• |
ide | kryesore

Xi Jinping: Plani i paqes i Kinës pasqyron pikëpamje globale

-Instant, Lajme, Planet


Presidenti kinez Xi Jinping tha se propozimi i planit të paqes të Pekinit pasqyron “pikëpamjet e komunitetit botëror” për afrimin e konfliktit, por pranoi se nuk ka rrugë të lehtë për t’i dhënë fund luftës.

Në një artikull për Rossiiskaya Gazeta të qeverisë ruse përpara vizitës së tij të planifikuar në Moskë nesër, Xi tha se “problemet komplekse nuk kanë zgjidhje të thjeshta”.

Ai përsëriti “pozitën e paanshme” të vendit të tij për luftën, duke shtuar se Kina “ka bërë përpjekje aktive për të promovuar pajtimin dhe negociatat e paqes”.

Ju mund të mbani mend një plan paqeje prej 12 pikash që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët, u zbulua nga Pekini në përvjetorin e parë të konfliktit – por u mirëprit vetëm me kujdes nga Ukraina dhe Perëndimi.

Plani “pasqyron në maksimum unitetin e pikëpamjeve të komunitetit botëror për tejkalimin e krizës ukrainase”, shkruan Xi.

Udhëheqësi kinez thotë se Pekini beson se një “rrugë racionale për të dalë nga kriza ukrainase” e cila do të çonte në “paqe të qëndrueshme” mund të gjendet vetëm nëse “të gjithë udhëhiqen nga koncepti i sigurisë së përbashkët, gjithëpërfshirëse, të përbashkët dhe të qëndrueshme”.

Përpara takimit të tij të planifikuar me Vladimir Putinin e Rusisë nesër në Moskë, Xi tha se të dy vendet “mbajnë me vendosmëri sistemin ndërkombëtar të përqendruar në OKB dhe rendin botëror të bazuar në të drejtën ndërkombëtare”.

“Miqësia e pashuar midis Kinës dhe Rusisë duhet të ruhet me kujdes,” tha ai.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *