• |
ide | kryesore

Sulm me bombë në një minierë ari, 2 të vdekur dhe 14 të plagosur

Lajme, Planet

Një shpërthim i rëndë me bombë në një minierë të paligjshme ari në pronësi të kompanisë kineze Zijin Mining në Kolumbi, vrau dy persona dhe plagosi 14 të tjerë.


Miniera ndodhet në komunën e Buritika, në provincën e Antiokias, ku bllokimet e rrugëve dhe sulmet kryhen shpesh nga minatorët e paligjshëm të arit. Mes të plagosurve janë katër anëtarë të policisë kolumbiane.


Mijëra minatorë ari operojnë pa leje, shpesh në kushte vdekjeprurëse. Aktivitetet e tyre pjesërisht të organizuara nga banda Clan del Golfo  kërcënojnë sigurinë e komuniteteve aty pranë dhe dëmtojnë prodhimin e Zijin Mining, sipas një hetimi të agjencisë së lajmeve Reuters në vitin 2021.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *