesi e larte dhe eshte afer gjeografikisht.
  Nese ne treg mungon gruri Ukrainas Europa nuk do ngeli pa grur, por do e blej diku tjeter, dhe pa grur do ngelen vendet e varfra qe nuk kane mundësi financiare te konkurojne Europen ne cmim.
  A ju kujtohet cfar ndodhi me gazin? Rusia ia nderpreu gazin Europes, por Europa nuk ngeli pa gaz ajo e bleu ate ne burse me dyfishin e cmimit, pa ngaz ngelen vende si Pakistani.

 2. Bravo prAS, e gjete nje justifikim.
  Por te keshilloj te shkosh ne shkolle e te mesosh gjeografine. C’ lidhje ka ndalimi i gazit ne Evrope me Pakistanin? Mos valle Pakistani ndodhet mes Frances e Spanjes apo ne kufi me Litenshteinin?
  Pra sipas raportit te OKB – se, 10 % te grurit Ukrainas e mer Egjipti dhe 7 % gjithe pjesa tjeter e Afrikes.
  Ska nevoje per asnje koment.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.