• |
ide | kryesore

Tërmet i fuqishëm në Iran, lëkundjet ndihen edhe në Turqi e Azerbajxhan

-Instant, Lajme, Planet

Një tërmet me magnitudë 5.6 është regjistruar në orën 06:16 në Khoy të Iranit.


Sipas të dhënave të siguruara nga AFAD, tërmeti i ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash është ndjerë edhe në lagjen “Baskale” të Van dhe Hakkari të Turqisë, që ndodhet 29 kilometra larg nga epiqendra e lëkundjeve.


Zyra e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) u shpreh se, tërmeti ishte në një thellësi prej 7 kilometrash, ndërsa bëri thirrje për ruajtjen e qetësisë.

Nga lëkundjet nuk raportohen për dëme materiale apo të lënduar në njerëz.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *