• |
ide | kryesore

Cristiano Ronaldo shpallet sportisti më i paguar në botë

Paparazzi, SliderCristiano Ronaldo është shpallur sportisti më i paguar në botë, falë një transferimi të madh parash në Arabinë Saudite, sipas Forbes.

Paga e tij, që mendohet të jetë prej 75 milionë dollarë në vit, dhe aktivitetet e tij jashtë fushës, fitoi rreth 136 milionë dollarë  vitin e fundit – më e larta nga çdo atlet në Tokë sipas revistës Forbes.  Më poshtë vjen kapiteni i Argjentinës Lionel Messi, i cili kishte të ardhura të vlerësuara prej rreth 130 milionë dollarë në 12 muajt e fundit.

Messi, i cili ishte kapiten i vendit të tij drejt fitores në Kupën e Botës vitin e kaluar, ka npagesa të larta në Paris Saint-Germain dhe thashethemet sugjerojnë se ai mund të shikojë një lëvizje për t’iu bashkuar Ronaldo në Arabinë Saudite, ku  u fotografua në fillim të kësaj jave. Ai gjithashtu ka marrëveshje markash me PepsiCo dhe Budweiser, si dhe sponsorizime nga firma teknologjike.

Kylian Mbappe i bashkohet shokut të tij të skuadrës në Paris Saint-Germain duke zënë vendin e tretë në listën e Forbes me fitime prej 120 milionë dollarësh.Në vendin e katërt është LeBron James, lojtari i LA Lakers, i cili gjithashtu ka krijuar një portofol të suksesshëm biznesi. Me fitime prej rreth 119.5 milionë dollarë  vitin e kaluar, të ardhurat e tij përbëheshin nga paga e tij prej 44.5 milionë dollarësh në basketboll, si dhe puna e tij në prodhimin e filmave, investimet në sport (ai është investitor në firmën që zotëron Liverpool FC).

Shtatë yje sportivë në listë ishin aty në vitin 2022, me vetëm Kylian Mbappe, Dustin Johnson dhe Phil Mickleson që ishin shtesa të reja. Revista merr parasysh të gjitha paratë e çmimeve, pagat dhe shpërblimet e fituara midis 1 majit 2022 dhe 1 majit 2023, së bashku me të ardhurat e vlerësuara nga sponsorizimet – taksat nuk merren parasysh./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *