• |

Video/ Gafa e Mendy i heq fitoren Chelsea: Southmapton rrëzohet pas një dekade në Premier

Chelsea

Në javën e tretë nga fundi të Premier League, Manchester United mundi Wolverhampton 2-0 në Old Trafford. Vendosën golat e Martial (32′) dhe Garnacho (95′), që i dhanë Red Devils mundësinë të arrinin Newcastle në renditjes. Magpies nuk shkuan më shumë se barazimi 2-2 ndaj Leeds. I njëjti rezultat në Stamford Bridge për Chelsea kundër Nottingham, kondicionuar nga një gafë e portierit Mendy. Tottenham humbi 2-1 përballë Aston Villa, ndërsa Crystal Palace dhe Fulham mundën përkatësisht Bournemouth dhe Southampton 2-0.

MANCHESTER UNITED-WOLVERHAMPTON 2-0

Fitore dhe vendi i tretë për Manchester United, i cili përfiton maksimalisht nga barazimi 2-2 i Newcastle në Leeds dhe ngjitet në 66 pikë. Në Old Trafford, ndeshja u zhbllokua në minutën e 32′, katër minuta pas një rasti të shkëlqyer me goditje dënimi të Bruno Fernandes, falë Martial. Sulmuesi i United përfitoi mirë nga asisti i Anthony, duke shënuar nga afër 1-0. Më pas ishin pritjet e portierit të Wolves Bentley që mbajtën miqtë në këmbë, të paktën deri në minutën e 94′, kur Garnacho, i sapo futur në lojë, mbylli ndeshjen 2-0. Red Devils të Ten Hag tani do të përpiqen të sigurojnë vendin në Champions në Bournemouth, gjithashtu duke u përpjekur të fitojnë sfidën direkten me Newcastle për vendin e tretë. Wolverhampton ka 40 pikë, tashmë i sigurt.

Lexo më tej: Ten Han e konsideron perfekt për lojën e tij: Manchester United ofron 80 milionë euro për Lautaro

LEEDS-NEWCASTLE 2-2

Pikërisht Magpies nuk shkuan përtej 2-2 në Leeds dhe pësojnë kapjen nga Red Devils. Miqtë u drithëruan pas gjysmë ore, në të cilën ndodhi gjithçka. Ayling zhbllokoi ndeshjen pas 7 minutash, pastaj në të 28′ Bamford humbi një penallti. E sërish nga pika e bardhë pak pas gjysmë ore lojë, erdhi goli i barazimit nga Wilson. Po me penallti, në minutën e 69′, ai i dha epërsinë skuadrës së tij. Kristensen shënon rezultatin përfundimtar 2-2 në minutën e 79′, ndërsa në shtesë Firpo u përjashtua me të kuq. Megjithatë, rezultati përfundimtar nuk ndryshoi: 2-2 dhe vendi i tretë për Newcastle. Së bashku me United ata janë +4 nga vendi i pestë i zënë nga Liverpool. Leeds, nga ana tjetër, ngjitet në 31, por mbetet në zonën e rënies.

CHELSEA-NOTTINGHAM 2-2

Një tjetër hap i gabuar për Chelsea, që nuk shkoi përtej barazimit 2-2 në Stamford Bridge ndaj Nottingham. Një sezon që, për Blues, tani nuk ka asgjë më shumë për të thënë. Ishin miqtë, që luftonin për të mos rënë, ata që kaluan në avantazh në minutën e 13′ me anë të Awoniyi. Më pas Lampard humbi Kovacic i zëvendësuar nga Loftus-Cheek. Në fillim të pjesës së dytë u bë rikthimi i vendasve me firmën e Sterling. Dygolësh i sulmuesit në minutat 51 dhe 58. Por katër minuta më vonë mbërriti edhe dygolëshi i Awoniyi, që përfitoi nga një gafë e Mendy dhe vendosi rezultatin 2-2. Chelsea ngjitet në 43 pikë dhe pëson arritjen e Crystal Palace, ndërsa Nottingham ngjitet në 34 pikë, ende i pasigurt për mbijetesën.

ASTON VILLA-TOTTENHAM 2-1

Befasi për Tottenham, që shkoi pranë barazimit në shtesë, por në fund humbi 2-1 në shtëpinë e Aston Villa. Vendasit zhbllokuan rezultatin në minutën e 8′ me Ramsey, ndërsa në minutën e 72′ Douglas Luiz dyfishoi epërsinë. U duk një humbje e sigurtë për londinezët, por në minutën e 90′ Kane shënoi me penalltinë e shkaktuar nga Ashley Young. Në minutën e 98′ Spurs shënuan edhe golin e barazimit me Son, por festa u mbyt nga pozicioni jashtë loje i koreano-jugorit. Kështu përfundoi 2-1 për Villans, të cilët ngjiten në 57 pikë dhe arrijnë Tottenhamin. Për Spurs është humbja e tretë në pesë ndeshjet e fundit.

CRYSTAL PALACE-BOURNEMOUTH 2-0

Dygolëshi i Eze i jep fitoren Crystal Palace, që kaloi Bournemouth 2-0 dhe i lejon vetes luksin për të arritur Chelsea me 43 pikë në renditje. Ishin golat në minutat e 39′ dhe 58′, me asist të Ayew dhe Olise nga ana e ish-sulmuesit të QPR që i dhanë suksesin Eagles. Ndërsa Cherries mbeten në kuotën 39, por gjithsesi arritën sigurinë falë barazimit 2-2 mes Leeds dhe Newcastle.

SOUTHAMPTON-FULHAM 0-2

Goditje e madhe e Fulham, që fitoi 2-0 ndaj Southampton falë një pjese të dytë perfekte. Në fakt, Saints u rrëzuan nga golat në minutën e 48′ të Carlos Vinicius, me asist të Reed dhe dyfishimin e Mitrovic në minutën e 72′. Cottagers shkojnë tashmë në 51 pikë dhe shkurtuan distancën nga Brighton, që megjithatë ka 3 ndeshje më pak se Fulham. Nga ana tjetër, Southampton mbetet i fundit me 24 pikë, duke i dhënë lamtumirë Premier League. Rrëzimi në Premiership është matematik.